Българското гражданство се урежда от Конституцията на Република България, от Закона за българското гражданство (ЗБГ) и международните договори, които са в сила при настъпването на фактите или събитията, свързани с гражданството.
Българско гражданство може да бъде придобито по произход, по месторождение и по натурализация. Всеки, на когото поне единият родител е български гражданин или всеки, който е роден на територията на Република България о закон се счита за български гражданин. Когато никое от горните събития не е налице, за чужденеца е възможно придобиването на гражданство в България по натурализация.
I. Общо правило
В чл. 12, ал. 1 от ЗБГ са посочени изискванията, които трябва да бъдат изпълнени към датата на подаване на молбата за натурализация, за да може чужденец да кандидатства за получаване на българско гражданство.
Най-важното от тях е лицето да е получило разрешението за дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България преди не по-малко от 5 години.
От това правило има и изключения, които ще бъдат разгледани малко по-надолу.
Други основни изисквания, упоменати в ЗБГ, са кандидатът за придобиване на българско гражданство да не е осъждан за умишлено престъпление от общ характер от български съд и срещу него да няма образувано наказателно производство за такова престъпление, освен ако е реабилитирано; да има доход или занятие, което да му дава възможност да се издържа в Република България; да владее български език; да е освободен от досегашното си гражданство или ще бъде освободен от него към момента на придобиване на българско гражданство.
Условието, което най-много затруднява чужденците, е владеенето на български език. То се удостоверява се чрез пригане на официален документ за успешно положен изпит по български език, който се провежда в Центъра за контрол и оценка на качеството на училищното образование. Лицата, завършили степен на висше, основно или средно образование в българско училище в страната или в чужбина, удостоверяват владеенето на български език с копие от дипломата, издадена от съответното учебно заведение.
В България бипатризмът (двойно гражданство) не се толерира, за това и е въведено изискването кандидатът или вече да се е отказал от чуждото си гражданство, или да представи доказателство, че е в процес на отказ. Въпреки това е възможно едно лице да запази и двете си гражданства, ако са: съпрузи на български граждани; граждани на държава - членка на Европейския съюз, на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, на Конфедерация Швейцария, или на държави, с които Република България има сключени международни договори.
II. Изключения
1. Брак с български гражданин
Изискването кандидатът най-малко 5 години да е пребивавал в България постоянно или дългосрочно, за което съответно е получил разрешение по надлежен ред, се намалява на 3 години, в следните хипотези:
- не по-малко от 3 години има и продължава да е в законно сключен брак с български гражданин;
- родено е в Република България, но е получило друго гражданство (пр. по произход);
- разрешението за постоянно или дългосрочно пребиваване е получено преди да навърши пълнолетие;
Кандидатите, за които са налице тези събития, трябва да отговарят на всички по-горе изброени общи изисквания, включително и владеенето на български език.
2. Произход
Още по-благоприятни са условията, на които трябва да отговарят чужденците, които:
- са от български произход – произходът се доказва чрез удостоверение за български произход, издадено от Държавната агенция за българите в чужбина. За да Ви бъде издадено такова удостоверение е необходимо въз основа на документ (акт за разждане, паспорт или друг частен/официален документ) да докажете на Агенцията, че имате български корени. Въз основа на представеното Агенцията извършва проверка и издава в срок от 2 месеца удостоверението за произход, което следва да се приложи към молбата;
- са осиновени е от български гражданин при условията на пълно осиновяване;
- единият му родител е български гражданин или е починал като български гражданин.
Лицата, които основават искането си за получаване на българско гражданство на някои от горните факти, не е необходимо изобщо да са пребивавали на територията на Република България, да доказват доход, с който се издържат в страната, да се отказват от другото и гражданство, както и да владеят български език.
3. Инвестиция
На последно място само ще споменем възможността чрез инвестиция чужденец да стане български гражданин.
В тази връзка бихме искали да Ви обърнем внимание, че в началото на 2019 г. Министерство на правосъдието внесе в Министерски съвет предложение придобиването на българско гражданство въз основа на краткотрайни инвестиции да отпадне. През март т.г. на официалната страница на Министерството бе публикуван проектът за промени в Закона за българското гражданство, в който отсъства това основание. Единствено е останала възможността за получаване на българско гражданство от лице, което е извършило инвестиция по проект, сертифициран по реда на Закона за насърчаване на инвестициите.
III. Прoизводство по придобиване на българско гражданство
Молбата за придобиване на българско гражданство, заедно с всичи приложения, се подава лично в Министерство на правосъдието или в българските дипломатически или консулски представителства в чужбина. Молим да обърнете внимание, че подаването на документи не може да става по пълномощие, дори и да бъде представено изрично нотариално заверено пълномощно.
След подаване на молбата, електронна система в Министерството генерира дата за явяване на интервю. Няма законоустановен срок за обработка на заявленията и за завършване на процедурата. Всяка преценка е строго индивидуална, а Министерството извършва редица служебни проверки за лицето, което може да удължи цялата процедура до една година или повече.
Придобиването на българско гражданство по натурализация, както и възстановяването на българско гражданство, освобождаването и лишаването от гражданство и отмяната на натурализация се извършват с указ на Президента на Република България. Указът влиза в сила от деня на издаването му.
За промените в гражданството на лицата Министерството на правосъдието издава удостоверение. След получаване на указа на президента Министерството на правосъдието уведомява:
- Oбщините или кметствата, където е постоянният адрес на лицето - за вписване на промените в гражданството в регистрите за гражданското състояние на населението;
- Министерството на вътрешните работи и Министерството на външните работи - за издаване или изземване на български документи за самоличност.
IV. Отказ и обжалване
Законодателството на РБ не предвижда възможност за обжалване на отказите за издаване на указ за придобиване на българско гражданство по натурализация.
V. Отмяна на натурализацията
Натурализация, въз основа на която е придобито българско гражданство, може да бъде отменена, ако лицето:
- си е послужило с данни или факти, станали основание за придобиване на българско гражданство, за които е установено по съдебен ред, че са неверни;
- е укрило данни или факти, които, ако са били известни, биха били основание за отказ за придобиване на българско гражданство.
Отмяната на натурализацията е допустима само до изтичане на 10 години от придобиването на българското гражданство.
Отмяната на натурализацията на единия съпруг не отменя натурализацията на другия съпруг и на децата, освен ако те са получили българското гражданство въз основа на същите неверни или укрити данни или факти.
VI. Лишаване от българско гражданство
Лице, което е придобило българско гражданство по натурализация, може да бъде лишено от него, ако е осъдено с влязла в сила присъда за тежко престъпление против републиката, при условие че се намира в чужбина и не остава без гражданство.
Лишаването от гражданство на единия съпруг не променя гражданството на другия съпруг и на децата.
Ние сме публикували тази статия само с цел да Ви информираме относно процедурата за придобиване на българско гражданство. Ние не консултираме по темата и не поемаме такива случаи. Ако желаете да придобиете българско гражданство, то Ви молим да се обърнете директно към Министерство на правосъдието или специализирани на темата колеги. На запитвания относно българско гражданство не отговаряме.