Промени в ЗДДС
Тази година промените в Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) са свързани с транспонирането на изискванията на Директива 2008/8/ЕО на Съвета от 12 февруари 2008 година за изменение на Директива 2006/112/ЕО по отношение на мястото на доставка на услуги, съгласно която от 01.01.2015 г. доставките на далекосъобщителни услуги, услуги за радио- и телевизионно излъчване и услуги, извършвани по електронен път, предоставяни от данъчнозадължени лица на данъчнонезадължени лица, установени в Европейския съюз (ЕС), ще се облагат в държавата, където получателят им е установен, има постоянен адрес или обичайно пребиваване, наричана държава членка по потребление.
Това налага въвеждането на два нови режима за обслужване на тези доставки в зависимост от мястото на установяване на доставчика. Обслужването ще става чрез специална информационна система MOSS (Mini-One-Stop-Shop) или "мини едно гише". Държавата членка, където се регистрират доставчиците (за българските доставчици, това е България), се нарича държава членка по идентификация и тя ще е мястото за идентификация по ДДС за целите на специалните режими, подаване на справки-декларации за ДДС и внасяне на дължимия към всички държави членки по потребление ДДС.
Първият режим е „режим в Съюза“ и се прилага за доставчици, установени в държава членка на ЕС, която не е държавата членка по потребление на услугата. „Режим в Съюза“ е нов режим, съгласно който държавата за регистрация (държава по идентификация) е държавата членка по седалище и адрес на управление на доставчика, или когато доставчикът няма седалище и адрес на управление на територията на ЕС, държавата за регистрация е държавата членка по постоянен обект на тази територия.
Вторият режим е „режим извън Съюза“ и се прилага за доставчици, които са установени в трети страни (държави извън ЕС). „Режим извън Съюза“ е действащ режим според досегашната глава осемнадесета от ЗДДС. Промяната е свързана с разширяване на обхвата на услугите, по отношение на които ще се прилага този режим, като се включат и далекосъобщителните услуги и услугите по радио- и телевизионно излъчване. Данъчният период за целите на прилагане на режим в Съюза и на режим извън Съюза е тримесечен и съвпада с календарното тримесечие. За всеки данъчен период доставчикът подава справка-декларация, съдържаща подробни данни за задълженията му поотделно към всяка държава членка за съответния данъчен период. В срок до 20-то число на месеца, следващ данъчния период, лицето е длъжно да внесе данъка по справката-декларация, като държавата членка по идентификация преразпределя получената сума по държави членки по потребление.
С измененията в ЗДДС се въвеждат и нови условия за минимална помощ по Регламент (ЕС) № 1407/2013. Регистрираните по ЗДДС лица, реализиращи инвестиционен проект, които са поискали разрешение от Министерството на финансите за прилагане на специалния ред за начисляване на ДДС при внос или за възстановяване на данъка в 30-дневен срок, след 1 юли 2014 г. следва да подават декларация както за получената от тях минимална помощ, така и декларация за получената минимална помощ от лица, обхванати от понятието „едно и също предприятие“ с цел натрупване на всички получени минимални помощи. Получените минимални помощи независимо от тяхната форма и източник за последните три данъчни години, включително текущата, не трябва да надхвърлят праг от левовата равностойност на 200 000 евро, определени по официалния валутен курс на лева към еврото към датата на разрешението.
Промени в ЗКПО
Основните промени в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), в сила от 01.01.2015 г. са свързани с:
- разпоредбите на глава двадесет и втора, свързани с преотстъпване на данък. Значителна част от промените влизат с обратна сила от 01.01.2014 г., тъй като европейските регламенти и насоки във връзка с държавните помощи за периода 2014 - 2020 г., бяха обнародвани в началото и средата на 2014 г. Тези промени следва да се имат предвид при ползване на преотстъпване на данък по реда на глава двадесет и втора, раздел IV за 2014 г., само ако до 31 март 2015 г. Европейската комисия постанови положително решение. В този случай формулярът за кандидатстване за помощ по чл. 189 от ЗКПО ще се подава заедно с годишната данъчна декларация за 2014 г.
- въвеждане от 01.01.2015 г. на нулева ставка на данъка при източника за доходи върху лихви и авторски и лицензионни възнаграждения за юридически лица от ЕС, отговарящи на определени условия, в съответствие с изискванията Директива 2003/49/ЕО на Съвета от 3 юни 2003г. Ако чуждестранното дружество е местно лице на държава, с която България има сключена Спогодба за избягване на двойното данъчно облагане (СИДДО), то следва да се анализират и разпоредбите на спогодбата, за да се определи правилно данъчното облагане на съответния доход, тъй като СИДДО се прилага с приоритет пред българското законодателство.
- освобождават се от облагане с данък при източника и доходите от лихви по облигации или други дългови ценни книжа, издадени от държавата и общините, допуснати до търговия на регулиран пазар в страната или в държава членка на Европейския съюз или на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, както и доходите от лихви по заем, по който не се издават облигации и по който държавата или общините са заемополучател.
- въвеждане от 01.01.2015 г. на данък върху допълнителните разходи на народните представители. Данъчно задължено лице е Народното събрание. Данъкът се внася до 31 декември на съответната година, а размерът на данъка е 10 на сто.
Промени в ЗДДФЛ
Основните промените в Закона за Данъците Върху Доходите на Физическите Лица (ЗДДФЛ), в сила от 01.01.2015 г. са свързани с:
- прецизиране на разпоредбата на чл. 48, ал. 6 от ЗДДФЛ относно преотстъпване на данък на ЕТ – земеделски производител с цел преотстъпването на данък да се извършва въз основа на всички разпоредби, регламенитрани в глава двадесет и две на ЗКПО за преостъпване на данък, а не само на основание на разпоредбите на чл. 189б от ЗКПО, както бе в досегашния текст, като е въведена и нова дефиниция на понятието „предприятие в затруднение“ (т. 60 от § 1 на ДР на ЗДДФЛ). Корекцията влиза с обратна сила от 01.01.2014 г. Срокът за ползване на облекчението, ако се одобри от ЕК, се удължава до 2020 г. (§ 13 от ПЗР на ЗИД ЗДДФЛ (ДВ, бр. 100 от 2013 г.));
- третирането на лихвите по сметки в търговски банки. От 01.01.2015 г. обект на облагане с окончателен данък са всички лихви по банкови сметки, включително и разплащателни и спестовни, а не само лихвите по депозитни сметки. Данъкът върху лихвите по сметки в търговски банки на местни лица е фиксиран от 01.01.2005 г. на 8 %.
- отпадане на въведеното през 2014 г. данъчно облекчение за доходи, непревишаващи минималната работна заплата. Облекчението обаче за пръв и последен път ще се ползва за доходите, реализирани през 2014 г.;
- въвеждат се две нови данъчни облекчения за деца и деца с увреждания. Данъчно облекчение за деца ще се ползва, като се приспадне от сумата от годишната данъчна основа:
- 200 лв. – при едно ненавършило пълнолетие дете;
- 400 лв. – при две ненавършили пълнолетие деца;
- 600 лв. – при три и повече ненавършили пълнолетие деца. - За отглеждане на дете с 50% и с над 50% вид и степен на увреждане годишната данъчна основа се намалява с 2000 лева.
- променя се редът за авансовото облагане през четвъртото тримесечие на доходите от друга стопанска дейност, наем и друго възмездно ползване на имущество, изплатени в полза на местни физически лица от предприятия и самооосигуряващи се лица. Дава се възможност на лицето, придобиващо дохода, писмено да декларира пред платеца, че желае удържане на данък за четвърто тримесечие. В тези случаи удържаният данък се внася от платеца на дохода в срок до 31 януари на следващата година. Данък няма да се удържа при липса на писмено волеизлияние.
- промени в условията, при които може да се ползва 5 на сто отстъпка спрямо декларираното данъчно задължение, подлежащо на внасяне в бюджета. От 01.01.2015 г. отпада възможността да се ползва 5 на сто отстъпка върху данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация при подаване до 10 февруари на следващата година. Единствената възможност за ползване на отстъпка 5 на сто върху данъка за довнасяне по годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ е подаване на декларацията по електронен път до 31 март на следващата година (а не 30 април) и внасяне на данъка до 30 април. Отстъпката се ползва само ако лицата нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения.
- регламентира се също, така че доходите от дейността на физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, включително извършващите дейност като еднолични търговци за производство на непреработена растителна и животинска продукция, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност, изплатени през 2014 г. под формата на държавни помощи и субсидии, не се включват в облагаемия доход по чл. 26 и 29 и не подлежат на облагане с данък, когато са за 2009 г. или за предходни години. Всички промени са в сила от 01.01.2015 г., с изключение на промените, свързани с условията за ползване на преотстъпване на данък от ЕТ, регистрирани като земеделските производители, които влизат в сила от 01.01.2014 г.
Промени в ЗМДТ
Основните промените в Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) тази година са свързани с:
- възможност данъчните декларации по ЗМДТ да се подават и по електронен път по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
- задължение за общините за предоставяне на ежедневна информация по електронен път на Министерството на финансите.
- облекчаване изпълнението на задължението за деклариране на придобитите по безвъзмезден начин имущества от лицата, които са освободени от данък върху безвъзмездното придобиване на имущество.
- регламентиране изискване данъкът върху недвижимите имоти да се съобщава на лицата до 1 март на същата година.
- задължение на органите на Министерството на вътрешните работи да предоставят ежедневно по електронен път на Министерството на финансите данни от регистъра на пътните превозни средства за регистрираните, отчислените и спрените от движение пътни превозни средства, включително и информация за екологичната им категория.
- освобождаване от данък освен на електрическите автомобили и на електрическите мотоциклети и мотопеди. С преходни разпоредби към ЗМДТ прилагането на новия ред за определяне на таксата за битови отпадъци се отлага за 2016 г.
Промени в ДОПК
Промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), в сила от 01.01.2015 г. са свързани с три разпоредби:
- регламентира се неприлагане на разпоредбите за опазване на данъчно-осигурителна информация, в случаите на получаване на държавна и минимална помощ;
- изменени и допълнени са текстовете относно подаването и приемането на документи по електронен път. Дава се възможност за подаване на документи по електронен път чрез персонален идентификационен код (ПИК);
- регламентира се също така, че относно погасяването на неплатените публични задължения, срокът за плащане на които е изтекъл преди 1 януари 2008 г., чл. 169, ал. 4, 5 и 6 от ДОПК се прилагат след писмено заявление от страна на длъжника.
Промени в ЗАДС
Промените в Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС) са породени от необходимостта от отстраняване на несъответствия на българското акцизно законодателство с европейското законодателство, както и прецизиране на законови разпоредби с цел улесняване практическото им прилагане от митническите органи.
Основните промени в ЗАДС са свързани с:
- прецизиране определението за „частни развлекателни полети и плаване";
- регламентирана по-ясна процедура за предаване на отпадъците от тютюн за унищожаване, с цел улесняване контрола на митническите органи по правилното проследяване на отпадъците от;
- предоставяне възможност вино, произведено от обект за винопроизводство на малък винопроизводител, да може да се изпраща и до лицензиран складодържател в друга държава членка на ЕС;
- поетапно увеличение на акцизната ставка на цигарите (чл. 39, в сила от 01. 01. 2016 г.);
- регламентиране условията, при които дължимият акциз се внася в държавния бюджет в случаите на установени с ревизионен акт задължения;
- при издаване на лиценз за управление на данъчен склад вече не се прилагат годишните финансови отчети за предходните три години;
- предоставяне на възможност в случаите на подадено искане за издаване на лиценз за управление на данъчен склад, за издаване на удостоверение като регистриран получател или за задължителна регистрация, лицата, подали съответното искане, да могат да поискат спиране на производството по издаване на лиценз или удостоверение за регистрация, когато е необходимо изясняване на факти и обстоятелства от значение за съответното производство, за да не се издава решение за отказ и образуване на ново производство.
- въвеждане на изискване за задължително посочване на продажната цена (за цигарите), вместимост на опаковката и брой опаковки в данъчните документи по смисъла на ЗАДС. Новото изискване е в сила от 01.07.2015 г.;
- регламентиране възможност на лица, нарушили разпоредби на ЗАДС и сключили споразумение с митническите органи, да получат разрешение за продажба на тютюневи изделия;
- регламентирана е възможност за обжалване на процесуалните действия на митническите органи спрямо физически лица, неправомерно държащи акцизни стоки.