В предишната статия разгледахме същността на капитала, начините и процедурите за увеличаване на капитала на дружество с ограничен отговорност.
В настоящата статия ще обърнем внимание на способите за увеличаване на капитала на акционерно дружество (АД).
Увеличаване на капитала на АД
Увеличаването на капитала на АД може да се извършва по 2 начина, в зависимост от това дали увеличаването на капитала става за сметка на ново имущество, т.е. на нови вноски, които се правят, или когато то става за сметка на имущество, което дружеството вече е придобило, т.е. което вече притежава. Съгласно чл. 192, ал. 5 от Търговския закон във всички случаи на увеличаване на капитала би трябвало, ако има невнесена част от емисионната стойност, тя да бъде внесена и чак след това да се увеличава капитала.
Има две хипотези на увеличаване на капитала за сметка на парични средства на дружеството и те са, както следва:
На първо място, възможно е капиталът да бъде увеличен за сметка на част от печалбата, т.е. за сметка на тези парични средства, които са предназначени за разпределяне на дивиденти. Това означава във всички случаи да има достатъчно средства за покриване на капитала, на всички фондове (включително фонд „Резервен“), също така трябва да са покрити загубите от минали години и едва тогава останалите парични средства могат да се разпределят като дивидент, респективно да се използват за увеличаване на капитала. В тези случаи тези останали свободни парични средства, вместо да се разпределят между акционерите като пари, остават в дружеството, а акционерите получават акции вместо дивиденти. В тези случаи се говори за „капитализиране на дивиденти“. За да може да се извърши такова номинално увеличаване на капитала, чл. 197 ТЗ въвежда правилото, че то трябва да се извърши в срок до 3 месеца от момента на приемане на годишния финансов отчет. Когато капиталът се увеличава за сметка на неразпределени дивиденти, е предвидено квалифицирано мнозинство за приемане на решението на общото събрание. В хипотезите на увеличаване на капитала минималното предвидено мнозинство е 2/3 от представените на събранието акции, а когато става дума за увеличаване на капитала за сметка на неразпределени печалби, квалифицираното мнозинство е по – високо, а именно ¾ от представените на събранието акции. Акционерите имат право да придобият съответна част от новите акции пропорционално на тяхното участие в капитала до момента на неговото увеличаване. Т.е. всеки акционер има право да придобие толкова нови акции, каквото е неговото процентно съотношение спрямо капитала към момента на неговото увеличаване. Когато се извършва вписване на новия капитал, т.е. на увеличението на капитала в търговския регистър, законът предвижда, че в регистъра се представя годишния финансов отчет и се посочва, че увеличението е за сметка на някаква печалба.
Вън от това, изрично е предвидено в чл. 246, ал. 4 ТЗ, че капиталът може да се увеличава номинално по същия като предходния ред и за сметка на фонд „Резервен“. Това обаче е възможно, ако средствата от фонда надхвърлят минималния размер на фонд „Резервен“, а именно: 1/10 от капитала, а ако в устава е предвиден по – голям размер на този фонд „Резервен“ – ако средствата надхвърлят този размер. Средствата във фонд „Резервен“ не се разпределят като дивиденти, а остават в дружеството и се осчетоводяват като фонд „Резервен“. Предназначението на този фонд е тези средства да се използват за покриване на загуби. Тези средства, които са над максимума, предвиден в закона или устава, тъй като също се касае за свободни парични средства, могат да се използват за увеличаване на капитала.
Освен номиналното увеличаване на капитала, способите за което бяха описани по – горе, е възможно и ефективно увеличаване на капитала. При ефективното увеличаване на капитала се извършват нови вноски, т.е. дружеството придобива ново имущество. В този случай са уредени няколко възможности за увеличаване на капитала, а именно:
Първата възможност за ефективно увеличаванена капитала, съгласно чл. 192, ал. 1 ТЗ, е когато се увеличава номиналната стойност на издадените акции. Например дружеството има 50 акции с номинална стойност 1 000 лв., общо капитал 50 000 лв. Номиналната стойност на всяка акция се увеличава на 2 000 лв., като съответно капиталът става 100 000 лв. На първо място трябва да се приеме решение на общото събрание на акционерите. В този случай, съгласно ал. 2 на чл. 192 ТЗ, това решение се приема с квалифицирано мнозинство 2/3 от представените на събранието акции, но в устава може да се предвиди и по – високо мнозинство. Ако са издадени различни класове акции (например има обикновени и привилигировани акции), тогава, в зависимост от това какъв е видът на новите акции, които се издават, всеки отделен клас акции приема отделно решение със съответното квалифицирано мнозинство. Макар това да не е предвидено изрично от закона при тази хипотеза, когато се увеличава капиталът с увеличаване на номиналната стойност на акциите, би следвало отново да бъде внесена част, която представлява най – малко 25 на 100 от целия капитал, и съответно всеки акционер да внесе най – малко 25 на 100 от емисионната стойност на новите акции. Поначало няма изрични правила в тази насока, но би следвало те да се прилагат по аналогия, за да не се декапитализира дружеството. Решението на общото събрание се представя в търговския регистър. Обаче на вписване подлежи увеличаването на капитала. Вписването има конститутивно действие, което означава, че капиталът се смята увеличен от момента, когато се извърши вписване на новия капитал в търговския регистър.
На следващо място, най – често срещаният способ за увеличаване на капитала е чрез издаването на нови акции. Има предвидени няколко способа за увеличаване на капитала чрез записване на нови акции.
Първият такъв способ е, когато всички нови акции се запишат на общото събрание на акционерите. В този случай трябва да се приеме решение на общото събрание на акционерите с квалифицирано мнозинство 2/3 от представените на събранието акции, но в устава и в тази хипотеза може да се предвиди по – високо мнозинство и други условия. Тук също важи правилото, описано по – горе, че ако има издадени акции от различни класове, тогава всеки клас акции трябва да вземе отделно решение със съответното квалифицирано мнозинство. Ако някой от класовете акции не вземе такова решение, капиталът няма да се увеличи. Освен това, капиталът може да бъде увеличен само със записаните нови акции, тъй като на самото общо събрание се записват акциите. Т.е. капиталът не може да бъде увеличен с по – висока стойност от тази на сумата от номиналната стойност на акциите, които са записани на самото общо събрание. Обикновено първо се записват акциите, а после се увеличава капиталът. Може да стане и обратното, тъй като чл. 192а, ал. 2 ТЗ допуска първо да се вземе решението за увеличаване на капитала и след това да се запишат акциите. В последния случай обаче, за да не се осуети увеличаването на капитала, в решението трябва изрично да се запише, че капиталът ще се увеличи със стойността на записаните акции, дори ако те са по – малко от акциите, посочени в решението за увеличаване на капитала. Ако самото дружество запише акции в нарушение на забраната на чл. 161, ал. 4 ТЗ - „Капиталът трябва да бъде изцяло записан. Дружеството не може да записва акции от капитала си“, тогава членовете на постоянно действащите управителни органи (управителен съвет или съвет на директорите) са задължени солидарно за заплащане на емисионната стойност на записаните от дружеството акции.
В самото решение се извършва разпределение на новите акции. Ако има издадени различни класове акции, тогава правото да се придобие пропорционална част от новите акции важи за акционерите от съответния клас. Т.е. всеки акционер има право да запише такава част от новите акции, каквато съответства на неговия процент от съответния клас акции до увеличаването на капитала, като става дума за същия клас акции. Това право обаче може да отпадне по решение на общото събрание, съгласно чл. 194, ал. 4 ТЗ. Това решение се приема с квалифицирано мнозинство 2/3 от представените на събранието акции и от съответните класове, ако има такива. Преди да се приеме решението за отпадане на правото на някои от акционерите да запишат част от новите акции управителният съвет или съветът на директорите трябва да представи доклад относно причините за отмяната или ограничението на това право, както и да обоснове емисионната стойност на новите акции. Решението на общото събрание подлежи на обявяване в търговския регистър. Приемането на решение на общото събрание за увеличаване на капитала е първият елемент от фактическия състав на увеличаването в тази хипотеза. Ако се ограничава или отпада правото на някои акционери да запишат пропорционална част от новите акции, то тогава трябва да се приемат две решения. Вторият елемент от фактическия състав на увеличаването е извършването на съответните вноски. Т.е. за да се увеличи капиталът, трябва да се внесе 25 на 100 от целия капитал, както и 25 на 100 от емисионната стойност на всяка акция. Като последен елемент от този фактически състав се извършва вписване в търговския регистър. Задължително при вписването трябва да се представят доказателства за извършването на вноските. Представя се също така самото решение на общото събрание, списък на лицата, които са записали нови акции, който списък е заверен от управителния орган на дружеството.
Съществува обаче и други способи, чрез които е възможно да се увеличи капиталът чрез издаване на нови акции.
(a) Първият такъв способ е чрез подписка. В тези хипотези се взема решение за увеличаване на капитала, което също се приема с квалифицирано мнозинство 2/3 от представеното на събранието акции. Поначало всеки акционер има право да запише част от новите акции. Това право може да отпадне по решение на общото събрание, както бе описано по – горе в предходната хипотеза. В тези случаи обаче акциите не се записват на самото общо събрание, а се записват след провеждането на общото събрание, т.е. след приемането на решение на общото събрание за увеличаване на капитала. В това решение на общото събрание за увеличаване на капитала се определя срок за записване на новите акции, който трябва да е не по – малък от 1 месец след обявяване в търговския регистър на покана за записване на акциите. Всеки акционер прави отделно волеизявление за записване на новите акции, като самият закон не предвижда специален ред, по който да се извършва тази подписка. Може да не се запишат всички акции, т.е. може акции да не запишат всички акционери, като в такъв случай в решението на общото събрание трябва да се предвиди, че капиталът ще се увеличи със записаните акции, дори да са на по – ниска стойност от предвиденото, за да не се възпрепятства увеличаването на капитала (както бе посочено и в предходната хипотеза).
Фактическият състав на увеличаването на капитала посредством издаването на нови акции чрез подписка е следният: приема се решение на общото събрание за увеличаване на капитала; в търговския регистър се обявява покана до акционерите да запишат пропорционална част от новите акции; трябва да изтече предвиденият в решението срок за записване на новите акции, като в този срок трябва да бъдат записани акции от акционерите; на следващо място, акционерите трябва да извършат съответните си вноски; и трябва да се извърши вписване на увеличението в търговския регистър.
(b) Освен гореизложения способ, в чл. 195 ТЗ са уредени 2 други възможности за увеличаване на капитала чрез записване на нови акции.
Първата такава възможност се свързва със случаи, при които с говори за увеличаване на капитала под условие. Първата такава хипотеза е при условие, че акциите ще се закупят от определени лица на определена цена. Когато се увеличава капиталът в тази хипотеза, това може да стане или чрез записване на акциите на самото общо събрание, или чрез подписка. Обаче в този случай задължително трябва да се приеме решение за отпадане на правото на някои или на всички акционери за придобиване на пропорционална част от новите акции, защото в този случай дружеството решава, че акциите ще се закупят от точно определени лица. Ако лицата, които ще запишат акции всъщност са само някои от акционерите, записването на новите акции може да стане или на самото общо събрание, или чрез подписка. Ако обаче определените лица са външни за дружеството, т.е. не са акционери, записването на новите акции може да стане само чрез подписка, но не и на самото общо събрание. Обикновено този ред на увеличаване на капитала се използва за привличане на външен инвеститор.
Втората хипотеза, в която капиталът се увеличава под условие, е когато акциите ще се закупят срещу облигации на дружеството. В случая се касае за придобиване на акции срещу непарична вноска. В този случай се касае за облигации, които не са конвертируеми. Това е така, защото облигациите могат да бъдат конвертируеми, т.е. срещу такива облигации може да се получават акции, при което се увеличава капиталът на дружеството. Обаче предвидените в чл. 195 ТЗ хипотези са отделни и се извършват по друг ред. Затова в тези хипотези увеличаването на капитала става по реда за увеличаване на капитала чрез непарична вноска. Необходимото за вземане на решение на общото събрание мнозинство в този случай е същото, като тук, когато се извършва непарична вноска, също трябва да отпадне правото на всички акционери да запишат пропорционална част от новите акции.
(c) Друг възможен ред за увеличаване на капитала чрез издаване на нови акции е когато се извършва непарична вноска. Тази възможност е уредена изрично в чл. 193 ТЗ. В тези хипотези отново трябва да се приеме решение на общото събрание с квалифицирано мнозинство 2/3 от представените на събранието акции. Особеност тук е, че в самото решение трябва да се посочи размера на вноската; лицето, което я прави и номиналната стойност на акциите, които се придобиват срещу тази вноска. Освен това трябва да бъде спазен редът за извършване на непарична вноска, уреден в чл. 72 и чл. 73 ТЗ. При увеличаване на капитала с непарична вноска самото увеличение може да е равно на или по – малко от стойността на непаричната вноска, но не и по – голямо.
До този момент всички описани по – горе хипотези на увеличаване на капитала се извършват по решение на общото събрание. Поначало това е принципното положение – капиталът се увеличава по решение на общото събрание.
Възможно е обаче капиталът да бъде увеличен не от общото събрание, а от постоянно действащия орган на дружеството (управителен съвет или съвет на директорите). За да може да се извърши такова увеличаване на капитала, трябва да е предвидена уговорка в устава, която да оправомощава съответния управителен орган да увеличава капитала до определен размер чрез издаването на нови акции. Поначало за предоставянето на това правомощие би следвало да бъде определен и срок, за който може да се упражнява, защото по естеството си това представлява, условно казано, прехвърляне на правомощията на общото събрание на управителния орган. Поради това, самият устав следва да предвижда максималния размер, до който управителният орган може да увеличава капитала, както и срока, в който управителният орган ще има правомощието да увеличава капитала.
Уставът може да бъде изначално приет с тези уговорки включени в него, но може и в последствие да бъде изменен от общото събрание. Няма пречка след изтичането на определения срок да се приеме ново решение на общото събрание, с което да се измени устава и да се предостави такова правомощие на управителния орган за следващ срок.
Поначало увеличаването на капитала от управителния съвет или от съвета на директорите изисква спазване на изискването за предоставяне на възможност на акционерите да запишат пропорционална част от новите акции по същия начин, както това става при увеличаване на капитала по решение на общото събрание. Обаче това право на акционерите да запишат пропорционална част от новите акции може да бъде ограничено или изключено, ако съответният съвет е овластен за това с решение на общото събрание. Това решение на общото събрание трябва да бъде прието с квалифицирано мнозинство 2/3 от представените на събранието акции. Т.е. за да има съответният управителен орган право да ограничи или изключи това право на акционерите, той трябва да бъде овластен за това с отделно решение на общото събрание на акционерите. Управителният орган може да увеличи капитала и с непарична вноска. Управителният орган може да бъде овластен и за това да увеличи капитала под условие, т.е. само ако определени лица запишат новите акции срещу определена цена.
(d) Последният уреден способ за увеличаване на капитала чрез издаване на нови акции е чрез превръщане на облигациите в акции. В тези хипотези става въпрос за издаден специален клас облигации, които осигуряват преобразуващо право, което се упражнява по определен ред, предвиден от самото дружеството, да се превърнат облигациите в акции. В тези случай капиталът се увеличава, но не е необходимо да се приема ново решение за увеличаване на капитала.
В чл. 198 ТЗ е предвидено задължение на управителния орган да покани акционерите да получат акциите си незабавно след вписване на увеличаването на капитала в търговския регистър. Това, разбира се, става, ако са издадени акциите, а ако не са – издават се временни удостоверения.