Процедурата за европейска заповед за плащане се въвежда с Регламент (ЕО) № 1896/2006 на Европейския парламент и на Съвета. Тя следва да предостави на физическите и юридически лица възможност бързо и опростено да предявяват своите безспорни парични вземания. Европейската заповед за плащане влиза в сила след успешно провеждане на съдебното производство. Тя се признава и привежда в изпълнение във всички държави-членки, с изключение на Дания, без да е необходимо да се обявява изпълнимостта й. По този начин се редуцират разходите, свързани с традиционната процедура по екзекватура, и се съкращава продължителността на производството.
Какви вземания могат да бъдат събирани чрез процедурата за европейска заповед за плащане?
Процедурата може да се прилага по отношение на вземания по граждански и търговски дела, когато поне една от страните има местоживеене или обичайно пребивава в държава-членка, различна от тази на кредитора. Извън обхвата на регламента са делата, свързани с приходи, митници или административни въпроси, или отговорността на държавата за действия и бездействия при упражняване на държавната власт (acta iure imperii).
Как протича процедурата за европейска заповед за плащане?
Молбата за издаване на европейска заповед за плащане се изготвя по стандартен формуляр, който следва да съдържа всички данни, съгласно чл.7 от регламента. В случай, че длъжникът е изпаднал в забава, има възможност освен основното задължение да бъдат предявени и лихви, както и досъдебни разходи за адвокатски услуги. Молбата може да бъде подадена на хартиен носител или по друг начин, включително по електронен път, допустим в държавата-членка по произход и достъпен за съда по произход. Компетентният съд проверява дали молбата отговаря на изискаванията за съдържание и форма, и при определени предпоставки предоставя на ищеца възможност за допълване на молбата, в случай, че същата е непълна или липсват задължителни реквизити. Когато са изпълнени всички формални изисквания и ако вземането не е очевидно неоснователно, съдът издава европейска заповед за плащане обикновено в 30-дневен срок от подаване на съответната молба. В противен случай молбата се отхвърля и решението не подлежи на обжалване.
Какво представлява европейската заповед за плащане?
Европейската заповед за плащане може да бъде връчена на ответника или на негов представител с или без обратна разписка, както и по пощата или по електронен начин. С европейската заповед за плащане ответникът се уведомява за следните възможности:
- да плати на ищеца сумата, посочена в заповедта;
- да подаде възражение срещу европейската заповед за плащане, което трябва да бъде депозирано в 30-дневен срок от връчването на заповедта.
В случай, че ответникът подаде възражение, производството продължава пред компетентните съдилища на държавата-членка по произход в съответствие с правилата на редовния граждански процес. Ищецът може в такъв случай изрично да поиска производството да бъде прекратено. След изтичане на срока за възражение ответникът може само в изрично посочени случаи да поиска от компетентния съд на държавата по произход преглед на европейската заповед за плащане. Ако в предоставения срок не бъде депозирано възражение срещу европейската заповед за плащане посредством стандартен формуляр, съдът обявява същата за подлежаща на изпълнение. Съдът изпраща на ищеца подлежащата на изпълнение европейска заповед за плащане, с която същият може да инициира принудително изпълнение в държавата-членка, в която се намира ответника.
Как се привежда в изпълнение европейската заповед за плащане в България?
В България молбата за издаване на европейска заповед за плащане се подава пред компетентния окръжен съд (чл. 625 от ГПК), а именно пред съда по постоянен адрес на длъжника, по неговото седалище или по местоизпълнението. При същите условия се подава и молбата за издаване на изпълнителен лист въз основа на европейска заповед за плащане. Окръжният съд издава изпълнителен лист срещу държавна такса от 50 лв.