Понятие за акции. Реквизити
Акционерното дружество като вид капиталово дружество има свой капитал, който е разделен на акции. Участниците в него – акционерите, са лица (физически или юридически) записали акции от капитала му. Легално определение на акцията се съдържа в чл. 175, ал. 1 от българският Търговски закон – ТЗ – това е ценна книга, която удостоверява, че притежателят й участва с посочената в нея номинална стойност в капитала. Като ценна книга (ЦК), акцията материализира членственото правоотношение между нейния притежател и дружеството и чрез представянето на този документ акционерът упражнява своите членствени права. Акцията има съдържание/реквизити, които са императивно определени в закона - в чл. 183, ал. 1 ТЗ, и това са: означението “акция”, вида на акцията, номер на купюра (Съгласно чл. 175, ал. 3 ТЗ акциите се издават, т.е. отпечатват в т.нар. „купюри“ от по 1, 5, 10 и кратни на десет акции - сбор от определен брой акции, които могат да се придобиват от акционерите. Това означава, че могат да се напечатат 1, 5 10 или кратни на десет акции върху един лист хартия. Ако не е предвидено друго, акцията се напечатва и с купони за дивидент за 20 г. (чл. 184 ТЗ), чрез които се упражнява правото на акционерите да получат дивидент) и поредни номера на включените в нея акции, фирмата и седалището на АД, размера на капитала, общия брой на акциите, единичната им номинална стойност и купюрния им строеж, купоните и техния падеж, подписите на две лица, които могат да задължават дружеството и датата на емисията. За валиден подпис върху акцията се смята и отпечатаният подпис.
Временно удостоверение
Много по-често в практиката обаче акции не се печатат, тъй като това е скъп процес – необходим е договор с лицезирана печатница, професионален дизайн, специална хартия с вградени защити и пр. Вместо това и съгласно чл. 167 ал. 1 от ТЗ срещу направените вноски за сметка на записаните акции акционерите получават временно удостоверение, подписано от упълномощен член на управителния съвет, съответно на съвета на директорите. В ТЗ не се посочва какво трябва да бъде съдържанието на временните удостоверения, но то следва да съответства на съдържанието на акцията, защото удостоверението се издава, за да изпълнява нейните функции. Временното удостоверение също е ценна книга, материализираща членствените права в акционерно дружество (вкл. и правото притежателят му да получи акциите след издаването им). Съгласно чл. 187, ал. 3 ТЗ прехвърлянето на временно удостоверение (което става единстевно чрез джиро) има действие на прехвърляне на акциите, които то удостоверява. То не може да се извърши преди възникване на дружеството.
Видове акции. Стойности
На следващо място, според българското законодателство акционерното дружество може да издава акции само с еднаква номинална стойност (чл. 175, ал. 2 ТЗ). Съгласно чл. 177 ТЗ акцията е неделима, което означава, че нейният притежател не може да я раздели и прехвърли на две или повече лица поотделно. Една акция обаче може да се притежава от две или повече лица съвместно, в който случай върху нея възниква съсобственост и лицата могат да упражняват правата, които материализира акцията, чрез общ пълномощник.
В зависимост от това дали дали акцията съществува като документ или не те биват налични и безналични. За издаването и разпореждането с безналични акции е необходимо да се направи нарочно вписване в специална Книга за безналичните акции, която се води към Централния депозитар. Вписването в тази книга е елемент от фактическия състав и има конститутивно действие; то е необходимо, за да се породят правните последици на издаването или прехвърлянето на този вид акции. При безналичните акции също има документи, но те имат само удостоверително (доказателствено) значение – депозитарни разписки, и не са ценни книжа. Ако безналичната акция смени собственика си, старата депозитарна разписка се унищожава и се издава нова на новия акционер, прехвърлянето на депозитарната разписка не води до прехвърляне на правата и задълженията по акцията.
ТЗ не урежда начин за издаване и разпореждане с безналични акции. Правилата са в Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК). Само определен вид АД могат да издават безналични акции – това са т.нар. публични АД (те са задължени да издават безналични акции).
С Държавен вестник, брой 88 от дата 23.10.2018 г. се въведоха изискванията на Директива (ЕС) 2015/849 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2015 г. за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма, за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 2005/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и на Директива 2006/70/ЕО на Комисията (Официален вестник, L 141/73 от 5 юни 2015 г.). За тази цел се отмениха разпоредбите на Търговския закон, които уреждаха издаването от акционерните дружества на акции на приносител. Съгласно чл. 178 ТЗ, считано от 23.10.2018 г. наличните акции на акционерните дружества могат да бъдат само поименни. Поименните акции са винаги налични акции, при които името на първия собственик е написано върху лицевата им страна. Те се прехвърлят с джиро и по правило това обстоятелство се отразява в книгата на акционерите на съответното дружество, за да има действие спрямо дружеството и трети лица.
Акционерните дружества, които преди влизането в сила на Закона за изменение и допълнение на ТЗ, с който се отменя издаването на акции на приносител (или заместващи ги временни удостоверения), имат 9-месечен срок да изменят уставите си, като предвидят, че акциите, които издават са поименни, с което да заменят акциите на приносител или заместващите ги временни удостоверения с поименни акции. Тези акционерни дружества трябва да започнат да водят книга на акционерите. Тези промени трябва да бъдат заявени за вписване в Търговския регистър, като към заявлението следва да се приложат заверено актуално извлечение от книгата на акционерите и промененият устав. Издадените до влизането в сила на Закона за изменение и допълнение на ТЗ акции на приносител могат да бъдат заменени само с поименни акции. Срещу временни удостоверения, удостоверяващи права по записани акции на приносител, могат да се получат само поименни акции.
В случай че акционер не представи за замяна притежаваните от него акции на приносител или заместващи ги временни удостоверения в гореописания 9-месечен срок, дружеството трябва да ги обезсили. Такива акционери се считат за изключени и губят акциите си. Акционер, чиито акции на приносител или заместващи ги временни удостоверения са обезсилени, има право да писка от дружеството да му заплати равностойността на направените вноски.
Кредиторите със залог на акции на приносител или заместващи ги временни удостоверения извършват в гореописания срок действията по замяна на акциите на приносител, съответно временните удостоверения, с поименни акции. В противен случай дружеството обезсилва акциите на приносител или заместващите ги временни удостоверения. Тази процедура се прилага съответно и при запор на акции на приносител или заместващи ги временни удостоверения по реда на чл. 515, ал. 1 от ГПК.
Търговските дружества, които не изпълнят задълженията и нямат висящо производство по заявление за вписване на промените в ТР, се прекратяват по реда на чл. 252, ал. 1, т. 4 ТЗ – в решение на съда по искане на прокурора.
В двумесечен срок след изтичането на 9-месечния срок за извършване на промените Агенцията по вписванията съставя списък на търговските дружества, които не са изпълнили задълженията си нямат висящо производство по заявление за вписване на промени. Списъкът се изпраща на прокуратурата за завеждане на искове за прекратяване на дружеството.
Всеки вид акции се характеризира с 4 вида стойности: номинална, емисионна, пазарна и балансова стойност. Номинална е стойността, числото, записано върху самата акция. Емисионната стойност съответства на сумата, която акционерите се задължават да заплатят, за да придобият акцията. Тя може да бъде равна или по-голяма от номиналната стойност. Пазарна е стойността, на която акцията може да се продава на трети лица или на фондовите борси, а балансовата е равна на стойността на имуществото, което съответства на акциите.
Прехвърлимост. Разпореждане с акции
Акциите са наследими и прехвърлими, като в ТЗ не са предвидени ограничения в тази връзка. Възможно е обаче в устава на самото дружество или в специален закон да са предвидени такива. Съществуват т.нар. винкулирани акции – поименни акции, при които акционерът не може да ги прехвърля свободно на трети лица, а да трябва първо да ги предложи на другите акционери. При кадуцираните акции акционерът може да ги прехвърли само на самото дружество и те да станат т.нар. собствени акции. По отношение на притежаването на собствени акции и тяхното обратно изкупуване от дружеството съществуват редица условия и ограничения, предвидени както в ТЗ, така и в специални закони. АД не може да упражнява правата по придобитите свои акции. Те не се водят счетоводно като активи. Трябва да се разкрие информацията за тях в годишния финансов отчет. Дружеството е длъжно да прехвърли в тригодишен срок притежаваните собствени акции, които надхвърлят 10 % от регистрирания капитал (чл. 187а, ал. 4 ТЗ).
Разпореждането с безналични ЦК/акции се извършва с цесия (всъщност с прехвърлителни сделки, а терминът е “цесия”, защото става дума за права, а не за вещи). Това тряхва да се впише в Централния депозитар като елемент от ФС .
Относно прехвърлянето на поименни акции следва да се отбележи, че поименните акции не са поименни ценни книги, а ценни книги на заповед и като такива не се прехвърлят с цесия, а с джиро. Фактическият състав на джирото обхваща изписване на името на приобретателя и поставяне на подписа на прехвърлителя на гърба на ЦК , и предаване на фактическата власт върху ЦК. Джирото обаче не е достатъчно, прехвърлянето трябва да е записано в книгата на акционерите – книга в която се записват само поименните акционери. Поименните акции могат да се придобиват и преди да се плати номиналната или емисионната им стойност. Това е така, защото при тях се знае кой е задължен да направи вноската. Ако поименните акции са поети с частична вноска, това обстоятелство трябва да се отбележи върху самата акция. В тази хипотеза законът предвижда възникването на солидарна отговорност между прехвърлителя и преобретателя, като отговорността на прехвърлителя е ограничена и се погасява с изтичането на 2 години от вписването на прехвърлянето в книгата на акционерите.
Както бе посочено по-горе, акциите на приносител се прехвърлят с предаване на фактическата власт върху тях като част от всякакви видове сделки на гражданското право.