Наредба № 18 от 2006 г. определя условията, реда и начина на работа с фискални устройства, сервизното обслужване, експертизите и контрола, както и изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин. Наредбата засяга всички фирми, опериращи на територията на България, които приемат плащания в брой и използват касови апарати, софтуер за управление на продажбите и интегрирани автоматизирани системи за продажба.
Последните промени, обнародвани на 26 февруари 2021 в Държавен вестник бр. 17, са свързани с лицата от Наредба № Н-18, използващи СУПТО, ЕСФП и ИАСУТД, както и с отмяна на срокове, въведени с цел съобразяване на дейността на лицата с действащите до промяната изисквания.
Съкращения на основните понятия, които се използват в Наредбата:
ФУ – Фискално Устройство (касов апарат);
ФП – Фискална Памет;
ИАСУТД – Интегрирана Автоматизирана Система за Управление на Търговската Дейност (софтуер, функционално приравнен на ФУ);
СУПТО - Софтуер за Управление на Продажбите в Търговски Обект;
ЕСФП – Електронна Система с Фискална Памет (служи за регистриране и отчитане оборотите от продажби на течни горива);
БИМ – Български Институт по Метрология.
I. Промени, касаещи лицата, ползващи СУПТО
Вследствие от редакцията на чл. 118 от Закона за данък върху добавената стойност, настъпват следните промени в Наредба № Н-18/2006 г., касаещи СУПТО:
- Отпада задължението на лицата, които отчитат продажбите си чрез фискални устройства и използват софтуер за управление на продажбите си, да използват единствено софтуер, включен в създадения и поддържания от НАП публичен електронен списък на СУПТО. Редът за вписване и заличаване от списъка, както и неговото съдържание се уреждат с Наредба № Н-18/2006 г.
- Съгласно чл. 118, ал. 14 от ЗДДС производителите/разпространителите на СУПТО следва да подадат декларация по образец в Националната агенция за приходите, преди да започне разпространението на софтуера. Декларацията се подава по електронен път с квалифициран електронен подпис чрез електронна услуга в Портала за е-услуги на НАП, достъпен на интернет страницата на агенцията. Тя трябва да съответства с изискванията на Наредба № Н-18 и изискващата се информация за произвеждания/разпространявания или ползвания от тях софтуер. НАП не тества софтуерните продукти, а съгласно чл. 52в, ал. 6 от Наредбата в срок от 7 работни дни от подаване на декларацията НАП потвърждава включването на софтуера в публичния списък на СУПТО или уведомява декларатора по електронен път за установени пропуски или непълноти в подадената декларация.
II. Промени, касаещи лицата, ползващи ЕСФП
Настъпват промени, които засягат лицата, ползващи електронни системи с фискална памет (ЕСФП), както следва:.
- При започване на изпитвания на ЕСФП в реални условия или изпитване на ново добавено средство за измерване към ЕСФП в обект, в който не е започната дейност, средствата трябва да са преминали метрологичен контрол по БИМ по реда на Закона за измерванията. Заявка за изпитване се подава в 7 – дневен срок преди регистрацията на ЕСФП в НАП. За започнатите изпитвания от комисия се съставя протокол в три еднообразни екземпляра, който се съхранява в обекта. След издаване на свидетелство за одобряване на типа ЕСФП или на добавено към ЕСФП ново средство за измерване производителят или вносителят на ЕСФП започва процедура по демонтаж на ФУ или монтаж на нова ФП. След това лицето подава заявление по образец в БИМ за извършване на първоначална проверка на ЕСФП на място в обекта. БИМ препраща по електронен път заявлението в НАП (чл. 11, ал. 11 от Наредба № Н-18).
- При работа с ЕСФП в обект не се допуска функциониране на средства за измерване, включени в състава на системата, които не са преминали метрологичен контрол от органите на БИМ по реда на Закона за измерванията (чл. 16, ал. 3).
- В 7-дневен срок от датата на регистрация на ЕСФП в НАП в случаите на откриване на нов обект или обект, в който има смяна на собственост, органите на НАП и БИМ извършват проверка в обекта. За извършената проверка се съставя протокол, екземпляр от който се съхранява в обекта. В тези случаи не се допуска извършване на продажби/зареждания на течни горива, зареждания на пропан-бутан в бутилки за битови нужди чрез електронни везни до извършване на проверката от органите на НАП и БИМ, с изключение на случаите на проточвания, свързани със сервизни дейности. В 30-дневен срок от подаване на заявлението органите на НАП и БИМ извършват съвместна проверка в търговския обект за одобряване на промените в блок-схемата, придружаваща подаденото заявление (чл.16а, ал. 4).
III. Промени, касаещи лицата, ползващи ИАСУТД
Настъпват промени в срокове, които засягат лицата, ползващи Интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (ИАСУТД), както следва:
- Лицата, регистриращи и отчитащи продажбите с ИАСУТД, следва да преведат дейността си в съответствие с изискванията на тази наредба в срок до 31 декември 2021 г. (старият срок беше 28 февруари 2021).
- Лицата, извършващи сервизно обслужване и ремонт на ИАСУТД, привеждат дейността си в срок до 31 януари 2022 г.
- Издадените удостоверения за регистрация на сервизни организации на ИАСУТД се считат за валидни до 31 декември 2021 г.
IV. Отмяна на срокове
Отменят се сроковете, които са въведени с цел лицата от Наредба № Н-18, както и производителите/разпространителите на СУПТО, да могат своевременно да съобразят дейността си с действащите до промяната изисквания (§ 74, ал. 2; § 75, ал. 1 – 5; § 13 от Преходни и заключителни разпоредби на Наредба № Н-18/2006 г.).