В тази статия ще се спрем на новите правила за документиране на сделки със свързани лица и от кога влизат в сила.
I. Определение
Като за начало, акцентираме, че пазарният характер на сделките със свързани лица в чужбина, надхвърлящи определени прагове на същественост, трябва да бъде документиран в досие за трансферно ценообразуване. Това е обнародвано в ДВ., бр.64 от 13.08.2018 г., по- конкретно в Закон за изменение и допълнение на Данъчно-Осигурителния Процесуален Кодекс (ДОПК), като е създадена нова Глава 8а, където са въведени нови правила за изготвяне на документация за трансферно ценообразуване.
Най-общо, изготвянето на документация за трансферно ценообразуване с определено съдържание в определен срок е задължително само за местните данъкоплатци, които подлежат на облагане с корпоративен данък и отговарят на счетоводните критерии за голямо предприятие. Но независимо от големината на предприятието, то няма да има задължение да изготвя тази документация, ако извършва сделки със свързани лица единствено в страната. Въпросната документация е необходима, с оглед доказване от страна на данъчно задължените лица на пазарния характер на търговските и финансови взаимоотношения със свързани лица.
От 01.01.2020 г. са налице нови правила за изготвяне на документация, която да докаже, че условията на търговските и финансови взаимоотношения между свързани лица са идентични с:
- Условията, които биха били установени между независими лица при съпоставими обстоятелства.
- И сделките реализирани по пазарни цени
Именно тези сделки, с които се регламентират търговските и финансови взаимоотношения между свързани лица, се наричат контролирани сделки.
- Основна съставна част на документацията за трансферно ценообразуване е местно досие, което съдържа информация за дейността, контролираните сделки (сделките между свързани лица) и методите, които се прилагат за определяне на пазарните цени. Местното досие трябва да бъде изготвено до 31 март на годината, следваща годината за която се отнася. Този срок е съгласуван със срока за подаване на годишната данъчна декларация по чл.92 от ЗКПО.
- Обобщено досие пък трябва да имат лицата, които са част от многонационална група предприятия. Това досие трябва да съдържа информация за групата и организационната и структура, дейността, контролираните сделки, функциите на лицата от групата и прилаганата политика на трансферно ценообразуване.
II. Данъчни субекти, които прилагат новите правила за трансферно ценообразуване
Съгласно ДОПК:
Чл. 71б (1): Местните юридически лица, чуждестранните юридически лица, които осъществяват стопанска дейност в Република България чрез място на стопанска дейност, и едноличните търговци, които определят облагаемия си доход по реда на чл.26 от ЗДДФЛ, са задължени да изготвят местно досие, когато осъществяват контролирани сделки.
(2) Алинея 1 не се прилага за :
- лицата, които са освободени от облагане с корпоративен данък по част втора, глава двадесет и втора, раздел II от ЗКПО.
- лицата, които извършват дейност, подлежаща на облагане с алтернативен данък по част пета от ЗКПО.
- лицата, които към 31 декември на предходната година не надвишават следните показатели:
а) балансова стойност на активите – 38.000.000 лв. и
б) нетни приходи от продажби – 76.000.000 лв., или
в) средна численост на персонала за отчетния период – 250 души
- лицата, които извършват контролирани сделки единствено в страната.
(3) Лицата по ал. 2, т. 1 и 2, които извършват дейности, подлежащи на облагане с корпоративен данък, изготвят документация за трансферно ценообразуване при условията и по реда на тази глава само във връзка с тези дейности.
(4) Местно досие не се изготвя за контролирани сделки с физически лица извън случаите на еднолични търговци.
(5) Лицата по ал.1 изготвят местно досие за извършваните от тях контролирани сделки, когато за съответната година:
- стойността на сделките без данъка върху добавената стойност и акцизите превишава:
а) при сделки с предмет продажба на стоки – 400.000 лв.
б) за всички останали сделки – 200.000 лв.
- Независимо от т. 1., размерът на получен, съответно предоставен заем, надвишава 1.000.000 лв. или размерът на начислените лихви и другите, свързани със заема приходи или разходи превишава 50.000 лв.
(6) Праговете по ал. 5 се изчисляват отделно за всяка контролирана сделка.
(7) Когато лицето по ал. 1 извършва две или повече контролирани сделки с едно или повече свързани лица и предметът и условията, при които се осъществяват тези сделки, са съпоставими до степен, която позволява обединяване на тези сделки и прилагане на един метод за определяне на пазарните цени спрямо съвкупността от сделки, праговете по ал. 5 се изчисляват за общата стойност на тези сделки, съответно за общия размер на получените/ предоставените заеми.
(8) За целите на изчисляване на прага по ал.5 се обединяват и сделки с едно и също свързано лице, които имат различен предмет, но са свързани по начин, по който не могат да бъдат разделени и надеждно оценени самостоятелно. В този случай при начисляване на прага по ал. 5 се взема предвид прага на тази сделка, чиято стойност има най-голям дял в общата стойност на сделките, а когато такава не може да бъде надеждно определена – прагът на сделката, която е най-значима за страните по нея.
III. Санкции
Лице, което не изготви местно досие по глава осма „ а“, се наказва с имуществена санкция до 0,5 на сто от общата стойност на сделките, за които е трябвало да бъде изготвена документацията. За целите на изречение първо при предоставяне или получаване на заем, общата стойност на сделката е неговият размер. Счита се, че местното досие не е изготвено, когато същото не е представено при поискване ат орган по приходите в определения от него срок.
Лице, което не разполага с обобщено досие по чл.71г, когато е задължено за това, се наказва с имуществена санкция в размер от 5.000 до 10.000лв.
Лице, което посочи неверни или непълни данни в документацията за трансферно ценообразуване по глава осма „ а“, се наказва с имуществена санкция в размер от 1.500 лв. до 5.000 лв.
При повторно нарушение по ал. 5-7 се налага имуществена санкция в двоен размер.