Правната уредба на търговското представителство на чуждестранно лице в Република България се намира основно в Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ) и в Правилника за вписване в Единния търговски регистър на Българската търговско-промишлена палата.
Същност на търговското представителство
Чуждестранно лице, което има право да извършва търговска дейност съгласно националното си законодателство, има право да открие в Република България търговско представителство. Търговското представителство не е нов правен субект, различен от чуждестранното лице. Съгласно чл. 24, ал. 2 ЗНИ търговското представителство не е юридическо лице и няма право да извършва стопанска дейност. Търговското представителство възниква с регистрацията си в Единния регистър на Българската търговско-промишлена палата в гр. София. Според § 1, т. 5 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) търговското представителство представлява като място на стопанска дейност.
Макар и да не е нов правен субект, търговското представителство на чуждестранно лице подлежи на регистрация в Регистър БУЛСТАТ към Агенцията по вписванията в 7-дневен срок от регистрацията си в регистъра към БТПП (чл. 3, ал. 1, т. 4 от Закона за Регистър БУЛСТАТ).
Търговското представителство има предимно спомагателни функции – то няма право да извършва стопанска дейност, а дейността му се свежда до реклама и промотиране на чуждестранното лице. За целта търговското представителство може да сключва различни договори от името и за сметка на чуждестранното лице за нуждите на търговското представителство (например за наем на помещения, закупуване на канцеларски материали и т. н.) Търговското представителство получава средствата за издръжката си от чуждестранното лице, но не може да формира печалба и да има собствени приходи. Съгласно чл. 24, ал. 3 ЗНИ сделките, които чуждестранното лице сключва с местни лица за нуждите на регистрирано от него представителство, се осъществяват по реда за извършване на сделки между местни лица.Търговското представителство може да има и свой персонал, като Кодексът на труда изрично му признава качеството работодател (съгл. параграф 1, т. 1).
Търговското представителство е задължено да посочи адрес в Република България, който се вписва при регистрацията му в Единния регистър на БТПП.
Регистрация на търговско представителство на чуждестранно лице
Съгласно чл. 9, т. 12 от Устава на БТПП Палатата води единен търговски регистър за действащи фирми в страната, фирми в ликвидация и несъстоятелност, който е публичен (т.е. всяко лице да получи устна или писмена информация за съществуването на търговско представителство или за отделни обстоятелства, подлежащи на вписване). Търговското представителство възниква от датата на регистрацията му в Единния търговски регистър на БТПП.
За да бъде регистрирано търговско представителство в регистъра към БТПП е необходимо законният представител на чуждестранното лице лично или изрично упълномощено с нотариално заверено пълномощно от него лице да подаде заявление за регистрация и да приложи необходимите документи, а именно:
- официален документ за регистрацията на чуждестранното лице, издаден от съответния компетентен орган, съгласно националното му законодателство.
- официален документ за лицата, управляващи и представляващи чуждестранното лице, издаден от органа по предходната точка.
- решение на управителния съвет на чуждестранното лице за откриване на търговско представителство в Република България.
- специално, нотариално заверено пълномощно в оригинал, издадено от лицето/цата/ по т.2, за лицето упълномощено да регистрира и управлява търговското представителство в Република България и обема на предоставените му права. Може да бъде представен и оригинално заверен препис на цитираното пълномощно.
- оригинал/и/ на спесимен/и/ от подписа/ите/ на лицето/та/, представител/и/ в Република България - по право или по специални пълномощия, заверен/и/ пред нотариус или положен/и/ върху специална декларация по образец на БТПП пред оторизиран служител от бюро “Търговски регистър” на Палатата.
- попълнена информационна карта по образец на БТПП, чийто образец може да бъде намерен на интернет-страницата на Палатата;
- документ за внесена сума за регистрация съгласно Тарифата за цените на услугите, предоставяни от БТПП (левовата равностойност на 120 евро, изчислена по курса на БНБ).
Документите по т. 2 и 3 след издаването им от съответния компетентен орган, съгласно националното законодателство на чуждестранното лице следва да бъдат заверени за автентичност от:
- Министерство на външните работи на издаващата държава и Консулската служба на Република България в тази държава, или
- от Консулската служба на издаващата държава в Република България, след което заверени от Управление “Консулско” при Министерство на външните работи на Република България /в случаите когато документите не са заверени в издаващата държава/, или
- от друга Консулска служба, която представлява интересите на издаващата държава в Република България /ако тя няма акредитирана такава в страната/, след което заверени от Управление “Консулско” при Министерство на външните работи на Република България.
Документите по т. 5 и 6, след заверката от нотариус в чуждата държава също трябва да бъдат удостоверени за автентичност по гореописания ред.
След заверката за автентичност документите трябва да бъдат преведени от оторизиран български преводач и легализирани от Управление “Консулско” при Министерство на външните работи на Република България.
Ако документите са издадени от държава, страна по Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове /Хагската конвенция от 05.10.1961 г./ - например от Германия, и върху тях е поставен в оригинална форма “апостил”, те не се нуждаят от последващи заверки, а е необходимо само да бъдат придружени с легализиран превод на български език.
Три дни след подаване на изискуемите документи в Палатата се извършва регистрацията на търговското представителство. БТПП предлага и експресна регистрация – три часа или двадесет и четири часа. Експресната регистрация се заплаща 30 процента, съответно 20 процента върху първоначалната такса.
Разрешение за продължително пребиваване в България
Откакто Република България е държава членка на Европейския съюз, е станало актуално придобиването на разрешение за продължително пребиваване в нея. Откриването на търговско представителство дава право на чужденците да придобият именно право на пребиваване в страната. Съгласно чл. 15, ал. 2 от Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ) виза за дългосрочно пребиваване със срок на валидност до една година и с право на пребиваване до 360 дни (Виза Д) може да бъде издадена на чужденци, командировани от чуждестранен работодател за осъществяване и поддържане на инвестиции, сертифицирани по реда на Закона за насърчаване на инвестициите. А чужденците, които притежават Виза Д и са представители на чуждестранни търговски дружества, регистрирани в Българската търговско-промишлена палата, могат да получат разрешение за продължително пребиваване на територията на Република България (чл. 24, ал. 1, т. 6 ЗЧРБ).