В началото на миналия месец Парламентът прие на първо четене внесените от Министерския съвет промени в Закона за рагистър БУЛСТАТ (ЗРБ). В тази връзка следващата статия е посветена именно на мерките, които ще бъдат въведени със законопроекта и които ще влязат в сила от 01.01.2016 г.
Регистър Булстат е основният регистър в България, който останалите административни регистри и информационни системи използват за единна идентификация на всички юридически и други субекти, извършващи дейност в страната. Регистър Булстат се води и поддържа от Агенцията по вписванията (АВ), която осъществява дейности по вписванията в него, както и издаването на справки и удостоверения за вписаните обстоятелства.
Регистърът е основен източник на информация за Регистъра на статистическите единици, което осигурява определени предимства за статистическите изследвания.
Приетите изменения и допълнения към Закона за регистър БУЛСТАТ и практиката са следствие на извършен цялостен анализ на уредбата на закона и неговото прилагане. С новия законопроект се предвижда въвеждането на специални мерки, с които да се намали административната тежест върху гражданите и бизнеса чрез изграждането на цялостна електронизация.
Основната цел е регистър БУЛСТАТ напълно да се електронизира от 1 януари 2016 г. В регистъра ще се водят дела в електронна форма за всички лица, подлежащи на вписване. В резултат на електронизацията на регистъра заявления за вписване ще могат да се подават 24 часа, 7 дни в седмицата, а тяхното разглеждане ще се извършва в определения от закона еднодневен срок.
За да се постигне намаляване на административната тежест върху гражданите и бизнеса, регистърът ще бъде изграден като единна централизирана, публично достъпна и безплатна база данни, съдържаща подлежащите на вписване обстоятелства за всички регистрирани субекти, с изключение на вписаните в специалния регистър по чл. 2, ал. 2 от ЗРБ, чиито данни съдържат класифицирана информация. Предвижда се отпадане на изискването за издаване на идентификационни карти на регистрираните лица, тъй като информацията за тях ще е публична и електронно достъпна на страниците на регистъра.
Законопроектът предвижда изцяло новото производство на регистър БУЛСТАТ да позволява приемането на заявления и искания по електронен път. Освен това се регламентира тяхното разглеждане от служителите на регистъра и предметните предели на проверката, която ще се извършва по подаденото заявление и документите към него.
Друга възможност, която се регламентира чрез въведените промени в ЗРБ, е свързана с даване на указания на заявителите за изправяне на допуснати нередовности в случаите, например, когато към заявлението не са приложени всички, изискуеми по закон документи. Указанията ще бъдат оповестявани по електронната партида на лицето, а когато е подадено заявление за регистрация – на електронната страница на Агенцията по вписванията, не по-късно от следващия работен ден от постъпването на заявлението в регистъра.
С въвеждането на новите промени в Закона за регистър БУЛСТАТ ще се даде възможност на всеки гражданин сам да извършва справки по електронен път за наличието или липсата на вписано обстоятелство в регистъра. Справките ще могат да се извършват по:
- Името или ЕИК, съответно ЕГН на субектите, подлежащи на вписване;
- Фирмено дело/година/окръжен съд;
- По всяко вписано обстоятелство, както и за свързаност на субектите.
Интернет достъпът до информацията в регистъра ще бъде изцяло безплатен. Единствено за извършваните от служител на Агенцията по вписванията писмени справки и за издаваните удостоверения ще се дължи държавна такса съобразно Тарифата за държавните такси, събирани от АВ.
Редакцията на чл. 27, ал. 1 и ал. 2 от ЗРБ задължава окръжните съдилища да предоставят по електронен път на службите по регистрация в рамките на един работен ден съдебните решения за образуване, промяна на обстоятелствата и заличаване на юридическите лица, които не са търговци.
С въвеждането на новата ал. 4 на чл. 6 от ЗРБ се регламентира забраната съдът, държавните органи, органите на местното самоуправление и местната администрация, както и лицата, на които е възложено упражняването на публична функция, организации, предоставящи обществени услуги, включително банките да изискват доказването на обстоятелства, вписани в регистър, ако е посочен ЕИК по БУЛСТАТ. При нарушение на това задължение виновните длъжностни лица ще се наказват с глоба от 100 до 500 лв.
Законовите промени ще доведат до намаляване на таксите за предоставяните от регистър БУЛСТАТ услуги. За изготвянето на съответните функционалности в информационната система е необходимо технологично време, ето защо е предвидено измененията да влязат в сила от началото на следващата година.