I. Право на приспадане на данъчен кредит за налични активи и получени услуги преди датата на регистрация (чл. 74 от ЗДДС)
Всяко новорегистрирано по Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС) лице има право да приспадне като данъчен кредит начисления му данък преди датата на регистрацията за онези свои активи по смисъла на Закона за счетоводството, които са налични към тази дата и отговарят на определени нормативни изисквания. Особеният режим за прилагане на кредита е регламентиран в чл. 74 и чл. 75 от ЗДДС и чл. 61 от ППЗДДС. Техните разпоредби очертават границите и стъпките за неговата практическа реализация.
Разпоредбите на чл. 74, ал. 1 от ЗДДС допускат регистрираните лица по реда на чл. 96 (задължителна регистрация), чл. 97 (задължение за регистрация при доставка на стоки с монтаж и инсталиране), чл. 98 (задължение за регистрация при дистанционни продажби), чл. 100, ал. 1 и ал. 3 (регистрация по избор и при уведомяване на данъчната администрация на държавата членка, където е регистрирано лицето за целите на ДДС, че желае дистанционните продажби, които извършва, да са с място на изпълнение на територията на страната), чл. 102 (регистрация по инициатива на органите по приходите), чл. 132 (задължителна регистрация в резултат на преобразуване) или чл. 132а (регистрация при наследяване) от ЗДДС да ползват право на приспадане на данъчен кредит за закупените или придобитите по друг начин или внесените активи по смисъл на Закона за счетоводството преди датата на регистрацията му по този закон, които са налични към датата на регистрация.
Това право възниква само за наличните активи към датата на регистрация, за които са налице едновременно следните условия (чл. 74, ал. 2):
- налице са изискванията на чл. 69 от ЗДДС, визиращи доставките с право на приспадане на данъчен кредит и чл. 71 от ЗДДС, в който са посочени условията за упражняване на данъчен кредит;
- доставчикът е регистрирано по закона лице към датата на издаване на данъчния документ и доставката е била облагаема към тази дата;
- регистрационния опис по образец на наличните активи (образец-приложение №2 към чл. 61, ал. 1 от ППЗДДС) е съставен към датата на регистрация на лицето по ЗДДС и е включен в Справка-декларацията по ЗДДС и Дневника за покупки в срок от 12 месеца от регистрацията по ЗДДС.
- активите са придобити от лицето до 5 години, а за недвижимите имоти – до 20 години, преди датата на регистрацията на лицето по ЗДДС.
При наличието на тези условия правото на приспадане на данъчен кредит съгласно чл. 61, ал. 6 от ППЗДДС възниква и за наличните активи към датата на регистрацията, за които е начислило данък по чл. 82, ал. 2, т. 3 и чл. 84 от ЗДДС.
Чл. 82, ал. 2, т. 3 от ЗДДС указва, че когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при доставката на услуги – когато получателят е данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6. А съгласно чл. 84 от ЗДДС данъкът при вътреобщностни придобивания е изискуем от лицето, което извършва придобиването.
Регистрираните лица по реда на посочените по-горе чл. 96, чл. 97, чл. 98, чл. 100, ал. 1 и ал. 3, чл. 102, чл. 132 или чл. 132а от ЗДДС имат право на приспадане на данъчен кредит и за получените услуги преди датата на регистрацията им по ЗДДС. Правото на приспадане на данъчен кредит в тези случаи възниква, когато са налице едновременно следните условия (чл. 74, ал. 3):
- услугите са пряко свързани с регистрацията на лицето по реда на Търговския закон;
- услугите са получени не по-рано от един месец преди регистрацията на лицето по Търговския закон;
- лицето е подало Заявление за регистрация по ЗДДС в 30-дневен срок от вписването му в регистъра по чл. 82 от ДОПК;
- за получените услуги лицето притежава данъчен документ по чл. 71, т. 1, съставен в съответствие с изискванията на чл. 114 и чл. 115 от ЗДДС, в който данъкът е посочен на отделен ред;
- доставчикът на услугата е регистрирано по ЗДДС лице към датата на издаване на данъчния документ и доставката е била облагаема към тази дата;
- регистрационния опис по образец за получените услуги (образец-приложение №2 към чл. 61, ал. 1 от ППЗДДС) е съставен към датата на регистрация на лицето по ЗДДС и е подаден не по-късно от 45 дни от датата на регистрация.
За налични стоки на регистрираното лице, които са или биха били дълготрайни активи, които се използват едновременно както за извършване на независима икономическа дейност, така и за негови лични нужди или за нуждите на собственика, на неговите работници и служители, или по-общо за цели, различни от неговата независима икономическа дейност, право на данъчен кредит по ал. 2 възниква при условията на чл. 71а и 71б.
Правото на приспадане на данъчен кредит по чл. 74 от ЗДДС съгласно разпоредите на чл. 75, ал. 1 от ЗДДС възникна на датата на регистрация по ЗДДС.
Правото на приспадане на данъчен кредит за наличните активи и получени услуги преди регистрацията по разпоредбите на ал. 2 на чл. 75 от ЗДДС, във връзка с чл. 61, ал. 4 от ППЗДДС се упражнява през данъчния период, през който това право е възникнало, или в един от следващите дванадесет данъчни периода, като съответния документ по чл. 71 за наличните активи, получените услуги и данъкът, включени в регистрационния опис, се отразява в дневника за покупки за съответния данъчен период.
Ал. 3 на чл. 75 от ЗДДС и чл. 61, ал. 5 от ППЗДДС съдържат изричната забрана правото на приспадане на данъчен кредит за налични активи и получени услуги преди регистрацията да възниква и да се упражнява от регистрираното лице, ако регистрационния опис е подаден след 45-я ден от датата на регистрация.
II. Право на приспадане на данъчен кредит при повторна регистрация (чл.76 от ЗДДС)
Регистрираното лице има право да приспадне начисления данък при дерегистрацията му по този закон за обложените активи по чл. 111, ал. 1, т. 1 (при дерегистрацията му), които са налични към датата на последващата му регистрация.
Това право възниква, когато са налице едновременно следните условия:
- наличните активи по смисъла на Закона за счетоводството към датата на последващата регистрация по този закон са били обложени при дерегистрацията по реда на чл. 111, ал. 1, т. 1;
- начисленият данък при дерегистрацията е внесен ефективно или е прихванат от органа по приходите;
- с наличните активи по т. 1 лицето е извършвало, извършва или ще извършва облагаеми доставки по смисъла на чл. 69 ;
- регистрационният опис по образец за активите (образец-приложение №3 чл. 61, ал. 2 от ППЗДДС) е съставен към датата на повторната регистрация и е подаден не по-късно от 45 дни от датата на регистрация;
- активите са придобити от лицето до 5 години, а за недвижими вещи - до 20 години, преди датата на повторната регистрация по този закон.
В случаите при дерегистрация по чл. 176 (отказ или прекратяване на регистрация във връзка с данъчни нарушения) и последваща регистрация на лицето в рамките на един данъчен период (чл. 111, ал. 2, т. 5) регистрираното лице има право на приспадане на данъчен кредит за закупените или придобитите по друг начин или внесените активи по смисъла на Закона за счетоводството след датата на дерегистрацията му, които са налични към датата на последващата му регистрация. Правото на данъчен кредит възниква при условията на чл. 74, ал. 2, описани по-горе.
Правото на приспадане на данъчен кредит по чл. 76 от ЗДДС съгласно разпоредите на чл. 77, ал. 1 от ЗДДС възникна на датата на повторна регистрация по ЗДДС.
Правото на приспадане на данъчен кредит при дерегистрация и последваща регистрация на лицето по разпоредбите на ал. 2 на чл. 77 от ЗДДС, във връзка с чл. 61, ал. 4 от ППЗДДС се упражнява през данъчния период, през който това право е възникнало, или в един от следващите дванадесет данъчни периода като наличните активи и данъкът, включени в регистрационния опис, се отразяват в дневника за покупките за съответния данъчен период.
Ал. 3 на чл. 77 от ЗДДС и чл. 61, ал. 5 от ППЗДДС съдържат изричната забрана правото на приспадане на данъчен кредит при дерегистрация и последваща регистрация да възниква и да се упражнява от регистрираното лице, ако регистрационния опис е подаден след 45-я ден от датата на повторната му регистрация по този закон.
III. Право на данъчен кредит в случаите на правоприемство по чл.10 от ЗДДС (в случаите на недоставка на стока или услуга в резултат на:
- преобразуване на търговско дружество по реда на глава шестнадесета от Търговския закон;
- прехвърляне на предприятие по реда на чл. 15 или 60 от Търговския закон;
- извършване на непарична вноска в търговско дружество;
- преобразуване на бюджетни организации, държавни или общински предприятия, в резултат на което новообразуваните организации или предприятия са универсални правоприемници на преобразуваните).
В случаите на чл. 10 от закона правоприемникът има право на приспадане на данъчен кредит за получените стоки и услуги, когато са налице едновременно следните условия (чл. 60, ал. 1 от ППЗДДС):
- преобразуващият се, отчуждителят или апортиращият, наследодателят или завещателят не е упражнил правото си на приспадане на данъчен кредит;
- не е изтекъл срокът по чл. 72, ал. 1 от закона(12 месеца), в който преобразуващият се, отчуждителят или апортиращият, наследодателят или завещателят е следвало да упражнява правото на приспадане на данъчен кредит;
- получените стоки или услуги ще се използват за целите на извършваните от правоприемника облагаеми доставки по смисъла на чл. 69 от закона;
- доставчикът на стоките и услугите е регистрирано по закона лице към датата на издаване на данъчния документ и доставката е била облагаема към тази дата.
В случаите на чл. 10 от закона правоприемникът има право на приспадане на данъчен кредит и за получените стоки и услуги, за които преобразуващият се, отчуждителят или апортиращият, наследодателят или завещателят не е имал право на приспадане на данъчен кредит, когато са налице едновременно следните условия (чл. 60, ал. 2 от ППЗДДС):
- получените стоки или услуги ще се използват за целите на извършваните от правоприемника облагаеми доставки по смисъла на чл. 69 от закона и доставчикът на стоките и услугите е регистрирано по закона лице към датата на издаване на данъчния документ и доставката е била облагаема към тази дата;
- стоките и услугите са придобити от преобразуващия се, отчуждителя или апортиращия, наследодателя или завещателя до 5 години, а за недвижими имоти - до 20 години, преди датата на вписването на съответното обстоятелство по чл. 10 от закона в търговския регистър или в регистър БУЛСТАТ.
Правоприемникът по чл. 10 от закона съставя опис на получените стоки и услуги (образец приложение №7 към чл.60, ал.5 от ППЗДДС) като същият се включва в Справка-декларацията по ЗДДС и Дневниците за покупките в срок от 12 месеца след регистрацията по ЗДДС.
Правото на приспадане на данъчен кредит се упражнява през данъчния период, през който е възникнало, или в един от следващите дванадесет данъчни периода, като съответният документ, включен в описа, се отразява в дневника за покупките и се включва при определяне на резултата за съответния данъчен период. (чл. 60, ал. 7 от ППЗДДС).
Правото на приспадане на данъчен кредит не възниква и не може да се упражни, ако описът е подаден след 45-дневния срок. (чл. 60, ал. 8 от ППЗДДС). Когато някой от описите (№2, 3 или 7) съдържа повече от пет записа, се подава задължително по електронен път с квалифициран електронен подпис по смисъла на Закона за електронния документ и електронния подпис. Описите могат да се подават и на технически носител или по електронен път във формат, структура и валидационна схема на файл, утвърдени със заповед на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите.