Търговията с хранителни добавки и храни, предназначени за интензивно мускулно натоварване и най-вече нейният онлайн вариант придобиват все по-широко приложение в последните години. Именно това е една от причините родният законодател изцяло да преуреди режимът на търговия със същите, което се случи посредством приемането на новия Закон за храните, обнародван в ДВ на 09.06.2020 г.
Досегашните законови изисквания предвиждаха единствено уведомителен режим, при който производителите и/или търговците на хранителни добавки подаваха уведомление по образец до директора на съответната регионална дирекция на Българската Агенция по Безопасност на Храните (БАБХ). След приемането на новия Закон за храните контролът беше засилен, като вече търговията със същите продукти подлежи на специален регистрационен режим – процедура, която отново е в ресора на БАБХ.
Сългасно легалната дефиниция, дадена в § 1., т. 21 от Допълнителните разпоредби на Закона за храните (обн. ДВ. бр.52 от 9 Юни 2020г., изм. и доп. ДВ. бр.65 от 21 Юли 2020 г.), "хранителни добавки са храни, предназначени да допълнят нормалната диета и които представляват концентрирани източници на витамини и минерали или други вещества с хранителен или физиологичен ефект, използвани самостоятелно или в комбинация, които се пускат на пазара в дозирани форми, като капсули, таблетки, хапчета и други подобни, на прах, ампули с течност и други подобни течни или прахообразни форми, предназначени да бъдат приемани в предварително дозирани малки количества“. Т. 20 от същите Допълнителни разпоредби дефинира храните, предназначени за употреба при интензивно мускулно натоварване като „храни, предназначени за задоволяване на специфичните хранителни потребности на организма при интензивна мускулна дейност, използвани съгласно указанията за употреба на производителя“.
Със изрична Заповед № РД 11-1696/24.07.2020 г. на изпълнителният директор на БАБХ беше прие новият Образец на заявление за пускане на пазара на хранителна добавка и/или храна, предназначена за употреба при интензивно мускулно натоварване. Тук може да свалите заявлението.
При пускане за първи път на пазара на територията на Република България на хранителна добавка или храна, предназначена за употреба при интензивно мускулно натоварване съответният производител/търговец подава заявление до Изпълнителния директор на БАБХ. В заявлението следва да се посочат:
- идентификационните данни на производителя/търговеца;
- обектът за производство/дистрибуция на продукта;
- датата, на която следва да се пусне на пазара продукта (като същата дата не може да бъде по-рано от 14 дни от подаване на заявлението);
- наименованието на продукта;
- количествения и качествения му състав;
- предназначението на продукта;
Към заявлението следва да се приложат:
- етикета, с който продуктът ще бъде пуснат на пазара на територията на Република България;
- оригиналния етикет (когато продуктът не е българско производство);
Не на последно място, със заявлението се декларира съответствие на продукта с описаното в етикета, включително и отсъствието в състава на вещества, определени в съответните наредби по чл. 81 от Закона за храните. За подаване на невярна информация се носи наказателна отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.
Заявлението се разглежда от БАБХ в 10-дневен срок от неговото подаване. При установяване на нередовности органът уведомява заявителя и определя срок за отстраняването им, който не може да бъде по-кратък от 10 работни дни. Компетентният орган може да изиска от бизнес оператора да представи научно изследване или данни, които установяват съответствието на продукта с изискванията за неговия състав, характеристики и предназначение, както и друга необходима информация. Компетентният орган също така може да поиска от Министерството на здравеопазването, Центъра за оценка на риска по хранителната верига, Националния център по обществено здраве и анализи, Антидопинговия център, Изпълнителната агенция по лекарствата или от други институции и организации да предоставят становище за съответствие с нормативните изисквания на състава, количеството и вида на вложените съставки в продукта.
В 7-дневен срок след изчерпването на процедурата директорът на БАБХ издава заповед, с която вписва продукта в специален публичен национален регистър или отказва вписването му. Отказът по своята същност представлява индивидуален административен акт, който подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс в 14-днвен срок от съобщаването му. Хранителна добавка или храна, предназначена за употреба при интензивно мускулно натоварване, се пуска на пазара на територията на Република България след вписването в публичния национален регистър.
Липсва изрична законова уредба дали продуктите, които са пуснати на пазара по реда на стария уведомителен режим, подлежат на задължителна регистрация по новия режим. Въпреки това от систематичното тълкуване на текстовете на новия закон следва да се направи изводът, че същите продукти не подлежат на задължителна регистрация, доколкото Законът за храните предвижда подаване на заявление по новия ред при пускане за първи път на пазара в България.
Хранителните добавки и храните, предназначени за употреба при интензивно мускулно натоварване представляват „храни“ по смисъла на легалните дефиниции, дадени в Допълнителните разпоредби на Закона за храните, и като такива обектите за тяхното производство, преработка и дистрибуция също подлежат на регистрация/одобрение. За същите се подава заявление по образец до Директора на съответната областна дирекция на БАБХ.