В настоящата статия ще разгледаме новата уредба на процедурата за издаване на разрешение за работа за сезонни работници в Република България (наричано в статията „Разрешение за работа“). Приложимите правни актове към нея са Директива 2014/36/ЕС относно влизане и престой на граждани на трети държави с цел заетост като сезонни работници, Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ) и Правилника за прилагане на Закона за чужденците в Република България (ППЗЧРБ), Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност (ЗТМТМ) и Правилника за прилагане на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност (ППЗТМТМ).
От 01.06.2021 г. разрешението за работа се издава от Министерството на вътрешните работи съгласно чл. 24к от ЗЧРБ, като Агенция по заетостта дава единствено писмено становище по заявлението във връзка с изискванията на ЗТМТМ и ППЗТМТМ. След положителното становище на Агенция по заетостта Министерство на вътрешните работи издава и самото разрешение за работа. То се издава на граждани на трети държави, които кандидатстват за разрешение за пребиваване с цел работа. Това са лица, наети по трудово правоотношение по смисъла на Кодекса по труда от работодател, установен на територията на Република България.
Максималният срок на валидност на разрешението за работа е 9 месеца в рамките на всеки период от 12 месеца. Разрешението може да бъде удължено еднократно в рамките на периода от 9 месеца при продължаване на трудовия договор при същия работодател или при смяна на работодателя.
І. Условия за издаване на разрешението за работа
- Условията на труд и заплащане не трябва да са по-неблагоприятни от условията за българските граждани за съответната категория труд.
- Служителят, за когото се кандидатства, трябва да притежава знания, умения и професионален опит, необходими за съответната длъжност.
- Длъжността и секторът, в който същата ще се упражнява, да попада в списъка, издаден от Министъра на труда и социалната политика, издаден в изпълнение на чл. л. 25, ал. 1 и 2 от ЗТМТМ и във връзка с чл. 22, ал. 1 от ППЗТМТМ. В тази връзка е издадена заповед на министъра на труда и социалната политика № РД01-47/17.01.2017 г., съгласно която са определени икономическите сектори, включващи дейности, изпълнението на които зависи от смяната на сезоните, а именно:
- Селско, горско и рибно стопанство с КИД А;
- Хотелиерство и ресторантьорство с КИД I;
ІІ. Процедура
1. Процедура по достъп до пазара на труда
С промените от 01.06.2021 г. заявлението за издаване на разрешението за работа вече се подава в дирекция "Миграция" или в отдел/сектор/група "Миграция" при областните дирекции на МВР от работодателя или упълномощено от него лице или лично от чужденеца, когато има разрешение за продължително пребиваване, като заявлението се подписва и от работодателя. Към заявлението се прилага набор от документи, на някои от които по-долу обръщаме специално внимание:
- Документи за образование, специалност, правоспособност, професионална квалификация и опитна работника - гражданин на трета държава, които съответстват на изискванията за заемане на длъжността, посочени от работодателя при обявяване на свободното работно място;
- Доказателства за професионалните умения и опит на чужденеца - документ за трудов стаж;
- Декларация от работодателя, че на чужденеца е осигурено подходящо, отговарящо на всички изисквания за безопасност и здраве, жилище до изтичането на срока на договора или други доказателства за осигурено жилище – тук следва да се има предвид разпоредбата на чл. 28 ЗТМТМ, съгласно която работодателят предоставя или осигурява на сезонния работник с негово съдействие подходящо и отговарящо на всички изисквания за безопасност и здраве жилище до изтичане на трудовия договор;
- Декларация на работодателя, че са спазени условията на труд и заплащане и че те не са по-неблагоприятни от условията за българските граждани за съответната категория труд;
- Документ, от който е видно, че работодателят упражнява дейност в икономическите сектори, включени в Списъка на икономическите сектори по чл. 25 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност;
- Други документи,които се изискват съгласно българското законодателство за заемане на посочената от работодателя длъжност, ако такива са необходими.
Дирекция "Миграция" извършва проверка на документите, като при липса на документ, както и при необходимост от представяне на допълнителни документи уведомява заявителя и определя 7-дневен срок за отстраняване на нередовностите.
Дирекция "Миграция" изпраща по електронен път на Агенцията по заетостта заявленията, заедно с приложените документи за становище относно достъпа до пазара на труда. Отделно от това заявленията и приложените документи се изпращат по електронен път и на Държавна агенция "Национална сигурност", която в срок до 14 дни изпраща писмено становище по чл. 41, ал. 1, т. 2 от Закона за Държавна агенция "Национална сигурност", когато лицето е на територията на страната, а в случаите по чл. 24и, ал. 15 от ЗЧРБ - в срок до 10 дни след даване на становище по заявлението за виза по чл. 15, ал. 1 от ЗЧРБ.
В срок до 10 дни от постъпването на заявлението и документите в Агенция по заетостта, тя изпраща на дирекция "Миграция" писмено становище относно наличието или липсата на основание за предоставяне на достъп до пазара на труда.
За всяко заявление Агенцията по заетостта събира по служебен път информация относно данните за работодателя , като във връзка с предоставяне на писменото становище, Агенцията по заетостта служебно изисква информация от:
- Националната агенция за приходите за наличие на задължения на работодателя съгласно чл. 87, ал. 11 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс;
- Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" за влезли в сила наказателни постановления за нарушения, посочени в чл. 11 ЗТМТМ.
Дирекция "Миграция" изпраща по електронен път на работодателя съобщение в тридневен срок от постъпването на положителни становища от компетентните органи, посочени по-горе, в което се посочва, че за чужденеца са налице основания за предоставяне на достъп до пазара на труда. Съобщението се изпраща и до дирекция "Консулски отношения" при Министерството на външните работи.
Работодателят уведомява чужденеца за съобщението, като в срок до 20 дни от изпращане на съобщението до работодателя чужденецът трябва да предприеме действия по подаване на заявление за издаване на виза по чл. 15, ал. 1 от ЗЧРБ. В случаите на отказ за издаване на визата, дирекция "Консулски отношения" при Министерството на външните работи уведомява дирекция "Миграция" и Държавна агенция "Национална сигурност".
2. Виза „Д“
След издаването на положителни становища от компетентните органи и уведомлението от работодателя до чужденеца, се пристъпва към подаване на документи за издаване на виза по чл. 15, ал. 1 ЗЧРБ (Виза „Д“). В 7-дневен срок от влизането в България чужденецът трябва лично за приложи към заявлението копие на страницата от паспорта си с положената виза.
3. Изпълнителна Агенция „Инспекция по труда“
В 7-дневен срок от действителното започване на работа на чужденците, работодателите са длъжни да уведомят съответната териториална дирекция на Изпълнителна агенция „Инспекция по труда“, като попълват специални бланки по образец, публикувани на официалната страница на Изпълнителна агенция „Инспекция по труда“.
Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда” осъществява специализирана контролна дейност във връзка със заетостта на чужденци на територията на Република България, в рамките на която контролните органи имат право да посещават всички обекти, където се осъществява работа, както и да изискват лични документи, включително и от пребиваващите и работещите там чужденци.
III. Особеност
- Работодателят уведомява Дирекция "Миграция" за всяка промяна, която засяга критериите за назначаване на служители на съответната длъжност, настъпила в хода на процедурата за кандидатстване и за прекратяване на трудовото правоотношение с чужденеца в тридневен срок от датата на промяната или прекратяването на трудовото правоотношение;
- Считано от 09.07.2021 г. влязоха в сила изменения на чл. 60 от ППЗЧРБ, съгласно които при подаване на документи за кандидатстване за издаване на разрешение за работа работодателят или упълномощено от него лице или чужденецът се явяват лично в Дирекция "Миграция" или в отдел/сектор/група "Миграция" при областните дирекции на МВР.
- Съгласно чл. 27 от ЗТМТМ транспортните разходи от мястото на произход на сезонния работник до работното му място в Република България са за сметка на работодателя. Работодателят поема разноските и в обратната посока. За сметка на работодателя са и задължителните здравни застраховки и осигуряване на сезонния работник.
- Разрешението за работа на сезонни работници се издава по ускорена процедура за чужденци, които поне веднъж са работили на територията на Република България като сезонни работници през .последните 5 години.