Всяко данъчно незадължено лице, което има постоянно местожителство извън Общността, има право да му бъде възстановен данъка върху добавената стойност, ако са изпълнени определени условия.
I. Условия за възстановяване на ДДС на чуждестранни данъчно незадължени лица
Ако сте данъчно незадължено физическо лице, което има постоянно местожителство извън Европейския съюз (чуждестранни физически лица), имате право да ви бъде възстановен данък върху добавената стойност за закупени стоки на територията на България. Необходимо е да бъдат изпълнени следните условия:
- Да изнесете стоките извън територията на Европейския съюз, в непроменен вид, не по-късно от последния ден на третия месец, следващ месеца, през който е издадена фактурата за получената доставка. Стоки в непроменен вид са моторните превозни средства, както и всяка друга стока, която до момента на изнасянето ѝ не е била използвана по предназначение, с изключение на изпробването ѝ.
- Стоките да не са алкохолни напитки, тютюн и тютюневи изделия или течни горива.
- Доставчикът на стоките да е лице, което към датата на издаване на фактурата има право да извършва продажби на стоки с право на възстановяване на данък върху добавената стойност.
- Размерът на данъка, или левовата му равностойност в евро, по една фактура да е 50 лв. или повече.
- Да упражните правото си за възстановяване на данъка не по-късно от 6 месеца от издаване на фактурата за получената доставка.
II. Възстановяване и необходими документи
Възстановяването на данъка се извършва чрез лице, наречено „агент“, което действа за сметка и от името на чуждестранното физическо лице срещу комисионна от размер, договорен между тях. Във връзка с възстановяването трябва да бъдат представени следните документи заверени от митническите органи:
- Искане за възстановяване на данък добавена стойност, подписано лично от чуждестранното лице. Издава се в три екземпляра на български език. За всяка фактура се попълва отделно искане за възстановяване, като в различните искания биват описани различните видове стоки или услуги, за които ще бъде възстановен данъка.
- Оригинал фактура за получените стоки, за които се изисква възстановяването на вече платеният данък върху добавената стойност.
III. Изплащане
След като получи заверените документи и извърши проверка за наличие на всички условия, даващи право на възстановяване на данъка, агентът ви изплаща подлежащия на възстановяване данък в български левове. Изплащането се извършва в момента на представяне от вас на документите или в друг договорен срок, но не по-късно от края на месеца следващ месеца, през който изтича шест месечният срок от датата на издаване на фактурата.
Ако агентът откаже да ви изплати данъка върху добавената стойност, незабавно следва да ви върне получените документи и да ви уведоми за причините, поради които отказва изплащането на данъка.
След като е изплатил данъка върху добавената стойност, агентът задържа оригинала на фактурата и първия и втория екземпляр от искането, по които е изплатил данъка върху добавената стойност, и ги прави негодни за повторна употреба чрез щамповане върху тях на текста „ДДС изплатен“, следван от наименованието на агента.
Агентът е длъжен да съхранява в счетоводството си втория екземпляр от завереното искане за възстановяване на платен данък върху добавената стойност от чуждестранно физическо лице.
IV. Възстановяване на ДДС на предприятие, неустановени на територията на ЕС
Предприятие, което не е установено в рамките на ЕС и на което му е бил начислен ДДС за бизнес дейности на територията на Общността, стига да не е доставяло стоки и услуги, има право да възстанови сумата за данъка добавена стойност, свързвайки се с данъчните органи на съответната страна. Такъв случай е например, когато на дружество, регистрирано в Швейцария, му бъде начислен ДДС в сметката за хотел при участие в конференция в Австрия. За да бъде възстановен данъка трябва да се изпрати заявление до съответните органи в страната от ЕС, в която е начислен данъкът. Някои данъчни органи биха възстановили данъка само в случай, че страната в която е установено предприятието, предлага подобни възможности на съответната страна от ЕС.