С настъпването на новата 2025 година влязоха в сила някои законодателни промени в областта на социалното осигуряване и данъчното облагане. Част от тях са автоматично приложими съгласно съществуващото законодателство, докато други предстои да бъдат приети с новия държавен бюджет за 2025 г. Ето основните изменения, които вече са факт:
1. Минимална работна заплата
- От 1 януари 2025г. минималната работна заплата в частния сектор се увеличава на 1077 лв., това беше прието на основание на разпоредбите на Кодекса на труда, според които най-ниското възнаграждение е 50 процента от средната брутна работна заплата за последните две тримесечия на предходната година 2023г. и първите две тримесечия на 2024г.
- За самоосигуряващите се лица и заетите в държавния сектор минималната заплата остава 933 лв., докато бъде приет новият държавен бюджет.
2. Осигурителен доход
- Предвижда се увеличение на максималния осигурителен доход за всички осигурени лица. Предложението е за 4130 лв., но засега остава на старото си ниво от 2024 г. – 3750 лв.
- Процентите за осигурителни вноски остават непроменени спрямо изминалата 2024 г. Подробна информация и калкулации за общите разходи на дружеството или на самоосигуряващото се лице можете да направите на разработения на нашия сайт калкулатор: https://bulgaria-gross-net.com/
3. Условия за пенсиониране
- Увеличават се изискуемите възраст и осигурителен стаж за пенсиониране, съгласно заложеното в Кодекса за социалното осигуряване:
- Жени: 62 години и 4 месеца възраст и 36 години и 8 месеца осигурителен стаж.
- Мъже: 64 години и 8 месеца възраст и 39 години и 8 месеца осигурителен стаж.
- При липса на достатъчен стаж условието за пенсиониране е навършени 67 години и минимум 15 години действителен осигурителен стаж.
4. Промени при пенсиите
- Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст остава 580,57 лв. до 1 юли 2025 г. След това, съгласно швейцарското правило, тя ще се увеличи от 01.07.2025г. на 631,08 лв.
- Други промени в пенсиите не са предвидени към момента, а от 1 юли очакваното увеличение на пенсиите е между 8 и 9%.
5. Социални помощи и линия на бедност
- Линията на бедност се повишава на 638 лв., което води до съответно увеличение на различни социални помощи и плащания, обвързани с този показател.
6. Класификация на икономическите дейности (КИД-2025)
- От началото на 2025 г. влиза в сила новата версия на Класификацията на икономическите дейности – КИД-2025, която заменя досегашната версия от 2008 г.
- Тази ревизия отразява промените в икономическите дейности и технологичното развитие през последните години, като включва нови концепции, раздели, групи и класове.
7. Закон за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Прагът за задължителна регистрация по ЗДДС се увеличава от 100 000 лв. на 166 000 лв (чл.96, ал.1), считано от 01.01.2025г.
Променят се ставките на данъка върху добавената стойност (ДДС) за определени стоки и услуги, както следва:
- хляб и брашно – ДДС ставката се връща на 20%
- ресторантьорски и кетъринг услуги – ДДС ставката се връща на 20%.
Тези промени са резултат от изтичането на временно въведените намалени ставки във връзка с приетите Covid 19 мерки, които бяха в сила до 31 декември 2024 г. Считано от 1 януари 2025 г., за посочените стоки и услуги отново се прилага стандартната ДДС ставка от 20%.
От 1 януари 2025 г. отпада въведения чрез Закона за хазарта таван на надценката върху цената на хляба, който ограничаваше максималната надценка до 15%. Тази мярка, която беше временно валидна до края на 2024 г., вече няма да се прилага.
8. Закон за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)
- Вторично облагане с допълнителен данък - съставните образувания на многонационални групи предприятия в България ще дължат допълнителен данък, ако:
- крайното образувание майка е разположено в юрисдикция, в която не дължи допълнителен данък съгласно допустимо първично облагане с допълнителен данък;
- крайното образувание майка е изключено образувание.
Вторичният допълнителен данък ще се разпределя поравно между всички съставни образувания на многонационалната група, които са разположени в България.
Данъкът няма да се прилага за съставни образувания, които са определени като инвестиционни ( чл.260и от ЗКПО).
- Съставните части на многонационални групи предприятия в България ще плащат вторичен допълнителен данък, ако тяхното крайно образувание майка е разположено в юрисдикция с ниска данъчна ставка извън ЕС и не е обложено с първичен допълнителен данък. Данъкът се разпределя поравно между българските подразделения, но не важи за инвестиционни образувания ( чл.260к от ЗКПО).
След приемането на държавния бюджет за 2025 г. ще публикуваме подробна статия с всички законодателни промени влизащи в сила от началото на годината. Следете нашия сайт за актуална информация.