I. Промени в Закона за корпоративното подоходно облагане
В нови глави на закона се въвеждат изискванията на две европейски директиви (Директива (ЕС) 2016/1164 на Съвета от 12.06.2016 - в глава двадесета и Директива (ЕС) 2017/952 на Съвета от 29.05.2017 – в глава девета „б“). Разпоредбите целят противодействие на агресивни данъчни практики, насочени към избягване на данъци чрез трансфер извън страната и в случаите на хибридни несъответствия и на несъответствия с данъчно задължено лице, което е местно лице за данъчни цели на повече от една юрисдикция.
- Когато данъчно задължено лице извършва трансфер активи или дейност от централното си управление или от свое място на стопанска дейност към друга част на предприятието, която не е на територията на страната, или престава да бъде местно лице за данъчни цели в България, Република България губи изцяло или частично правото за облагане на резултата от последващо разпореждане с трансферирани активи/дейност (чл. 155). Капиталовата печалба следва да бъде обложена, независимо че не е реализирана на територията на страната;
- Данъчният финансов резултат на данъчно задължено лице, което извършва трансфер на активи/дейност,се преобразува с разликата между пазарната цена на актива и стойността за данъчни цели на трансферирания актив към момента на трансфера. (чл. 155а, ал. 1);
- Разпоредбите не важат, когато се променя собствеността на актива или когато активите/дейността бъдат върнати в страната в 12-месечен срок. (временен трансфер) (чл. 155в)
- Според чл. 47е от ЗКПО хибридни несъответствия са налице, когато водят до приспадане без включване (намаление на данъчния финансов резултат в юрисдикцията на платеца без да е налице увеличение на данъчния финансов резултат в юрисдикцията на получателя) или до двойно приспадане (намаление на данъчния финансов резултат едновременно в юрисдикцията на платеца и в юрисдикцията на получателя). Хибридни несъответствия могат да възникнат в случаите на плащане по финансов инструмент, плащане към и от хибридно образувание, плащане към образувание с едно или повече места на стопанска дейност, плащане към непризнато за данъчни цели място на стопанска дейност, условно плащане между централното управление на образувание и негово място на стопанска дейност или между две или повече места на стопанска дейност на едно и също образувание.
- От 1 януари 2020г. се признават за данъчни цели разходи за ремонт на елементи на техническа инфраструктура, които са публична държавна или публична общинска собственост и са свързани с дейността на данъчно задълженото лице, включително и в случай, че са достъпни за ползване и от други субекти.
Направените разходи не се водят като доставка, освен ако за тях не е уговорено възнаграждение (чл. 10б ЗДДС). - От 1 януари 2020г. когато не са изпълнени изискванията за използване (разходване) на преотстъпен корпоративен данък, последният се дължи в пълния му размер по общия ред на закона за годината, за която е възникнал.
I. Промени в Закона за данък върху добавената стойност
- Въвежда се задължителна регистрация по ДДС в 7-дневен срок, когато е налице най-общо последователно извършване на един тип дейност от свързани лица или привидно несвързани лица, чийто общ оборот надмине 50 000лв. Дейността се приема, че е еднородна, когато е налице значителна идентичност по отношение на две или повече от следните характеристики: предлаганите стоки или услуги, ползваните активи, персонала, търговската марка/наименованието на обекта, доставчиците/клиентите (чл. 96, ал. 10 ЗДДС). Тази разпоредба цели да се ограничи избягването на регистрация по ДДС, когато при достигане на 50 000 лв. оборот, се създаде нова фирма.
- Въведен е “режим складиране на стоки до поискване” от 1 януари 2020 г. Данъчно задължено лице може да прехвърля стоки, представляващи част от неговите стопански активи, от територията на една държава членка до територията на друга държава членка под режим на складиране на стоки до поискване, като спази няколко условия. Лицето, което изпраща стоките, не е установено и няма постоянен обект на територията на държавата членка, в която стоките пристигат или превозът им завършва. Данъчно задълженото лице, за което се доставят стоките, е идентифицирано за целите на ДДС в държавата членка, в която стоките пристигат или превозът им завършва. Така отпада задължението лицето, което изпраща стоките да се регистрира по ДДС в държавата-членка, в която ще се доставят (чл. 15а ЗДДС). За прилагането на този режим се изисква собствеността върху стоката да бъде прехвърлена след не повече от 12 месеца от доставянето й.
- Въвежда се изискване за предоставяне на идентификационния номер по ДДС на клиента във връзка с вътреобщностна доставка на стоки (чл. 7, ал. 1 и сл. 7, ал. 5, т. 11).
- Въведени са изисквания за документи за транспортирането във връзка с вътреобщностни доставки на стоки - чл. 53, ал. 2 от ЗДДС;
III. Промени в Закона за счетоводството
- От 1 януари 2020 г. предприятията, които съставят годишните си финансови отчети на базата на Международните счетоводни стандарти, могат да преминат към съставянето им на базата на Националните счетоводни стандарти, с изключение на предприятията по чл. 34, ал. 2.
- От 1 януари 2020 г. едноличните търговци не подават декларация, че не са осъществявали дейност през отчетния период. (чл. 38, ал.10);
- В случай че съгласно приложимите счетоводни стандарти разходите за развойна дейност са признати за нематериален актив, не се разрешава разпределянето на дивиденти от предприятието до пълното амортизиране или отписване на този нематериален актив, освен ако стойността на резервите (фондовете) на предприятието, за които е допустимо разпределение съгласно изискванията на нормативен акт, и неразпределената печалба от минали години е най-малко равна на балансовата стойност на признатия нематериален актив. (§ 5б ЗСч.)
IV. Промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица
- Улеснява се ползването на данъчните облекчения за лица с намалена работоспособност, за деца с увреждания и за лични вноски за осигурителен стаж при пенсиониране, с което отпада задължението към годишната данъчна декларация да се прилага копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК и копия от документи, удостоверяващи направените вноски по реда на чл. 9а от КСО. Тези документи ще бъдат осигурявани по служебен път от Националната агенция за приходите.
- Отпада задължението на предприятията и самоосигуряващите се лица да включват в декларацията по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ наградите във вид на допълнителна игра и предметните печалби с незначителна стойност (до 100 лв.), които са необлагаеми.