Последствията могат да бъдат тежки, поради това искаме чрез тази статия да предупредим всички потенциални жертви.
Измамата
През последните две години се сблъскахме с поредица от случаи, в които на български граждани в Германия се прехвърлят задлъжняли немски фирми. На доброволците биват обещавани финансови облаги, помощ при намиране на работа или на квартира, разрешително за работа и други. Изкушени от привлекателното предложение на собствениците на капитала, някои лица се съгласяват да „услужат“ и подценяват потенциалните рискове. Прехвърлянето на дружествените дялове и назначаването на новите управители се извършва без особени пречки и в началото новите номинални собственици не усещат кризата. Проблемите започват, когато задълженията на дружеството се натрупат и кредиторите започнат да „обстрелват“ новите управители с призовки за плащания и предупреждения. Последствията от подобен сценарий могат да бъдат тежки, ето защо бихме искаме чрез тази статия да споделим нашия опит и да предупредим всички потенциални потърпевши. Описаната схема всъщност е отдавна позната в България, където на бедни и нуждаещи се граждани, често от ромски произод, се прехвърлят задлъжняли дружества. Докато в България действията на капиталовложителите и на псевдоуправителите остават често ненаказани, то в Германия засегнатите институции и прокуратурата не проявяват никаква милост към новите собственици на дружествата. Ето и няколко примера от нашата практика:
- Адвокат (Rechtsanwältin) Мария Милушева защитава пред съда във Франкфурт българин, който е назначен за управител на дружество, което дължи над 7 милиона евро за данъци и осигуровки, а зад цялата схема се крие една друга българка. Адвокат Милушева успя да убеди съда, че нейният клиент не е бил запознат с плана на действителната управителка, нито пък е искал целенасочено да измами някого. Делото приключи с условна присъда за номиналния управител на дружеството, който междувременно се намира в България при семейството си. Важно е да се отбележи, че според Окръжния съд Франкфурт номиналният управител е бил длъжен да наблюдава фирмената дейност и да предодврати злоупотребите, ето защо не може да остане ненаказан. Тук може да намерите повече подробности за този случай.
- Миналата седмица пред съда в Лайпциг проключи делото срещу български гражданин от Пловдив. Немски граждани прехвърлили на обвиняемия българин немско дружество с ограничена отговорност (GmbH), за което той получил няколко хиляди евро, след което заминал за България. Половин година по-късно той е арестуван и екстрадиран за Германия посредством Европейска заповед за арест. Защитата му беше поета от нашия колега, адвокат (Rechtsanwalt) Тило Кьолер. Делото приключи с шестмесечна условна присъда, като водещият делото съдия обясни, че макар и да съзнава в каква ситуация е попаднал подсъдимия, е трябвало да го накаже с осъдителна присъда, понеже извършеното престъпление е тежко.
- С много фрапиращ случай се сблъскахме преди няколко седмици и в нашия офис в София. Посети ни един силно притеснен господин, пак от Пловдив, със следния случай – към него се е обърнал един български посредник от Германия, който му предложил сделка с руски граждани в Германия. Срещу привлекателната сума от 50.000 евро, от която той реално получава само половината, другата половина остава за посредника, българският гражданин се съгласил да стане собственик и управител на четири дружества с ограничена отговорност (GmbH). В последствие се оказва, че дружествата са задължени с общо над седем милиона евро, а след прехвърлянето на дружествата от техни сметки чрез онлайн-банкиране са източени над един милион евро и те фактически са останали без никакви активи. Понеже пловдивчанинът е бил управител по време на източването на капиталите, той се води за отговорен за всички платежни нареждания, които са извършени през този период.
Правните последствия
Нашите сънародници, които участват в гореописаната схема, трябва да имат предвид сериозни наказателно-правни и гражданско-правни последствия. Когато новият управител установи, че ръководеното от него търговско дружество няма достатъчно активни средства, за да задоволи претенциите на кредиторите, е длъжен в кратък срок да подаде молба в съда за стартиране на производство по несъстоятелност (Insolvenz). Неизпълнявайки това задължение той се излага на опасност да бъде подведен под наказателна отговорност заради престъпления срещу кредиторите (Insolvenzverschleppung - § 15a InsO и/или Bankrott - § 283 StGB). Съществува реална опастност управителят да бъде подложен на наказателно преследване, дори когато не е знаел за финансовите затруднения на дружеството, тъй като той е длъжен да следи за финансовите постъпления и задължения на дружеството. Наред с проблемите, свързани с производството за обявяване на несъстоятелност, е възможно измаменият да се конфронтира с претенциите на данъчните служби, социалното и здравното осигуряване. Ако дружеството, чието ръководство е било поето, е наемало работници или псевдосамостоятелни лица и не е изпълнявало надлежно и редовно задълженията си на работодател, то номиналният управител може да се окаже изправен пред огромни финансови задължения. Освен това управителят често бива подведен лично под наказателна отговорност, ако не е следял за плащанията на дължимите данъци и осигуровки (Vorenthalten und Veruntreuen von Arbeitsentgelt - § 266a StGB и/или Steuerhinterziehung - § 370 AO). Заедно с наказателните последствия идват и финансовите задължения, тъй като може да се окаже, че управителят трябва да връща големи суми на различни кредитори на неплатежоспособното дружество. Според § 64 от немския Закон за дружествaтa с ограничена отговорност (§ 64 GmbHG) управителят е длъжен да възстанови всички суми, които дружеството е плащало, след като е изпаднало в неплатежоспособност и той не е подал молба по несъстоятелност. За това той носи отговорност с личното си имущество. Така че нашият съвет е – ако някой Ви предложи да Ви прехвърли фирма в Германия и отгоре на всичко и да Ви плати за това, то не се подлъгвайте и откажете. Иначе с голяма вероятност Ви очаква немски затвор и много висока задлъжнялост! Предвид потенциалните рискове на управителската длъжност Ви съветваме да се консултирате с адвокат, преди да вземете решение да поемете отговорност за търговско дружество. Ако вече сте попаднал в подобна ситуация, можете да се обърнете към нашия специалист по наказателно право, адв. Мария Милушева, която разполага с богат опит в защитата срещу обвинения в икономически престъпления.