Поради трудностите при отчитането на данък добавена стойност (ДДС) при трансграничните сделки в рамките на Европейския съюз и за избягване на злоупотреби с ДДС и данъчни измами, през 2021 г. се въведоха промени по отношение на ДДС законодателството. Мнозинството от направените изменения и допълнения в ЗДДС са породени от необходимостта в законодателството ни да бъдат въведени правилата на две нови директиви, с които се извършват промени в Директива 2006/112 (Директивата за ДДС) – това са Директива (ЕС) 2017/2455 на Съвета от 05.12.2017 г. за изменение на Директива 2006/112/ЕО и Директива 2009/132/ЕО по отношение на някои задължения, свързани с ДДС, приложими при доставките на услуги и дистанционните продажби на стоки (ОВ, L 348/7 от 29.12.2017 г.) и Директива (ЕС) 2019/1995 на Съвета от 21.11.2019 г. за изменение на Директива (ЕС) 2006/112/ЕО по отношение на разпоредбите, отнасящи се до дистанционните продажби на стоки и някои вътрешни доставки на стоки (ОВ, L 313/14 от 04.12.2019г.). С тези директиви са направени немалко промени, засягащи два специални режима на облагане с ДДС – режим в Съюза и режим извън Съюза, наречени и режими за обслужване „на едно гише“ (вторият не представлява интерес за българските данъчно задължени лица, тъй като може да се прилага само от лица, установени извън Общността). Въвежда се и нов подобен специален режим относно дистанционни продажби на стоки, внасяни в ЕС от трети страни и територии, както и негов алтернативен режим, свързан с вноса на стоки. Промените влизат в сила от 01.07.2021 г. Тези правила целят улесняване на досегашните задължения във връзка с ДДС и намаляват административната тежест на предприятията, които извършват трансгранични онлайн продажби. Премахването на прага за освобождаване от ДДС при внос на стоки на стойност 22/10 евро в ЕС означава по-равни условия за предприятията в ЕС.
Oт 01.07.2021 прeдприятиятa щe мoгaт дa дeклaрирaт и плaщaт eлeктрoннo ДДC зa вcички извършeни oт тях вътрecъюзни прoдaжби c eднa тримeceчнa cпрaвкa-дeклaрaция – при тoвa рaбoтeйки caмo c дaнъчнaтa aдминиcтрaция в cвoятa държaвa члeнкa и нa cвoя eзик, дoри в cлучaй нa трaнcгрaнични прoдaжби. Нoвaтa плaтфoрмa зa прeдприятиятa и дaнъчнo зaдължeнитe лицa – рeжимът зa oбcлужвaнe нa eднo гишe зa ДДC (ОSS) – мoжe дa ce изпoлзвa зa дeклaрирaнe нa дължимия ДДC върху cтoки и уcлуги, прoдaвaни oнлaйн в цeлия EC, кoeтo нaмaлявa рaзхoдитe зa привeждaнe в cъoтвeтcтвиe c дo 95 %.
Мeждуврeмeннo рeжимът зa oбcлужвaнe нa eднo гишe при внoc (IОSS) улecнявa cъбирaнeтo, дeклaрирaнeтo и плaщaнeтo нa ДДC зa прoдaвaчи, кoитo дocтaвят cтoки извън EC нa клиeнти в EC. Нa прaктикa тoвa oзнaчaвa, чe тeзи дocтaвчици и eлeктрoнни интeрфeйcи мoгaт дa cъбирaт, дeклaрирaт и плaщaт дирeктнo ДДC нa избрaнитe oт тях дaнъчни oргaни, вмecтo клиeнтитe дa плaщaт ДДC при внoc в мoмeнтa нa дocтaвкaтa нa cтoкитe. Тoвa улecнявa прeдприятиятa, кaтo cъщeврeмeннo зaщитaвa oнлaйн купувaчитe oт cкрити рaзхoди.
Нека обърнем внимание на измененията в ЗДДС и произтичащите промени при облагането с ДДС при електронната търговия:
- Отпада индивидуалния праг от 35.000 евро за България при дистанционни продажби в ЕС, при чието надхвърляне се приемаше, че доставката е с място на изпълнение в държавата-членка на пристигане на стоките. От 1ви юли прагът става еднакъв за всички държави- членки и се определя на 10.000 евро в рамките на календарната година. Този праг се формира от дистанционните продажби на стоки, транспортирани от държавата -членка на доставчика, както и доставките на далекосъобщителните услуги, услугите за радио и телевизионно излъчване и услугите, извършвани по електронен път, с получатели данъчнонезадължени лица, установени в други държави членки. Преди достигане на прага доставките продължават да се облагагат с ДДС в държавата членка, в която е установено данъчно задълженото лице, доставящо тезиуслуги, или в която тези стоки се намират към началото на тяхното изпращане или превоз.
- Режимът за съкратено обслужване на едно гише (Mini–one–stop–shop (MOSS)) се разширява, така че да обхване други услуги между дружества и потребители (B2C), вътре общностните дистанционни продажби на стоки, както и определени вътрешни доставки на стоки, което съответно ще доведе до по-разширено обслужване на едно гише (One-stop-shop (OSS)). Регистрация на OSS се прави по желание, без да е задължително. Ако правото да се регистрира на OSS в България не бъде упражнено, данъчнозадълженото лице ще трябва да се регистрира във всяка една от държавите членки, където изпраща стоките. Правото се упражнява, като лицето подава до компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите заявление за регистрация по образец. След като се регистрира за прилагането на OSS българското дружество доставчик ще подава специална справка декларация по тримесечие за начисления ДДС за дистанционните продажби/услуги с получатели ДНЗЛ в ЕС (чл.159 ЗДДС). Срокът за подаване на декларацията е до края на месеца, следващ съответното тримесечие.
- Разширява се режим „в Съюза“. Той вече ще включва всички доставки на услуги с място на изпълнение на територията на ЕС, по които получатели са данъчнонезадължени лица, установени в ЕС, извършвани от данъчнозадължени доставчици, установени в ЕС. С разширяване обхвата на доставките, лицата ще могат вече да декларират и плащат ДДС само в една държава членка, независимо къде се дължи данъкът.
- Разширява се и режим „извън Съюза“. Този режим ще обхваща всички доставки на услуги, включително далекосъобщителни услуги, услуги за радио- и телевизионно излъчване или услуги, извършвани по електронен път, с място на изпълнение на територията на ЕС, при които доставчикът е установен извън ЕС, а получатели са данъчно незадължени лица, които са установени или имат постоянен адрес в ЕС.
- Лицата, регистрирани вече за прилагане на двата режима - „в Съюза“ и „извън Съюза“, могат да продължат регистрацията си. За целта трябва да подадат електронно заявление за актуализация на заявените вече данни в срок от 01.04.2021 до 30.06.2021.
- Отпада освобождаването от ДДС при внос на малки пратки до 30 лв. и се създава нов специален режим за дистанционни продажби на стоки, внасяни от трети територии или трети държави, със собствена стойност, ненадвишаваща 150 EUR, който се нарича „обслужване на едно гише при внос (IOSS)“. ДДС няма да бъде плащан на митница, както е при обичайният внос (чл.58, ал.1, т.19 от ЗДДС), а вместо това ще се плаща със специална месечна декларация от доставчика. Тези пратки са освободени от ЗДДС при вноса според ЗДДС, но задължително IOSS номерът трябва да бъде съобщен на митницата най-късно при подаването на митническата декларация за внос. Доставчикът (може и чрез представител) се регистрира за режим “Внос” в държавата членка по идентификация – там съответно внася и дължимия ДДС. Стойностите в специалната декларация се посочват и внасят в евро.
При закупуване на стоки и услуги от регистрирани на IOSS субекти на територията на друга държава членка предприятията ще имат право да възстановяват ДДС при условията и по реда на наредбите за възстановяване на съответните други държави членки.
Влизат в сила специални разпоредби, според които за целите на облагането с ДДС предприятието, улесняващо доставките чрез използване на електронен онлайн интерфейс, е получило и е доставило стоките – въвежда се фигурата на „считан за доставчик субект“. Именно считаният за доставчик субект е данъчно задълженото лице за доставките на следните стоки, извършени посредством неговия електронен интерфейс:
- стоки под формата на пратки със собствена стойност, ненадвишаваща 150 EUR, доставяни на клиент в ЕС и внасяни в ЕС, независимо дали основният доставчик/продавачът е установен в ЕС или извън него;
- стоки, които вече са допуснати за свободно обращение в ЕС, и стоки, които се намират в ЕС, когато тези стоки се доставят на клиенти в ЕС, независимо от тяхната стойност, и когато основният доставчик/продавачът не е установен в ЕС.
В резултат на разпоредбата относно считания за доставчик субект данъчно задълженото лице, което улеснява доставките чрез електронен интерфейс, се третира за целите на ДДС така, сякаш е действителният доставчик на стоките – доставката между основен доставчик и получател – данъчно задълженото лице, което управлява електронния интерфейс се облага с нулева ставка. За целите на ДДС ще се счита, че то е закупило стоките от основния доставчик и след това ги е продало на клиента.
Като обобщение на всичко дотук ще кажем, че тези нови правила ще доведат до по-бързо и по-ефективно трансгранично онлайн пазаруване както за предприятията, така и за клиентите.