В края на всяка календарна година родителите на деца под 18 години имат възможност да се възползват от данъчни облекчения. Тези облекчения са регламентирани в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) и се прилагат за облагаемите доходи на родителите. Родителите имат право на избор как да заявят своето данъчно облекчение – чрез подаване на годишна данъчна декларация или чрез работодател по основно трудово правоотношение, който е актуален към 31.12.2024 г. По принцип всяко от облекченията се ползва само от единия родител (приемен родител, близък или роднина). Допустимо е, когато размерът на облекчението надвишава сумата на годишните данъчни основи на единия родител, разликата да се ползва от другия родител.
Подробна информация за размера на облекченията и условията за ползване ще намерите в следващите редове:
I. Размер на облекченията за деца (2024 г.)
- За едно дете – Годишната данъчната основа се намалява с 6.000 лв., т. е. данъчното облекчение е до 600 лв.
- За две деца – Годишната данъчната основа се намалява с 12.000 лв., т. е. данъчното облекчение е до 1.200 лв.
- За три и повече деца – Годишната данъчната основа се намалява с 18.000 лв., т.е. данъчното облекчение е до 1.800 лв.
- Деца с увреждания – За всяко дете с 50% или повече трайни увреждания годишната данъчна основа се намалява с 12.000 лв., т.е. данъчното облекчение е до 1.200 лв.
При наличието на съответните условия и обстоятелства, родителите на дете с увреждане могат едновременно да ползват данъчните облекчения за дете и за дете с увреждане. Облекченията могат да се ползват или само от единия родител, или да се разпределят между двамата, като единият родител може да ползва облекчението за дете, а другият - за дете с увреждане.
Посочените суми са максималните, които всяко лице може да получи, тъй като ако лицето е на по-ниска работна заплата и недостига неговия доход, то лицето ще получи част от тази сума въз основа на годишната данъчна основа на неговите доходи. Сумата на данъчните облекчения е за сметка на общия данък, който дружеството дължи към НАП, т.е. общият дължим данък на дружеството се намалява със сумата на всички данъчни облекчения. Ако начисления общ фирмен данък през месец декември е по-ниска сума от общата сума на данъчните облекчения, то разликата ще бъде приспадана от следващите месеци през 2025 г., т.е. дружеството ще си възстанови изплатените средства за данъчни облекчения от своите бъдещи задължения към НАП.
II. Условия за ползване
- Възраст на детето – Детето трябва да е под 18 години. Данъчните облекчения са приложими и в случаите, когато детето е родено през данъчната година или навършва 18г. през същата, т.е. в периода от 01.01.2024 до 31.12.2024г.
- Резидентен статут – Облекченията са приложими за деца, които са резиденти на България.
- Заявител – Може да се използва от единия родител или да бъде разделено между двамата родители, ако и двамата имат доходи.
- Документация – Облекчението може да се заяви преди годишното преизчисляване на данъка на всяко лице, т.е. през месец декември всяка година, чрез декларация по образец на НАП.
- Изискват се документи, които удостоверяват връзката родител-дете и статуса на детето (например акт за раждане или удостоверение за инвалидност, ако е приложимо).
- Лица, които са имали няколко работни места през година, следва да предоставят пред актуалния си работодател към 31.12 всички служебни бележки по чл. 45 от ЗДДФЛ от своите предишни работодатели за придобити доходи след 01.01.2024г.
III. Лица, които не могат да се възползват от данъчното облекчение:
- Неплатени публични задължения към НАП – Ако лицата имат неплатени публични задължения към НАП, те нямат право да се възползват от данъчното облекчение.
- Лица по майчинство - Лица, които през цялата година са били по майчинство или са получили други необлагаеми доходи, не е възможно да ползват данъчни облекчения, тъй като не са получавали облагаем доход и съответно не формират годишна данъчна основа, към която да се прилага данъчното облекчение.