На 05.12.2017г. в брой 97 на Държавен вестник беше публикуван Закон за изменение и допълнение на Закон за данък върху добавената стойност (ЗИДЗДДС). С него се въвеждат редица изменения, не само в Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС), но и в Закона за счетоводството (ЗСч), Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), Закона за акцизите и данъчните складове, Закона за пощенските услуги, Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия и Закона за местните данъци и такси.
В днешната статия ще разгледаме най-важните промени в горепосочените закони и от кога по-точно влизат в сила те.
I. Промени в ЗДДС
Всяко данъчно задължено лице, което достигне облагаем оборот в размер на 50 000лв. или повече в рамките на 12 последователни календарни месеца, е задължено да се регистрира по ЗДДС (чл. 96, ал. 1 от ЗДДС). До края на 2017г. срокът за подаване на заявление за регистрация беше 14 дни след края на месеца, в който е достигнат съответният оборот. От 01.01.2018г. срокът е намален на 7 дни, като за лица, достигнали 50 000 лв. оборот в рамките на 2 последователни месеца, заявлението за регистрация трябва да се подаде в рамките на 7 дни, считано от датата, на която е достигнат оборотът.
При установяване на нарушение от Националната агенция по приходите (НАП) във връзка с горепосоченият срок, лицето дължи ДДС върху разликата между достигнатия оборот на датата на регистрация и 50 000 лв., включително и за предоставени стоки (вътреобщностностни придобивания - ВОП) и услуги през този период, данъкът за които се дължи от получателя (чл. 102, ал. 4 от ЗДДС).
От 2018 г. влиза в сила промяна в ЗДДС съгласно чл.107, т. 3, с която се заличаването на едноличен търговец се смята за основание за задължителна дерегистрация, освен в случаите когато:
- лицето подлежи на задължителна регистрация по реда на чл. 96, ал. 1 за достигнат облагаем оборот 50 000 лв. за извършените от него доставки, представляващи независима икономическа дейност, в качеството му на физическо лице, различно от това на едноличен търговец;
- не са налице условията по предходната точка и лицето в 7-дневен срок от вписване на заличаването в търговския регистър подаде в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите заявление за регистрация, в което заявява продължаване на регистрацията при условията на чл. 100, ал. 1 (регистрация по избор). До края на 2017г. срокът за подаване на заявлението беше 14 дни от датата на отписването.
Съгласно чл. 109, ал. 1 от ЗДДС, ако към момента на заличаването от Търговски регистър физическото лице подлежи на задължителна регистрация по ЗДДС, същото в качеството си на едноличен търговец е длъжно да подаде Заявление за дерегистрация по ЗДДС в НАП в рамките на 14-дневен срок. Същият срок важи и при ликвидация на юридическо лице.
При преобразуване на търговско дружество по глава шестнадесета от Търговския закон чрез промяна на правната форма, ако преобразуващото се дружество е било регистрирано по ЗДДС, за новоучреденото дружество също възниква задължение за регистрация по ЗДДС (чл. 132, ал. 1 от ЗДДС). Срокът за подаване на заявлението за регистрацията също е намален от 14 на 7 дни, считано от датата на вписването на промяната в Търговски регистър.
Друга промяна във връзка с чл. 132, ал. 1 от ЗДДС е свързана със задължителната регистрация по ЗДДС на неперсонифицирано дружество, което има съдружник, регистриран по този закон. Ако съдружникът е регистриран по ЗДДС преди създаването на дружеството, то срокът за подаване на заявление за регистрация на дружеството е 7 дни от създаването му. В противен случай (ако съдружникът се регистрира в последствие), 7-дневният срок започва да тече от датата на регистрация на съдружника по закона.
Промяна в срока за подаване на заявление за регистрация по закона от 14 на 7 дни има и при наследяване на предприятие на физическо лице или едноличен търговец, когато правоприемникът не е регистриран по този закон. Важно е да се има предвид, че тази регистрация се извършва по избор на лицето.
Друга важна промяна в ЗДДС за всички дружества е, че от началото на тази година всички Справки-декларации по ЗДДС ще се подават само по електронен път (чл. 125, ал. 7), с изключение на дължимите декларации при смърт на физическо лице – едноличен търговец и при корекция на вече подадени декларации. Според статистика на НАП, промяната ще засегне около 1% от дружествата, тъй като почти всички вече подават декларациите си по електронен път.
II. Промени в ЗДДФЛ
Една от най-важните промени в Закона е, че юридическите лица, които като платци на доходи са длъжни да внасят и да декларират данъци с декларации по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО, ще могат да подават такива декларации само по електронен път. Задължението влиза в сила за декларации, дължими след 31.12.2017 г. Самоосигуряващите се лица ще могат да продължат да подават декларации по чл. 55 и на хартиен носител.
За предходните години физическите лица можеха да приспадат внесени данъци и задължителни осигуровки в чужбина при подаване на годишните си данъчни декларации, като доказателства за декларираните суми се предоставяха пред НАП единствено при последващи проверки. От началото на тази година физическите лица са длъжни да прилагат съответните доказателства към самата годишна декларация (чл. 50, ал. 5 от ЗДДФЛ), включително и към тази за 2017 г.
С новосъздадения чл. 50а в ЗДДФЛ на физическите лица се дава възможност да декларират получени доходи по наследство, завет и дарение и получено имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт. Посочените доходи са необлагаеми по този закон!
Според чл. 53, ал. 6 от ЗДДФЛ е предвидена и отстъпка за лицата, които декларират по електронен път и внесат годишния си данък до 31-ви януари на следващата година. Отстъпката е с максимален размер 500 лв. и може да се използва в случай, че лицата нямат подлежащи на принудително изпълнение задължения към НАП към момента на подаване на декларацията.
Чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ задължава предприятията и самоосигуряващите се лица, които са платци на доходи, да изготвят справка за изплатените през годината доходи от свободна професия, наеми, обезщетения, парични и предметни награди, дивиденти и други. Срокът за подаването на справката е променен от 30-ти април на 15-ти март на следващата година. Промяната засяга и справките за доходи, изплатени през 2017г.
III. Промени в ЗСч
Основните промени в Закона за счетоводството са свързани с премахване на административната тежест за малкия бизнес. С промяната в чл. 29, ал. 4 от ЗСч се премахват противоречия в законодателството между Национален счетоводен стандарт 1 (НСС 1) и ЗСч, така че предприятията, категоризиращи се като малки и микропредприятия, да могат да подават само съкратен баланс и съкратен отчет за приходите и разходите, а не пълен комплект финансови отчети.
Авторът на статията, г-жа Радостина Миленкова, е счетоводител в Германиа ООД, счетоводната кантора към Правна кантора Русков и Колеги.