Управителят е един от органите, осъществяващи управлението на дружеството с ограничена отговорност. Той представлява дружеството в отношенията му с останалите правни субекти
I. Изисквания към управителя
Управителят е едноличен орган. Изискване на закона е да бъде дееспособно физическо лице. Не съществува изискване управителят да бъде съдружник, но често в практиката се случва управител да е съдружникът, притежаващ най-голям дял. Възможно е да бъдат назначени няколко управители. В случай, че не е предвидено друго в дружествения договор, всеки един от тях може да представлява дружеството самостоятелно. Това е единственото ограничение на представителната власт на управителя, имащо действие спрямо третите лица, които могат да направят актуална справка за начина на представляване на дружеството в Търговски регистър. Управители не могат да бъдат: съдии, прокурори, адвокати, членове на управителни съвети на банки и т.н. Чл. 141, ал. 8 от Търговския закон (ТЗ) въвежда забрана да бъде управител лице, „обявено в несъстоятелност, или лице, което е било управител, член на управителен или контролен орган на дружество, прекратено поради несъстоятелност през последните две години, предхождащи датата на решението за обявяване на несъстоятелността, ако са останали неудовлетворени кредитори. Не може да бъде управител и лице, което е било управител, член на управителен или контролен орган на дружество, за което е било установено с влязло в сила наказателно постановление неизпълнение на задължения по създаване и съхраняване на определените му нива от запаси по Закона за запасите от нефт и нефтопродукти.” Друга забрана, съдържаща се в ТЗ (чл. 142), е тази за конкурентна дейност. Тя обаче има относителен характер – по решение на Общото събрание може да отпадне: „Без съгласие на дружеството управителят няма право:
- от свое или от чуждо име да извършва търговски сделки;
- да участвува в събирателни и командитни дружества и в дружества с ограничена отговорност;
- да заема длъжност в ръководни органи на други дружества.
Ограниченията по ал. 1 се прилагат, когато се извършва дейност, сходна с тази на дружеството.” При нарушение на тази забрана управителят дължи обезщетение на дружеството за причинените му вреди. Не съществува пречка едноличният собственик респ. Общото събрание да даде съгласието си за обратното.
В същото време множество специални закони предвиждат, че е едно лице не може да бъде едновременно управител на търговско дружество и адвокат, управител на търговско дружество и нотариус, управител на търговско дружество и назначен на трудов договор държавен служител и т.н. (чл. 5, ал. 2 от Закон за адвокатурата, чл. 9, ал. 1, т. 5 от Закон за нотариусите и нотариалната дейност Чл. 107а. от Кодекса на труда).
II. Избор
Управителят се избира от Общото събрание на ООД с обикновено мнозинство, ако не е предвидено по-високо в дружествения договор. След влизане в сила на измененията от декември 2017 г. на Търговския закон за избора и освобождаването на управителя, както и за определянето на възнаграждението му се съставя протокол с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, освен ако в дружествения договор е предвидена писмена форма (чл. 137, ал. 1, т. 5 във връзка с ал. 4 ТЗ). Първият управител се избира с приемането на дружествения договор. За конституиране на управителя като орган на ООД е необходимо и неговото съгласие. Затова той представя в Търговския регистър (ТР) нотариално заверено съгласие с образец на подписа (чл. 141, ал. 3 ТЗ). Решението за избор на управителя има конститутивен характер и поражда действие след вписването му в ТР.
Отношенията между управителя и дружеството се уреждат с договор за възлагане на управлението, сключен в писмена форма от името на дружеството чрез лице, оправомощено от общото събрание на съдружниците или от едноличния собственик.
III. Права и задължения на управителя
Чл. 141, ал. 1 ТЗ постановява: „управителят организира и ръководи дейността на дружеството съобразно закона и решенията на общото събрание.”
Правомощията на управителя във вътрешното управление обхващат:
- Свикване на ОС на редовни и извънредни заседания (чл. 138 ТЗ);
- отговаря за подготовката на заседанията на ОС;
- подготвя проектите за решения, които предлага за приемане от ОС;
- вписва подлежащите на вписване решения в ТР;
- отговаря за редовното водене на дружествените книги;
- изпълнява функциите на ликвидатор, освен ако с договора или по решение на ОС е определено друго лице.
Правомощията му във външните отношения се свеждат до представителство на дружеството, то в т.ч. извършва както материалноправни, така и процесуалноправни действия.
Управителят може да сключва неограничено всякакви сделки. Ограничение съществува само когато се касае за сделки, с които се придобиват или отчуждават недвижими имоти, или се учредяват ограничени вещни права. Според чл. 137, ал. 1, т. 7 ТЗ ОС взема решение за сключването им.
IV. Защита от неправомерни действия на управителя
Защитата от неправомерни действия на управителя, без ангажиране на отговорността му, може да се осъществи чрез предявяване на иск от съдружник в ООД за установяване недействителността на сключени от управителя сделки. За предявяване на този иск е необходимо ищецът да има правен интерес (съдружник е в ООД и сключените сделки накърняват членствените права на някой от съдружниците). Вследствие на подадения иск следва да се установи недействителност на сключена от управителя сделка, като основанията за недействителност са предвидените в закона.
V. Реализиране на отговорността на управителя
Според чл. 145 ТЗ: „Управителят и контрольорът отговарят имуществено за причинени на дружеството вреди.” Отговорността на управителя е особен вид/специална имуществена отговорност (в този смисъл са и Решение № 41 от 29.04.2009 г. по т.д. № 669/2008 г., I т.о., ТК на ВКС; Решение № 70 от 07.06.2012 г. по т.д. № 276/2011 г., II т.о., ТК на ВКС), защото се основава на две правоотношения, които управителят има с дружеството: органно (което възниква на основание на решението за назначаване/избор) и договорно (на основание сключения договор за управление).
Тя обхваща обезщетяване на причинените вреди и пропуснати ползи, които са пряка и непосредствена последица от неправомерните му действия и са били предвидими при извършването им. За да бъде реализирана имуществената отговорност на управителя, е необходимо да бъде установено по съдебен ред действие или бездействие на управителя, което е нарушение на поетите от него задължения към дружеството. Фактическият състав включва още: настъпили вреди за дружеството, причинна връзка между вредата и поведението на управителя, както и негова вина.
В практиката често се случва управителят да сключи договор за прехвърляне на вещни права върху недвижим имот, собственост на дружеството, на трето лице, без да е налице валидно взето решение на Общото събрание за отчуждаването съгласно чл. 137, ал.7 ТЗ. Съгласно последните изменения на ТЗ за това решение се съставя протокол с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, освен ако в дружествения договор е предвидена писмена форма. Според задължителната съдебна практика едно такова действие на управителя е действително, съответно договорът за прехвърляне не е нищожен, а поражда валидно правно действие (Тълкувателно решение № 3/2013 от 15.11.2013 г. по тълк. д. № 3/2013 г. на ОСГТК на ВКС), но същото представлява основание за ангажиране на имуществената отговорност на управителя за вреди (Решение № 202 от 22.12.2010 г. т.д. № 764/2009 г., II т.о., ТК на ВКС).
За да бъде реализирана отговорността на управителя за вреди, е необходимо да бъде взето решение от ОС за предявяване иск на дружеството срещу управителя (чл. 137, ал. 1, т. 8 ТЗ). Това правомощие на ОС е от изключителната му компетентност и не може да бъде прехвърляно. В случай, че управителят е и съдружник в ООД, съдебната практика приема, той да не участва в гласуването за предявяване на искове срещу него и за предприемане действия за осъществяване отговорността му към дружеството. Тази забрана е наложена с цел да се изключи злоупотребата с права от съдружника, когато интересите му противоречат на тези на дружеството при вземане на решения, които го засягат. Когато се търси отговорност от бивш управител на ООД, не е необходимо ОС да взема решение по чл. 137, ал. 1, т. 8 ТЗ. В този случай искът се предявява от настоящия управител, без това да се предшества от вземането на решение.
VI. Административна отговорност на управителя по чл. 19 ДОПК
Освен отговорност пред ОС , управителят носи и административна отговорност по чл. 19 ДОПК, в случай, че укрие факти и обстоятелства, които по закон е бил длъжен да обяви пред органа по приходите или публичния изпълнител и вследствие от това не могат да бъдат събрани задължения за данъци и/или задължителни осигурителни вноски, отговаря за непогасеното задължение. Управителят носи и отговорност при умишлено намаляване на имуществото на дружеството, поради което не са платени данъци и/или задължителни осигурителни вноски. Законодателят е предвидил няколко хипотези, при които имуществото на дружеството се намалява недобросъвестно. Това са
- плащания в натура или в пари от имуществото на задълженото лице, представляващи скрито разпределение на печалбата или дивидент
- отчуждаване на имущество, включително предприятието, на задълженото лице безвъзмездно или по цени, значително по-ниски от пазарните
- действия, свързани с обременяване с тежести на имуществото на задълженото юридическо лице за обезпечаване на чужд дълг и то бъде осребрено в полза на третото лице.
Отговорността се реализира с ревизионен акт.
VII. Задължения на управителя по Закона за счетоводството
Управителят на ООД има задължения и за правилното водене на счетоводните книги. Той:
- утвърждава индивидуалния сметкоплан на предприятието
- организира текущото счетоводно отчитане
- утвърждава формата на счетоводството, която осигурява синхронизирано осъществяване на хронологичното и систематичното (аналитично и синтетично) счетоводно отчитане;
- отговаря за съставянето, съдържанието и публикуването на финансовите отчети и на годишните доклади.
- определя периодичността на финансовите отчети за нуждите на управлението на предприятието;
- отговаря за извършването на независим финансов одит от регистрирани одитори;
- определя реда и начина за извършване на инвентаризация;
- отговаря за съхраняването на счетоводната информация
- определя реда и движението на счетоводните документи от момента на тяхното създаване или получаване в предприятието до момента на унищожаването или предаването им .
Управителят на ООД носи административнонаказателна отговорност при непубликуване на годишния финансов отчет на дружеството в Търговския регистър до 30 септември на следващата година.
VIII. Наказателна отговорност
Управителят на ООД носи и наказателна отговорност. Ако в 30-дневен срок от спиране на плащанията управителян не е поискал от съда да открие производство по несъстоятелност, може да бъде наказан с наказание лишаване от свобода до три години или глоба до пет хиляди лева. (чл. 227б, ал. 2 НК)
Реализира се и наказателна отговорност при потвърждаване на неистина или затаяване на истина в писмена декларация или съобщение, изпратено по електронен път, които по силата на закон, указ или постановление на Министерския съвет се дават пред орган на властта за удостоверяване истинността на някои обстоятелства. В такъв случай предвиденото наказание е лишаване от свобода до три години или глоба от сто до триста лева.
IX. Прекратяване на представителната власт на управителя
Основанията за прекратяване на правомощията на управителя са следните:
- при смърт на управителя;
- с поставянето му под запрещение;
- освобождаване - с решение на Общото събрание, взето с обикновено мнозинство.Според задължителната съдебна практика „законодателят не е въвел основания за освобождаване на управителя” и освобождаването му може да стане свободно (Решение № 247 от 11.01.2013 г. по т.д. № 46/2012 г., II т.о., ТК на ВКС).
- с искане на управителя да бъде заличен от търговския регистър. Това негово право се осъществява с писмено уведомление до дружеството, като до един месец от получаване на уведомлението, дружеството следва да впише това обстоятелство. В случай че дружеството не предприеме действия по заличаването му и избиране на нов (когато е бил назначен само един), то тогава досегашният управител има правото сам да заяви заличаването си от търговския регистър.