Заповедното производство (Mahnverfahren) в Германия е вид съдебно производство, чрез което един кредитор може да получи изпълнителен лист за дължима сума срещу длъжник, без да се налага да води исково производство. То е и по-евтино от исковото производство.
Заповедното производство следва строго определена форма. За отделните етапи на производството са създадени съответни формуляри, чието ползване е отчасти задължително. По-долу се представя хода на заповедното производството в Германия въз основа отделните етапи на производството.
I. Начало на производството - заявление за издаване на заповед за изпълнение
Заповедното производство се образува въз основа на подадено заявление за издаване на заповед за изпълнение. Заповедта за изпълнение се постановява въз основа на това заявление, като се връчва служебно на ответника по пощата. Формулярът на заявлението може да се закупи специализирани книжарници. Освен това заявлението може да се подаде през портала за онлайн заявяване на заповедно производство в Германия със съответното заявление с бар код под формата на изпратен по електронен път файл, ако е налице електронен подпис.
Заявлението може да се подаде и без ползването на адвокатски услуги. При сложни обстоятелства е добре да се обмисли, дали не е по-добре заявителя да не се посъветва с адвокат. Освен това в по-нататъшното производство се изисква привличането на адвокат, ако след възражение окръжният съд разглежда исково производство.
В заявлението за издаване на заповед за изпълнение трябва да се попълнят точното наименование на заявителя, ответника, както и на вземането.
Наред с постановяването на заповед за изпълнение, от компетентния немски съд на заявителя се изпраща фактура за разходите по заповедното производство.
Компетентноста на съда, към който трябва да се подаде заявлението за издаване на заповед за изпълнение, се определя според местожителството или седалището на заявителя. Тук може да се види пълен списък на компетентните в Германия съдилища за издаване на заповед за изпълнение. Ако заявителят се намира извън Германия, например в България, то компетентен е винаги районния съд Вединг (Amtsgericht Wedding).
В случай, че заявителя не може да си покрие разходите по производството, то в Германия той има право да получе помощ за поемане на процесуалните разноски (Prozesskostenhilfe), която трябва да се заяви заедно със заявлението за издаване на заповед за изпълнение.
II. Заповедта за изпълнение – der Mahnbescheid
Издадената въз основа на подаденото от заявителя заявление заповед за изпълнение се връчва на ответника от съда за опростено съдебно производство чрез възлагане на връчването на пощенска служба.
В заповедта за изпълнение са посочени адресите на заявителя, ответника и евентуалните процесуални представители. Вземанията се посочват съобразно записаните в заявлението наименования; същото важи за лихвите и допълнителните вземания. Освен това се посочват съдебните разноски както и за ев. процесуален представител, без да е необходимо те да се посочват в заявлението за издаване на заповед за изпълнение, които се начисляват от съда.
В случай, че не са налице извънредни конфигурации (напр. диференцирани лихви), текущата лихва се начислява автоматично до датата на постановяване на заповедта за изпълнение. Калкулира се сборът от всички вземания, разноски и начислени лихви и се разпечатва. Така за ответникът вижда отведнъж каква е общата сума, която дължи.
Заедно с постановяването на заповедта за изпълнение се изпраща съобщение до заявителя за постановяването й; на заявителя не се изпраща екземпляр от заповедта за изпълнение. Прилага се фактурата за разноските по заповедното производство.
III. В случай, че вземането не бъде признато - възражението
Ответникът разполага със срок от две седмици от връчването на заповедта за изпълнение или да погаси вземането, или да обжалва заповедта. Възражението (Widerspruch) може да се подаде в писмена форма и без да се ползва официален образец. За целите на по-бързото му обработване обаче, се препоръчва да се ползва формулярът, предоставен от съда за опростено съдебно производство.
При възражение срещу заповед за изпълнение, заявителят получава съответно известие заедно с фактура за исково производство.
С подаването на възражение заповедното производство се счита за приключено. Aко се цели по-нататъшното преследване на претенцията от страна на заявителя, то трябва да се открие исково производство. При това исково производство претенцията, посочена в заповедта за изпълнение, се разглежда в рамките на обичайно гражданско производство с иск и възражение срещу иска и ев. събиране на доказателства, и се решава евентуално чрез спогодба или съдебно решение. Но то се предава на съда само, ако са заплатени разноските за по-нататъшното производство.
В случай, че се приеме само една част от посоченото в заповедта за изпълнение вземане, за останалата част може да се подаде частично възражение, т.е. възражението се ограничава само до оспорваната част. В този случай производството може да се продължи пред компетентния съд по отношение на оспорената част само чрез исково производство, а по отношение на неоспорената част може да се подаде заявление за издаване на изпълнителен лист.
IV. При неплащане в срок от 2 седмици - заявлението за издаване на изпълнителен лист
В случай, че след две седмици ответникът не е извършил нито цялостно плащане, нито е подал възражение, заявителят може да подаде заявление за издаване на изпълнителен лист. Необходимият за тази цел формуляр се изпраща на заявителя заедно със съобщението за връчването на заповедта за изпълнение.
Заявлението може да се подаде едва две седмици от датата на връчването, като този срок се удължава до следващия работен ден, в случай, че краят на срока е събота, неделя или официален празник. Съгласно § 701 ZPO (немския граждански процесуален кодекс) заявлението за издаване на изпълнителен лист трябва да е постъпило в съда в срок от 6 месеца от връчването на заповедта за изпълнение на ответника. При неспазването на този срок, действието на вече връчената заповед за изпълнение се обезсилва.
В заявлението за издаване на изпълнителен лист трябва да се посочат евентуални плащания на ответника. Също така могат да се посочат други адреси или наименования, които вероятно са посочени в известието за връчване на пощата.
Освен това може да се посочи дали изпълнителният лист да се изпрати на заявителя или директно да се връчи от съда. В първия случай с издаването на изпълнителния лист заповедното производство се счита за приключено, но заявителят трябва сам да организира връчването и да поеме евентуално възникващите в тази връзка разходи. Поради това принципно е добре районният съд да извърши връчването.
Ако срещу претенцията е повдигнато възражение за отделна част, то въпреки това можете да се подаде заявление за издаване на изпълнителен лист. Подаденото възражение се взема предвид по служебен път от съда за опростено съдебно производство.
Ако претенцията е погасена в пълен размер, не може да се подава заявление за издаване на изпълнителен лист.
Не се налага изпращането на съобщение до съда за опростено съдебно производство относно извършеното плащане. Евентуално разписката за плащането следва да се изпрати непосредствено до ответника.
V. Изпълнителен лист
След подаването на заявление за издаване на изпълнителен лист, същият се издава, ако заявителят е спазил всички срокове. Той служи като основание за принудителното изпълнение.
В изпълнителния лист още веднъж се посочват всички адреси и вземания.
В срок от две седмици от връчването на изпълнителния лист ответникът може да подаде възражение (Einspruch). При това възражение ответникът може да се позовава само на особени обстоятелства, например ако е убеден, че заявителя умишлено използва заблуда.
Ако е направено възражение, съдът за опростено съдебно производство автоматично прехвърля производството на компетентния съд за провеждането на исково производство.
VI. Принудителното изпълнение
С изпълнителния лист може да се пристъпи към принудително изпълнение за имуществото на длъжника.
След изпращането на влязъл в сила препис от изпълнителния лист, производството се счита за приключено от съда за опростено съдебно производство. Всички производства по принудително изпълнение се провеждат от съда по изпълнение; с някои изключения (напр. изпълнение за недвижими имоти) компетентен съд по изпълнение е винаги районният съд по (местожителство) седалището на длъжника.
За всички действия, осъществявани в рамките на принудителното изпълнение, последният винаги изисква влезлия в сила препис от изпълнителния лист, т.е. документа, който е изпратил съда за опростено съдебно производство – копие от този акт не се приема. Съществуват различни начини за принудително изпълнение, но по принцип то се възлага първоначално на съдия-изпълнител.
VII. Разходи
Голямото предимство на заповедното производство в Германия са бързите срокове на неговото провеждане и доста по-ниските разходи. Съдебните такси са в размер на една шеста от тези на едно исково производство, а адвокатските (ако въобще е нужно да се привлече адвокат) на около половината. Ако срещу заповедта за изпълнение се повдигне възражение и се стигне до исково производство, то заявителят не трябва да заплати наново съдебните такси и адвокатски хонорари. При съдебните такси той трябва да доплати останалите пет шести такси, а от адвокатските хонорари, които вече е заплатил за заповедното производство, му се приспадат половината от адвокатските хонорари за исковото производство. Тук може да намерите калкулатор за изчисляване на съдебни такси и адвокатски хонорари в Германия.
VIII. Препоръки
Препоръчваме на всички лица, които получат в Германия заповед за изпълнение (Mahnbescheid), внимателно да помислят и проверят дали дължат предявената сума. Ако я дължат и въпреки това подадат възражение, то те рискуват срещу тях да се образува съдебно исково производство, чийто разходи в последствие ще трябва да заплатят.
Ако са уверени, че не дължат тази сума, то трябва да подадат възражение (Widerspruch) срещу заповедта за плащане, като пратят съответния приложен формуляр обратно на съда.
Ако не са сигурни дали дължат предявената сума или не, то препоръчваме да се обърнете към адвокат.
Авторът на статията, адвокат (Rechtsanwalt) Константин Русков е управляващ партньор на Правна кантора Русков и Колеги.