В днешно време е модерно да се организират тиймбилдинги – и ние го правим. Това сплотява колектива и помага на колегите да се опознаят в извънработна среда. Но оргнизацията и провеждането на един качествен тиймбилдинг са свързани с немалки разходи, които работодателя иска да си осчетоводи като такива. Как и при какви условия може да стане това?
Разходите за тиймбилдинг не се приемат за признат разход за данъчни цели по смисъла на ЗКПО. Съществуват два възможни начина на облагане на тези разходи:
- първи вариант – като социален разход в натура, подлежащ на облагане с 10 на сто данък по реда на чл. 204, т. 2 от Закона за корпоративно подоходно облагане (ЗКПО), ако отговоря на дефиницията на т. 34 от §1 на Допълнителни разпоредби (ДР) на ЗКПО, те подлежат на облагане с окончателен данък. Данъкът се внася до 15-то число на месеца, следващ месеца, в който е начислен данъка. Декларирането на дължимия и внесен данък за отчетната година става с подаване на годишната данъчна декларация – чл. 217, ал. 1 от ЗКПО. Съгласно чл. 217, ал. 2 от ЗКПО, когато е налице надвнесен данък върху разходите за съответния отчетен период, той може да се приспадне от дължимия данък върху разходите за следващата година.
Според т. 34 от §1 на ДР на ЗКПО – «Социалните разходи, предоставени в натура» - са отчетени като разходи социални придобивки по чл. 204 от Кодекса на труда (КТ) и предоставени по реда и начина, опеределени от чл. 293 КТ, или от ръководството на предприятието. Социалните придобивки трябва да са достъпни за всички работници и служители и за лицата, наети по договор за управление и контрол.
Не е налице предоставяне на социални разходи в натура, когато между работодателя и възложителя са налице парични взаимоотношения под каквато и да е форма по отношение на получените социални придобивки. Социалните разходи в натура, когато са документално обосновани по реда на Закона за счетоводството и ЗКПО и данъкът върху тях, се признават за данъчни цели в годината на тяхното осчетоводяване. - втори вариант – разход, несвързан с дейността по реда на чл. 26, т.1 ЗКПО, ако не е отговорено кумулативно на всички условия за социален разход. Не са социални разходите на работодателя, извършени за осигуряване на основната му дейност, които създават условия за упражняването й, регламентирани като задължителни с нормативен акт: безплатна храна, противоотрови, предпазно облекло и др. Тези разходи, когато са документално обосновани, се третират съгласно данъчното законодателство като разходи, свързани с основната дейност на предприятието.
В обхавата по единия или другия начин попадат всички разходи, включени в организирането на тиймбилдинга:
- възнаграждение на екип – организаращ различни мотивационни и психологически игри във връзка с провеждания тиймбилдинг;
- разходи във връзка с всякакви спортни и развлекателни мероприятия;
- командировъчните разходи във връзка с пътуването, настаняването и храната на участниците в мероприятието.