Какви действия следва да бъдат извършени от страна на работодателя и работника, и на кои особености трябва да се обърне специално внимание?
Уредбата относно трудовата заетост на чужденци на ниво европейско право се съдържа в Директива 2014/36/ЕС на ЕП и Съвета от 26.02.2014 година относно условията за влизане и престой на граждани на трети държави с цел заетост като сезонни работници и Директива 2014/66/ЕС на ЕП и Съвета от 15.05.2014 година относно условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави в рамките на вътрешно-корпоративен трансфер.
На национално ниво най-важните нормативни актове, свързани с издаването на разрешение за работа и пребиваване тип „Синя карта на Европейския съюз“, са Законът за чужденците в Република България (ЗЧРБ), Правилникът за прилагане на Закона за чужденците в Република България (ППЗЧРБ), Законът за трудовата миграция и трудовата мобилност (ЗТМТМ) и Правилникът за прилагане на закона за трудовата миграция и трудовата мобилност (ППЗТМТМ).
I. Условия
1. Единното разрешението за пребиваване и работа тип „Синя карта на Европейския съюз” се издава на лица, които ще упражняват висококвалифицирана заетост по трудово правоотношение на територията на Република България.
Какво означава „висококвалифицирана заетост“?
Още първа точка от Допълнителните разпоредби на Закон за трудовата миграция и трудовата мобилност разяснява какво стои зад това понятие: "Висококвалифицирана заетост" е наемане на работа на лице, което притежава висока професионална квалификация, представляваща:
а) придобито висше образование, което се удостоверява с диплома, удостоверение или друг официален документ, издаден от компетентен орган, след обучение с продължителност, не по-малка от три академични години, проведено от образователна институция, призната като висше училище от съответната държава, или
б) когато се отнася за длъжности, включени в списъка, утвърден със заповед на министъра на труда и социалната политика - знания, умения и компетентности, удостоверени чрез официален документ, издаден от компетентен орган, за професионален опит на ниво, сравнимо с придобито висше образование, придобит в срока, посочен в списъка, и които имат отношение към длъжността или сектора, посочени в трудовия договор, или
в) когато се отнася за длъжности извън буква "б" - знания, умения и компетентности, които са удостоверени чрез официален документ, издаден от компетентен орган, за поне 5 години професионален опит на равнище, сравнимо с придобито висше образование, и които са свързани с длъжности или сектора, посочени в трудовия договор.
В обхвата на понятието се включват и всички регулирани професии: архитект, ветеринар, лекар, медицински работник, корабни работници, адвокат, одитор и др.
Това е процедурата, по която могат да бъдат наети IT и софтуерни специалисти- граждани на трети за Европейския съюз държави. В тази връзка и с оглед на завишените изисквания на предходните редакции на ЗТМТМ, с изменения от началото на 2023 г. законодателят прецени, че по отношение на определени професии (като например IT и софтуерни специалисти) притежанието на диплома за завършено висше образование със срок на продължителност поне 3 години, не е изискване за заемане на длъжността, тъй като превес се дава на професионалната квалификация, знания и умения, които могат да бъдат придобити и от частни школи с курс на обучение по-кратък от 3 години.
За да бъде нает гражданин на трета държава при условията на разрешението за работа тип „Синя карта на ЕС“ следва да бъдат изпълнени определени условия, които са обект на проверка от оценяващите заявлението органи:
- Брутната работна заплата, посочена в трудовия договор на чужденеца, трябва да бъде най-малко 1,5 пъти по-висока от средната работна заплата в Република България съгласно наличните данни последно публикуваните от Националния статистически институт за период от 12 месеца преди сключването на трудовия договор;
- срокът на трудовия договор да е не по-кратък от 6 месеца.
Брой на наетите от работодателя граждани на трети държави, заети по трудово правоотношение
Съгл. чл. 7, ал. 1, т. 2 от ЗТМТМ общият брой на гражданите на трети държави с разрешено продължително пребиваване, работещи за местния работодател, не бива да надвишава 20 % от средносписъчната численост на наетите по трудово правоотношение служители, а за малки и средни предприятия по смисъла на чл. 3, ал. 1, т. 1 от Закона за малките и средни предприятия - 35 %.
- предлаганите условия на труд и заплащане не са по-неблагоприятни от условията за българските граждани за съответната категория труд;
- гражданинът на трета държава да притежава специализирани знания, умения и професионален опит, необходими за съответната длъжност, което се доказва с документи.
II. Процедура
Производството по издаване на единното разрешението за пребиваване и работа тип „Синя карта на Европейския съюз” преминава през следните етапи и стъпки:
1. С измененията, които влязоха в сила от 01.06.2021 г., се промени компетентният орган, който издава разрешението за достъп до пазара на труда. Вече Агенция по заетостта не разглежда заявленията – това е възложено на Дирекция „Миграция“ с цел бързина и съсредоточаване на процеса в рамките на една институция. Документите се подават пред Дирекция Миграция или в отдел/сектор/група „Миграция“ при областните дирекции на МВР от работодателя или упълномощено лице. Ако до влизане в сила на измененията, считано от 01.06.2021 г. само работодателят или упълномощено лице инициираше началото на процедурата, то че вече и лично служителят може да подаде заявление за издаване на разрешение за работа тип „Синя карта на ЕС“, но при условие че служителят има разрешение за продължително пребиваване, като заявлението се подписва и от работодателя. Това изменение ще улесни процедурата и ще стимулира повече работодатели да преминават през процеса по издаване на разрешението за достъп до пазара на труда, тъй като и самите служители вече могат да бъдат активен участник процедурата.
Към заявлението се прилага набор от документи, на някои от които по-долу обръщаме специално внимание:
a) документи за образование, специалност, правоспособност, професионална квалификация и опит на работника - гражданин на трета държава, легализирани по съответния ред, придружени със заверен превод на български език и съответстващи на изискванията за заемане на длъжността;
б) обосновка – в свободен текст работодателят излага и обосновава мотивацията си да наеме именно този служител, както и причините, поради които не желае или не може да наеме български граждани или чужденци с приравнени права с исканата професия, които отговарят на посочените в обявата изисквания;
в) декларации от работодателя – Работодателят подава справка- декларация за наетите на трудово правоотношение работници – граждани на трети държави, декларация за наетите български граждани – въз основа на тази декларация се преценява дали не е превишен законоустановения брой наети чужденци;
г) документ за осигурено жилище – това е едно от съществените изменения, които засягат процедурата за кандидатстване. Тъй като документите се подават в Дирекция „Миграция“, която освен самото разрешение за достъп до пазара на труда, следва впоследствие да се произнесе и по самото пребиваване на служителя. (за разлика от старата уредба, при която в Дирекция „Миграция“ се подаваха документите за издаване на самата „Синя карта на ЕС“, но при вече налично разрешение за достъп до пазара на труда от Агенция по заетостта). В тази връзка е необходимо да се представят документи за осигурено жилище още при самото кандидатстване за издаване на „Синя карта на ЕС“. Това изменение значително засяга процеса, тъй като от практична гледна точка единствената възможност да бъде осигурено жилище, ако служителят не се намира в България, е същото да бъде наето от работодателя за служителя, и впоследствие договорът за наем да бъде сключен повторно със служителя.
д) свидетелство за съдимост, издадено от държавата, чийто гражданин е чужденецът, или от държавата на обичайното му пребиваване - при първоначално подаване на заявление за издаване на разрешение
Заедно с това работодателят е длъжен да декларира, че предлаганите условия на труд и заплащане не са по-неблагоприятни от условията за българските граждани за съответната категория труд
Дирекция "Миграция" извършва проверка на документите по чл. 33к, ал. 5 от Закона за чужденците в Република България, като при липса на документ, както и при необходимост от предоставяне на допълнителни документи, уведомява по електронен път заявителя за тези обстоятелства и определя 10-дневен срок за предоставяне на документите. Когато чужденецът има разрешено продължително пребиваване на територията на Република България, към заявлението се прилага и справка за разрешеното му право на пребиваване.
Дирекция "Миграция" изпраща по електронен път заявлението с всички документи на Държавна агенция "Национална сигурност", която в 10-дневен срок изпраща писмено становище по чл. 41, ал. 1, т. 2 от Закона за Държавна агенция "Национална сигурност", когато лицето е на територията на страната, а в случаите по чл. 33к, ал. 13 от ЗЧРБ - в срок до 10 дни след даване на становище по заявлението за виза по чл. 15, ал. 1 от ЗЧРБ.
Изпълнителният директор на Агенцията по заетостта изпраща по електронен път на дирекция "Миграция" писмено становище относно наличието или липса на основание за упражняване на висококвалифицирана заетост в срок до 14 дни от получаване на заявлението в Агенцията по заетостта.
За всяко заявление Агенцията по заетостта събира по служебен път информация относно данните за работодателя , като във връзка с предоставяне на писменото становище, Агенцията по заетостта служебно изисква информация от:
- Националната агенция за приходите за наличие на задължения на работодателя съгласно чл. 87, ал. 11 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс;
- Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" за влезли в сила наказателни постановления за нарушения, посочени в чл. 11 ЗТМТМ.
Когато заявлението е подадено от работодател или упълномощено от него лице, дирекция "Миграция" изпраща по електронен път на работодателя съобщение в тридневен срок от постъпването на положителни становища, в което се посочва, че за чужденеца са налице основания за упражняване на висококвалифицирана заетост. Съобщението се изпраща и до дирекция "Консулски отношения" при Министерството на външните работи.
Работодателят уведомява чужденеца за съобщението по т.9, като в срок до 20 дни от изпращането на съобщението до работодателя чужденецът трябва да предприеме действия по подаване на заявление за издаване на виза по чл. 15, ал. 1 от ЗЧРБ. В случаите на отказ за издаване на виза по чл. 15, ал. 1 дирекция "Консулски отношения" при Министерството на външните работи уведомява дирекция "Миграция" и Държавна агенция "Национална сигурност".
2. Виза „Д“
Работодателят уведомява чужденеца за съобщението, като в срок до 20 дни от изпращането на съобщението до работодателя чужденецът трябва да предприеме действия по подаване на заявление за издаване на виза по чл. 15, ал. 1 от ЗЧРБ (виза за дългосрочно пребиваване тип „Д“, която дава право на лицето да влезе в България и да пребивава до 6 месеца). В случаите на отказ за издаване на виза по чл. 15, ал. 1 дирекция "Консулски отношения" при Министерството на външните работи уведомява дирекция "Миграция" и Държавна агенция "Национална сигурност".
3. Изпълнителна Агенция „Инспекция по труда“
В 7-дневен срок от действителното започване на работа на чужденците, работодателите са длъжни да уведомят съответната териториална дирекция на Изпълнителна агенция „Инспекция по труда“, като попълват специални бланки по образец, публикувани на официалната страница на Изпълнителна агенция „Инспекция по труда“.
Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда” осъществява специализирана контролна дейност във връзка със заетостта на чужденци на територията на Република България, в рамките на която контролните органи имат право да посещават всички обекти, където се осъществява работа, както и да изискват лични документи, включително и от пребиваващите и работещите там чужденци.
III. Особеност
1. След измененията разрешението за работа тип „Синя карта на ЕС“ се издава за срок до 5 години, като съществува възможност за подновяване, доколкото условията за издаването й са все още налице.
2. Съгласно чл. 20 от ЗТМТМ през първите 12 месеца на висококвалифицирана заетост притежателят на Синя карта на Европейския съюз може да упражнява дейности, отговарящи на условията, при които му е издадена Синята карта на Европейския съюз, само на територията на Република България. В рамките на този срок притежателят на Синя карта на Европейския съюз може да смени работодателя си при условията на чл. 33к от ЗЧРБ.
3. Директорът на Дирекция „Миграция“ издава или отказва издаването на разрешение за работа тип „Синя карта“ в рамките на 60 дни от подаването на документите, като процедурата по издаване на разрешение за работа тип „Синя карта на ЕС“ не може да бъде по-дълга от 3 месеца. При правна и фактическа сложност срокът за разглеждане на заявлението може да бъде удължен с още един месец, за което писмено се уведомява работодателят или чужденецът. При необходимост се изисква да се представят документи и информация в 14-дневен срок от получаване на уведомлението. Когато допълнителните документи и информация не бъдат предоставени в посочения срок, производството по издаване на разрешение по ал. 1 се прекратява.
4. На притежателя на Синя карта на ЕС, издадена въз основа на висока степен на професионални умения по смисъла на чл. 17, ал. 2, т. 1, буква "в" от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, се издава разрешение за пребиваване съгласно изискванията на Регламент (ЕО) № 1030/2002, като в полето "забележка" се отбелязва "[Длъжност, която не е посочена в списъка, съдържащ се в правилника за прилагане на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност]".
5. При смяна на работодател съгласно чл. 20, ал. 2 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност през първите 12 месеца на висококвалифицирана заетост, новият работодател или упълномощено от него лице или чужденецът подава заявление за смяна на работодател на хартиен носител или по електронен път след създаване на технически условия в дирекция "Миграция" или в отдел/сектор/група "Миграция" при областните дирекции на Министерството на вътрешните работи, като към заявлението се прилагат документите по ал. 5, т. 6 - 8. След предоставяне в 7-дневен срок на становище от Агенция по заетостта по обстоятелствата по изречение първо, които са се променили, директорът на дирекция "Миграция" или оправомощено от него длъжностно лице издава или отказва издаване на новото разрешение за продължително пребиваване и работа тип "Синя карта на ЕС" в срок до 30 дни от подаване на заявлението.