Всяко данъчно незадължено лице, което има постоянно местожителство извън Общността, има право да му бъде възстановен данъка върху добавената стойност, ако са изпълнени определени условия.
Ако предприятие не е установено в рамките на ЕС и му бъде начислен ДДС за бизнес дейности в територията на Общността, стига да не е доставяло стоки и услуги, то има право да възстанови сумата за данъка добавена стойност, свързвайки се с данъчните органи на съответната страна. Такъв случай е например, когато на дружество, регистрирано в Швейцария, му бъде начислен ДДС в сметката за хотел при участие в конференция в Австрия. За да бъде възстановен данъка трябва да се изпрати заявление до съответните органи в страната от ЕС, в която е начислен данъкът. Някои данъчни органи биха възстановили данъка само в случай, че страната в която е установено предприятието, предлага подобни възможности на съответната страна от ЕС.
Физическите лица също имат право да им бъде възстановен данъка, но при тях процедурата е по-различна. За да бъде възстановен данък добавена стойност на данъчно незадължено лице е необходимо да бъдат спазени следните условия:
- Чуждестранното физическо лице изнася стоките в страни, които не са в Общността в непроменен вид до последния ден на третия месец, следващ месеца, през който е датата на издаването на фактурата;
- Доставчикът на стоките е лице, което към датата на издаването на фактурата е регистрирано по ЗДДС;
- Данъчният размер е по-висок или равен на 50 лв.;
- Правото на възстановяване на данък е упражнено не по-късно от 6 месеца след издаването на фактурата за получените стоки или услуги.
Правото на данъчен кредит не важи за алкохолни и тютюневи изделия както и за течни горива. Възстановяването на данъка се извършва чрез лице, наречено „агент“, което действа за сметка и от името на чуждестранното физическо лице срещу комисионна от размер, договорен между тях.
Във връзка с възстановяването трябва да бъдат представени следните документи заверени от митническите органи:
- Искане за възстановяване на данък добавена стойност, подписано лично от чуждестранното лице. Издава се в три екземпляра на български език. За всяка фактура се попълва отделно искане за възстановяване, като в различните искания биват описани различните видове стоки или услуги, за които ще бъде възстановен данъка.
- Оригинал фактура за получените стоки, за които се изисква възстановяването на вече платеният данък върху добавената стойност.
С подаването на посочените документи на агента , той се счита за упълномощен да извърши процедурата по възстановяване на данъка вместо физическото лице. След като приключи проверката на съответните документи и са налице всички услови за възстановяването на данъка, агентът изплаща възстановения данък на физическото лице в български лева в срок до шест месеца от издаването на фактурата. В случай на отказ от страна на агента да изплати данъка върху добавена стойност, той незабавно трябва да върне оригиналните документи на чуждестранното физическо лице и да го уведоми подробно за причините, поради които е отказал плащането на данъка.
Авторът на статията, г-н Тодор Попов, е стажант-счетоводител с немски език в Германиа ООД, счетоводната кантора към Правна кантора Русков и Колеги.