В настоящата статия ще разгледаме новата уредба на процедурата за издаване на разрешение за пребиваване и работа на чужденци-граждани на трети държави, преместени в рамките на вътрешнокорпоративен трансфер (наричано в статията „Разрешение за работа“). Приложимите правни актове към нея са Директива 2014/66/ЕС относно условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави в рамките на вътрешнокорпоративен трансфер, Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ) и Правилника за прилагане на Закона за чужденците в Република България (ППЗЧРБ), Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност (ЗТМТМ) и Правилника за прилагане на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност (ППЗТМТМ).
От 01.06.2021 г. разрешението за работа се издава от Министерството на вътрешните работи съгласно чл. 33п от Закона за чужденците в Република България, като в самото разрешение се съдържа и положително писмено становище за достъп до българския пазар на труда, издадено от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта. Разрешението за работа се издава за временно преместване с цел работа или обучение на работник - чужденец от трета държава, от предприятие със седалище или адрес на управление извън територията на Република България, с което чужденецът има сключен трудов договор, в поделение на предприятието или в предприятие, принадлежащо към същата група от предприятия, със седалище или адрес на управление на територията на Република България.
Разрешението се издава за срок от една година и може да бъде подновено при спазване на условията на чл. 33п от ЗЧРБ. Когато срокът на трудовия договор е по-кратък от една година, разрешението се издава за срока на продължителността на договора. Максималният срок на валидност на разрешението може да бъде три години за ръководители и специалисти и една година за служители-стажанти.
І. Условия за издаване на разрешението за работа
Преди да преминем към изясняване на условията за издаване на разрешението за работа, следва да обърнем внимание на понятието „вътрешнокорпоративен трансфер“, чиято легална дефиниция се съдържа в т. 3, пар. 1 от Допълнителните разпоредби (ДР) на ЗТМТМ: "Вътрешнокорпоративен трансфер" е временно преместване с цел работа или обучение на работник - гражданин на трета държава, от предприятие със седалище или адрес на управление извън територията на Република България, с което гражданинът има сключен трудов договор, в поделение на предприятието или в предприятие, принадлежащо към същата група от предприятия, със седалище или адрес на управление на територията на Република България.“
От тук следва, че лицата, преместени при вътрешнокорпоративен трансфер, извършват трудова дейност на територията на Република България само за конкретно приемащо предприятие или група предприятия, които са получили разрешение за целта. От т. 10, пар. 1 от ДР на ЗТМТМ следва, че лицата, преместени при вътрешнокорпоративен трансфер, се намират извън границите на Република България към момента на кандидатстването за издаване на разрешение за пребиваване и работа. Съгласно тази разпоредба може да се направи заключението, че ако гражданинът на трета държава вече се намира на територията на Република България, процедурата по издаване на разрешение за вътрешнокорпоративен трансфер не може да намери приложение, с изключение на случаите, когато чужденецът има издадено разрешение за пребиваване, чиято валидност изтича по време на процедурата за подновяване, в която хипотеза лицето има право да пребивава на територията на Република България до вземане на решение по заявлението.
1. Кои лица попадат в обхвата на процедурата?
Освен че процедурата е приложима за граждани на трети държави, съгласно чл. 32, ал. 2 от ЗТМТМ в обхвата на процедурата попадат само лицата, преместени в рамките на вътрешнокорпоративен трансфер в качеството си на ръководители, специалисти или служители-стажанти. Легалните дефиниции на понятията отново са определени в пар. 1 от ДР на ЗТМТМ:
Съгласно т. 23 от ДР на ЗТМТМ: "Ръководител" е лицето, което заема висша ръководна длъжност и работи под надзора на собственика или на колективен орган за управление на приемащото предприятие, като:
а) управлява приемащото предприятие или негова административна структура;
б) контролира и упражнява надзор върху работата на друг професионален или управленски персонал или на служители, извършващи контрол;
в) дава препоръки при наемане на работа, прекратяване на трудовото правоотношение, както и за други действия, касаещи правата и задълженията на работниците и служителите“.
А в т. 27 е дадено определение на служител-стажант: "Служител-стажант" е лице, което има висше образование и е преместено в приемащото предприятие с цел професионално развитие или обучение в областта на стопанските техники или методи и което получава заплащане за периода на трансфера.“
Освен изискването за продължителността на вътрешнокорпоративния трансфер в чл. 2333п, ал. 6, т. 10, б. а от ЗЧРБ е посочено и допълнително изискване относно заетостта на служителите, които ще бъдат преместени, а именно служителят да е работил в същото предприятие/група предприятия не по-малко от 12 месеца без прекъсване непосредствено преди датата на подаване на заявлението - за ръководителите и специалистите, и не по-малко от 6 месеца без прекъсване - за служителите-стажанти. В допълнение към това, е необходимо да се докаже и намерението на служителя да продължи трудовата си дейност за същото предприятие/група от предприятия и след завършването на преместването. Тези изисквания са въведени с цел да се предотврати използването на процедурата за заобикаляне на изискванията за наемане на работа на граждани на трети държави, тъй като компетентните органи отказват да предоставят разрешението, когато от представените документи е видно, че приемащото предприятие е създадено с единствена цел да улеснява преместването на работници - граждани на трети държави.
2. Условията на труд и заплащане не трябва да са по-неблагоприятни от условията за българските граждани за съответната категория труд.
ІІ. Процедура
1. Процедура по достъп до пазара на труда
С промените от 01.06.2021 г. заявлението за издаване на разрешението за работа вече се подава в дирекция "Миграция" или в отдел/сектор/група "Миграция" при областните дирекции на МВР от работодателя или упълномощено от него лице или лично от чужденеца, когато има разрешение за продължително пребиваване, като заявлението се подписва и от работодателя. Специфичното, след промените от 01.06.2021 г. е, че отдел/сектор/група "Миграция" може да извърши проверка, когато са налице основателни съмнения, че чужденецът няма да живее на декларирания от него адрес, като протоколът от проверката се изпраща заедно със заявлението.
Към заявлението се прилага набор от документи, на някои от които по-долу обръщаме специално внимание:
- Обосновка на искането - в свободен текст работодателят излага и обосновава мотивацията и фактите и обстоятелствата, налагащи временното преместване на работника-гражданин на трета държава за целите на вътрешнокорпоративния трансфер;
- Документи за образование, специалност, правоспособност, професионална квалификация и опитна работника - гражданин на трета държава, които съответстват на изискванията за заемане на длъжността, посочени от работодателя при обявяване на свободното работно място - за длъжността служител-стажант;
- Документ, доказващ, че приемащото предприятие и предприятието, установено в третата държава, принадлежат към едно и също предприятие или група предприятия, легализиран съгласно българското законодателство заедно с превод на български език;
- Свидетелство за съдимост;
- Доказателства за осигурено жилище – като тук следва да се има предвид и проверката, която може да бъде направена, дали чужденецът действително ще пребивава на посочения адрес;
- Декларация на работодателя, че са спазени условията на труд и заплащане и че те не са по-неблагоприятни от условията за българските граждани за съответната категория труд;
- Документ с информация за продължителността на трансфера.
Дирекция "Миграция" извършва проверка на документите, като при липса на документ, както и при необходимост от представяне на допълнителни документи уведомява заявителя и определя 7-дневен срок за отстраняване на нередностите.
Дирекция "Миграция" изпраща по електронен път на Агенцията по заетостта заявленията, заедно с приложените документи за становище относно достъпа до пазара на труда. Отделно от това заявленията и приложените документи се изпращат по електронен път и на Държавна агенция "Национална сигурност", която в срок до 14 дни изпраща писмено становище по чл. 41, ал. 1, т. 2 от Закона за Държавна агенция "Национална сигурност", когато лицето е на територията на страната, а в случаите по чл. 33п, ал. 14 от ЗЧРБ - в срок до 10 дни след даване на становище по заявлението за виза по чл. 15, ал. 1 от ЗЧРБ.
В срок до 14 дни от постъпването на заявлението и документите в Агенция по заетостта, тя изпраща на дирекция "Миграция" писмено становище относно наличието или липсата на основание за предоставяне на достъп до пазара на труда.
За всяко заявление Агенцията по заетостта събира по служебен път информация относно данните за работодателя (данните за работодателя, вписани в Регистър БУЛСТАТ, или за единния идентификационен код (ЕИК) на работодателя съгласно чл. 23 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел; регистрацията в Българската търговско-промишлена палата, ако има такава; или актуалното състояние - в случаите на дружества, които не са регистрирани в България), като във връзка с предоставяне на писменото становище, Агенцията по заетостта служебно изисква информация от:
- Националната агенция за приходите за наличие на задължения на работодателя съгласно чл. 87, ал. 11 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс;
- Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" за влезли в сила наказателни постановления за нарушения, посочени в чл. 11 ЗТМТМ.
Както беше посочено по-горе, Агенция по заетостта следи изрично за случаи, в които разрешението за работа при вътрешнокорпоративен трансфер се използва за заобикаляне на законовите разпоредби за работа на чужденци в България, поради което и същата предоставя на Дирекция „Миграция“ отрицателно писмено становище за достъп до пазара на труда, когато от представените документи е видно, че приемащото предприятие е създадено с единствена цел да улеснява преместването на чужденци.
Дирекция "Миграция" изпраща по електронен път на работодателя съобщение в тридневен срок от постъпването на положителни становища от компетентните органи, посочени по-горе, в което се посочва, че за чужденеца са налице основания за предоставяне на достъп до пазара на труда. Съобщението се изпраща и до дирекция "Консулски отношения" при Министерството на външните работи.
Работодателят уведомява чужденеца за съобщението, като в срок до 20 дни от изпращане на съобщението до работодателя чужденецът трябва да предприеме действия по подаване на заявление за издаване на виза по чл. 15, ал. 1 от ЗЧРБ. В случаите на отказ за издаване на визата, дирекция "Консулски отношения" при Министерството на външните работи уведомява дирекция "Миграция" и Държавна агенция "Национална сигурност".
2. Виза „Д“
След издаването на положителни становища от компетентните органи и уведомлението от работодателя до чужденеца, се пристъпва към подаване на документи за издаване на виза по чл. 15, ал. 1 ЗЧРБ (Виза „Д“). В 14-дневен срок от влизането в България чужденецът трябва лично за приложи към заявлението копие на страницата от паспорта си с положената виза.
3. Изпълнителна Агенция „Инспекция по труда“
В 7-дневен срок от действителното започване на работа на чужденците, работодателите са длъжни да уведомят съответната териториална дирекция на Изпълнителна агенция „Инспекция по труда“, като попълват специални бланки по образец, публикувани на официалната страница на Изпълнителна агенция „Инспекция по труда“.
Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда” осъществява специализирана контролна дейност във връзка със заетостта на чужденци на територията на Република България, в рамките на която контролните органи имат право да посещават всички обекти, където се осъществява работа, както и да изискват лични документи, включително и от пребиваващите и работещите там чужденци.
III. Особеност
Считано от 09.07.2021 г. влязоха в сила изменения на чл. 60 от ППЗЧРБ, съгласно които при подаване на документи за кандидатстване за издаване на разрешение за работа работодателят или упълномощено от него лице или чужденецът се явяват лично в Дирекция "Миграция" или в отдел/сектор/група "Миграция" при областните дирекции на МВР.