През годината се приеха промени в основните данъчни закони, а именно Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС), Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), Закона за ограничаване на плащанията в брой (ЗОПБ) и Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС). В настоящата статия ще разгледаме по-важните от тях.
I. Промени в Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС)
Въвежда се ново задължение за дружествата, регистрирани по ЗДДС, които са и предприятия по смисъла на Закона за счетоводството (като например търговците по смисъла на Търговския закон, клоновете на чуждестранни търговци, местните юридически лица, които не са търговци, бюджетните предприятия и други, подробно описани в чл. 2 от ЗСч). Задължението се състои в деклариране на налични към края на съответното тримесечие парични средства в брой и вземания (включително от предоставени заеми) от собственици физически лица, работници, служители, лица, наети по договор за управление и контрол, и подотчетни лица в общ размер над 50.000,00лв., чрез подаване на приложение 4 към декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО. Сроковете за подаването и на това приложение са до края на месеца, следващ тримесечието, като единствено срокът за трето тримесечие на 2023г. е удължен до 14.11.2023г. В случай че отговарят на горепосочените условия, според чл. 123, ал. 10 от ЗДДС лицата са длъжни да декларират поотделно:
- Сумата на налични парични средства в касите;
- Размера на вземанията (включително от предоставени заеми) от собственици физически лица;
- Размера на вземанията (включително от предоставени заеми) от работници, служители, лица, наети по договор за управление и контрол, и подотчетни лица.
Въвеждат се допълнителни условия във връзка с възможността за намаляване на данъчната основа в случай на пълно или частично неплащане по облагаема доставка, вземането по която е несъбираемо. Възможността за намаляване на данъчната основа беше въведена от началото на 2023г. (глава 13а от ЗДДС), а допълненията – от 01.08.2023г.
II. Промени в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)
От 1-ви януари 2024г. се въвеждат ваучери за храна в електронен вариант. До 30.06.2024г. едновременно ще се използват и новите, и старите видове ваучери за храна, след това ваучерите за храна в хартиен вариант ще отпаднат изцяло.
- Промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)
Запазва се размера на данъчните облекчения за деца от 2022г., а именно:
- при едно ненавършило пълнолетие дете – 6.000,00лв.
- при две ненавършили пълнолетие деца – 12.000,00лв.
- при три и повече ненавършили пълнолетие деца. – 18.000,00лв.
Запазва се размерът и на данъчното облекчение за деца с увреждания, а именно 12.000,00лв. (параграф 2, ал. 1 и 2 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2023г.).
През 2023г. се запазва и възможността данъчните облекчения да се ползват на месечна база от лицата, работещи по трудови договори, както и на тримесечна база – от лицата, задължени да облагат авансово доходите си от друга стопанска дейност и наеми или друго предоставяне за ползване на движимо или недвижимо имущество.
III. Промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК)
От 01.10.2023г. Националната агенция по приходите (НАП) въвежда задължително предварително деклариране на стоки с висок фискален риск, превозвани с транспортни средства с тегло над 3,5 тона от територията на страната до територията на друга държава-членка на ЕС или обратното – от територията на друга държава-членка на ЕС до територията на България (чл. 13, ал. 3, т. 5 от ДОПК). Пълният списък на стоките с висок фискален риск може да бъде намерен в Заповед №ЗМФ - 543/03.08.2023 г. за утвърждаване Списъка на стоки с висок фискален риск, с кодове по комбинираната номенклатура. Данните се подават с електронен подпис в системата на НАП и съдържат информация за продавача, купувача, превозвача, транспортното средство и стоката.
IV. Промени в Закона за ограничаване на плащанията в брой (ЗОПБ)
Размерът на ограничението за плащания в брой от 10.000,00лв. се запазва и през 2023г., включително за групи от свързани преводи с индивидуален размер под 10.000,00лв. Въвеждат се обаче допълнителни хипотези, а именно:
- Задължително по банков път или чрез внасяне по платежна сметка се превеждат всички трудови възнаграждения по смисъла на Кодекса на труда от работодатели със 100 или над 100 служителя, с изключение на възнагражденията на служители, назначени по трудови договори за краткотрайна сезонна селскостопанска работа (чл. 3, ал. 1, т. 3 от ЗОПБ)
- Задължително по банков път или чрез внасяне по платежна сметка се превеждат всички дивиденти по смисъла на параграф 1, т. 4 от Допълнителните разпоредби на ЗКПО, в размер на 1.000,00лв. и повече (чл. 3, ал. 1, т. 4 от ЗОПБ).