На второ четене Народното събрание прие окончателния вариант на промените в Закона за енергетиката, като основна цел на вносителите на законопроекта е да се адресират два от най-належащите проблеми пред българската енергетика – високата задлъжнялост на НЕК и липсата на обществено доверие в регулаторния орган – ДКЕВР. Промените във висока степен засягат и инвеститорите във възобновяеми енергоизточници.
Първият основен момент в законодателните промени са промените в статута на ДКЕВР и нейния персонален субстрат. От титула на комисията отпада думата Държавна, като според новите текстове на закона членовете на КЕВР ще се избират от Народното събрание, а не от Министерския съвет. Друга промяна е в числеността им – членовете вече ще бъдат девет, разделени в два сектора, но с общ председателстващ. Допълнителна прозрачност се цели с решението начинът на гласуване на отделните членове в комисията да се обявява публично.
В опитите си да намали финансовото бреме върху Националната Електрическа Компания Народното събрание прие редица промени в различни механизми за преференциално плащане. На първо място се отменя задължението да се изкупуват на преференциални цени произвежданите от нискоефективни топлофикации и заводски централи мощности, като също така е дадена възможност на НЕК да предоговори параметрите на дългосрочните договори, сключени с някои ТЕЦ-ове.
Друга стъпка от особена важност за инвеститорите в електроенергия от възобновяеми източници е отпадането на редица преференции, които бяха предвидени за производителите на енергия от възобновяеми източници. След промените на разпоредбите за насърченията по чл. 18 новите мощности от над 1,5 мегавата вече няма да получават преференциална цена, като това означава, че преференциална цена ще получават само малките централи до 30 киловата, както и централите за производство на енергия с комбиниран цикъл и използване на биомаса от животински тор до 1,5 мегавата. Промените ще засегнат не само бъдещи инвестиционни проекти, но и такива, които са недовършени до момента на влизане на закона в сила. С новите промени отпада задължението за малките производители да предоставят онлайн данни за производството си, като промяната засяга ВЕИ централи с мощности до 200 киловата. Подготвят се и промени, които предстои да се въведат с допълнителна наредба, свързани с намаляването на досегашните надбавки за енергия от ВЕИ, които индустриалните потребители на електроенергия плащат.
С цел да се намали неефективността на досегашната политика за преференциални цени, такива ще се плащат на топлофикации и заводски централи само за високоефективна енергия, получила сертификат за своята високоефективност.
Допълнителна промяна с цел повишаване на контрола в сектора е и разпоредбата, с която се дават правомощия на Агенцията за държавна и финансова инспекция (АДФИ) да проверява всички енергийни предприятия с мощност над 1 мегават, работещи на регулирания пазар и ползващи се от преференциални цени.