След въвеждането на редица облекчения на движението на хора в рамките на Европейския Съюз, все повече чужденци проявяват интерес да развиват дейност в България. Ето защо, в тази статия ще разгледаме как чуждестранно физическо лице от ЕС би могло да се регистрира в България като самоосигуряващо се лице и да практикува свободна професия.
1) Първата стъпка е адресна регистрация в служба за административен контрол на чужденците - Дирекция “Миграция” при МВР.
Физическото или юридическото лице, което предоставя подслон на чужденец в срок от 5 дни следва да уведоми писмено службата за административен контрол на чужденците или районното полицейско управление на МВР като посочи данни за лицето: имена, дата на раждане, номер и серия на документ за самоличност. Лицето лично или чрез негов представител предоставя документ за задгранично пътуване и попълва адресна карта в два екземпляра.
2) Следваща стъпка е издаване на документ за продължително пребиваване в страна със срок на продължителност до 5 г. Гражданинът на ЕС трябва да подаде лично или чрез пълномощник с нотариално заверено пълномощно заявление в териториалната служба за административен контрол на чужденците - Дирекция “Миграция” при МВР. За издаване на разрешение за продължително пребиваване, националният документ за пътуване на чужденеца следва да е валиден не по-малко от 6 месеца считано от датата на подаване на заявлението.
Всички документи на чужд език, които представя лицето, следва да бъдат преведени и легализирани по ред, определен с акт на Министерския съвет.
Необходими документи:
- Заявление за издаване на разрешение за продължително пребиваване.
- Документ за платена държавна такса, платима на място на каса или чрез ПОС терминал;
- Копие от документа за задгранично пътуване.
- Доказателства за осигурено жилище в страната (договор за наем или нотариален акт за собственост на собствен недвижим имот), както и нотариално заверена декларация по образец от наемодателя.
- Задължителна медицинска застраховка, валидна за територията на Република България – за тази цел е достатъчно да представите копие от Европейска здравна карта (ЕЗОК), а ако не разполагате с такава, следва да сключите частна застраховка;
- Доказателства за достатъчни средства за издръжка, в размер не по-малък от минималната работна заплата. Това се потвърждава с копие от банкова карта (също и за чуждестранни банки) и декларация в обикновена писмена форма.
При експресна поръчка от подаването на заявлението до издаването на удостоверение за пребиваване в карта минава около една седмица.
3) Регистрация в Агенция по вписванията в регистър Булстат, за да получи уникален код, който за физическите лица е ЕГН-то или в случая ЛНЧ за чуждестранни граждани. Регистрацията може да се осъществи лично или с упълномощено лице. Необходими са следните документи:
- Документ за самоличност – лична карта или паспорт
- Дипломи или сертификати за завършено образование – в оригинал и копие, като същите, ако са издадени от чуждестранна акредитирана инстутиция, следва да преминат процес на превод и легализация. Договор за предоставяне на услуги, сключен с клиент, също може да послужи като основание за вписване в регистъра.
- Документ за внесена такса за регистрация.
- Попълнено заявление за регистрация.
Регистър БУЛСТАТ е електронен и документите могат да бъдат подадени онлайн.
4) Последната стъпка е регистрация в териториалното поделение на НАП по местоживеене, за да декларира, че започва да се осигурява като самоосигуряващо се лице по свободна професия. Необходими документи:
- Документ за самоличност
- Документ за регистрация в регистър по Булстат
- Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице. При попълването на декларацията лицето има право на избор на осигуряване:
a) всички социални рискове за пенсионно и здравно осигуряване
б) всички социални рискове без фонд „Общо заболяване и майчинство“ на Държавно обществено осигуряване в размер на 3,5%.
Регистрацията в НАП може да бъде осъществена и онлайн с помощта на електронен подпис – личен или на упълномощено лице.
Информация относно размерът на осигурителните вноски и сроковете за подаване на осигурителни декларации към системата на НАП, можете да откриете на следния линк: Осигурителни вноски при самоосигуряващите се лица