На 06.12.2016 г. в брой 97 на Държавен вестник бе обнародван Закон за изменение и допълнение на закона за акцизите и данъчните складове (ЗИДЗАДС). Неговите преходни и заключителни разпоредби внасят изменения и в редица други закони, като Закона за данък добавена стойност, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за данъците върху доходите на физическите лица, Закона за местните данъци и такси, Закона за счетоводството и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
С тази статия ще разгледаме в резюме промените в някои от горепосочените закони.
I. Промени в Закона за данък добавена стойност (ЗДДС)
1. До края на 2016-а г. при покупката на имот от дружество, който не се използва за икономическата му дейност, а за лични цели на собствениците, служителите и работниците, можеше да се приспадне пълният размер на данъчния кредит. От началото на 2017-а г. се въвежда пропорционално приспадане на данъчен кредит по ЗДДС, който касае недвижимите имоти, превозните средства и другите дълготрайни активи със стойност на придобиване равна на или по-голяма от 5.000лв. Данъчен кредит ще може да бъде възстановяван от фирма в размер, пропорционален на очакваната степен на използването на актива за независима икономическа дейност (чл. 27 ЗДДС). Изчислението ще става, като общо начисленият данък се умножи по пропорцията на очакваното му използване за независима икономическа дейност спрямо общото му използване (за независима икономическа дейност и за други цели).
2. На регистрация по реда на ЗДДС подлежи всяко лице, което надхвърли облагаем оборот от 50.000 лв. за период от 12 или по-малко последователни месеца. В облагаемият оборот от началото на 2017-а г. ще се включват както извършените от лицето облагаеми доставки и авансовите вноски по тези доставки, така и реализираният оборот за предходните 12 последователни месеца от нерегистриран за целите на ЗДДС преобразуващ се / отчуждител (чл. 96, ал. 4 ЗДДС). Това засяга случаите на преобразуване на търговско дружество, прехвърляне на предприятие по реда на глава 16 от Търговския закон и извършване на непарична вноска в търговско дружество.
II.Промени в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)
1. Всички декларации, задължението за подаване на които по реда на ЗКПО възниква след 31.12.2017 , трябва да бъдат подавани по електронен път. Във връзка с това отпада и правото на юридическите лица да ползват данъчна отстъпка по реда на чл. 92, ал. 5 ЗКПО в размер на 1 % от сумата на дaнъка, но не повече от 1.000 лв.
2. Във връзка със счетоводни и други видове грешки, направени в годишните данъчни декларации на дружествата за 2016-а г., се разрешава еднократно подаване на коригираща декларация в срок до 30-ти септември 2017г. За коригиране на грешки в предходни години, както и досега, писмено се уведомява компетентната териториална дирекция на Националната агенция по приходите (ТД на НАП), като тя е длъжна да предприеме мерки в рамките на 30-дневен срок.
3. Важна промяна е, че годишен отчет за дейността вече няма да се подава от данъчно задължени лица, ако през данъчния период те не са осъществявали дейност по смисъла на Закона за счетоводството (чл. 92, ал. 4 ЗКПО), тоест ако те не са извършвали търговски сделки, не са признавали приходи през отчетния период и не са осъществявали сделки с цел получаване на печалба (т. 30 от Допълнителните разпоредби на Закона за счетоводството).
III.Промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)
1. На физическите лица се дава правото да ползват данъчна отстъпка в размер на 1% от дължимия за годината данък върху общата годишна данъчна основа, но не повече от 500 лв. Тя е във връзка с извършените от тях безналични плащания през годината (чл. 22д, ал. 1 ЗДДФЛ). За ползването на отстъпка е необходимо да са изпълнени едновременно следните условия:
- през годината лицата да са придобили доходи, които да са облагаеми с данък върху общата годишна данъчна основа. Такива са доходите от трудови правоотношения, от друга стопанска дейност, от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, от прехвърляне на права или имущество и от други източници;
- Всички горепосочени облагаеми доходи да са получени по банков път;
- Разходите, платени по банков път от лицата, да са равни на 80% или да са над 80% от стойността на тези доходи.
2. Данъчни облекчения за лица с намалена работоспособност, за лични вноски за доброволно осигуряване и застраховане, за дарения, за извършени безкасови плащания, както и всички останали, изброени в глава 4 ЗДДФЛ, ще могат да се ползват само, ако към момента на подаване на годишната данъчна декларация лицето няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения (чл. 23, ал. 2 от ЗДДФЛ).
3. Не са задължени да подават годишни данъчни декларации местните лица, придобили доходи от източник в България, облагаеми с окончателен данък (доходи от дивиденти и ликвидационни дялове). Задължението за деклариране не отпада обаче при получени доходи от източници в чужбина. То вече ще се извършва само на годишна база – до 30-ти април на следващата година.
От подаване на годишна данъчна декларация са освободени и чуждестранните лица, получили доходи от източник в България, облагаеми с окончателен данък, освен в случаите на преизчисляване на окончателен данък по чл. 37а от ЗДДФЛ.
4. Срокът за подаване на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ остава 30-ти април на годината, следваща годината на придобиването на дохода. Както и при юридическите лица, и при физическите се въвежда правото, при откриване на грешка в декларираните данни, да се направи еднократна корекция чрез подаване на нова декларация в срок до 30-ти септември на същата година.
Авторът на статията, г-жа Радостина Миленкова, е счетоводител в Германиа ООД, счетоводната кантора към Правна кантора Русков и Колеги.