По своята същност прехвърлянето на дружествени дялове в дружество с ограничена отговорност (ООД) представлява юридическа сделка с предмет членственото правоотношение на определен съдружник, което включва в себе си определени права и задължения на съдружника спрямо дружеството. Поради тези особени характеристики тези сделки се подчиняват на особен режим при тяхното извършване, който ще бъде разгледан в настоящата статия.
I. Необходими условия за осъществяване на прехвърлянето на дружествени дялове
Нормативната уредба се съдържа основно в глава тринадесета на българския Търговски закон (чл.113-157) и по-специално в чл.129 и 130 на ТЗ. В чл.129 е уредена принципната възможност определен дружествен дял да се прехвърля и наследява. В същото време обаче законът поставя изисквания в зависимост от това дали дружественият дял ще се прехвърля на лице, което вече е съдружник в дружеството, или на трето лице. Ето защо е необходимо да бъдат разгледани поотделно двата варианта.
А. Прехвърляне на дял на лице, което вече е съдружник.
В тази хипотеза законът предписва, че прехвърлянето може да се извърши свободно, като това означава, че не е необходимо да се иска съгласието на общото събрание на дружеството. Единственото необходимо условие е да се спази изискването по чл.129, ал. 2 от ТЗ, а именно прехвърлянето да се извърши с договор, който да е сключен с нотариално удостоверяване на подписите и на съдържанието, извършени едновременно. Това обаче не е достатъчно, защото се изисква и този договор да бъде вписан в търговския регистър, това означава, че вписването в този случай има конститутивно действие и без то да се осъществи, договорът не може да породи правните си последици.
Б. Прехвърляне на дял на трето лице
Тук законът поставя допълнителни изисквания, които са обусловени от обстоятелството, че лицето, което ще придобие дружествения дял, все още няма качеството на съдружник в дружеството. Поради това е необходимо да се спазят изискванията за приемане на нов съдружник, като приемането може да се осъществи само и единствено чрез решение на общото събрание на дружеството - чл.137, ал.1, т.2 от ТЗ. Необходимо е общото събрание да вземе решение за приемането на новия съдружник и да даде съгласие за прехвърляне на дружествения дял към новия член. Това решение трябва да отговаря на изискванията за мнозинство. По чл.137, ал.3 изискването относно тези решения е те да бъдат взети с мнозинство повече от три четвърти от капитала на дружеството. Необходимо е да бъде спазено и още едно изискване на закона – чл.137, ал.4 предписва за тези решения да бъде съставен протокол с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно. Това правило обаче е диспозитивно, тъй като ако в дружествения договор е предвидено, че решенията могат да се вземат с обикновена писмена форма, за действителността им ще е достатъчна само писмената форма. За целта обаче е необходимо в дружествения договор това да бъде изрично упоменато, в противен случай изискването за нотариално удостоверяване трябва да се спази, тъй като при неговото нарушаване решенията ще бъдат нищожни и няма да породят правно действие-чл.137, ал.5.
Новият съдружник се приема от общото събрание чрез писмена молба на основание чл.122 от ТЗ, в молбата той трябва да изяви съгласие с условията на дружествения договор. Решението за приемане се вписва в търговския регистър. По силата на чл.140 ал.4 от ТЗ приемането на нов съдружник има действие от вписването на решението в търговския регистър.
При приемането на нов съдружник освен вече посочените изисквания трябва да се спази и споменатото изискване по чл.129 ал.2, а именно договорът за прехвърляне на дружествения дял да е сключен с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно.
В. Нови промени във връзка с трудовоправни въпроси
Поради изменения в Кодекса на труда от декември 2017 година се наложиха и да се изменят определени разпоредби от Търговския закон във връзка с прехвърлянето на предприятие и дружествени дялове. Поради това с Държавен вестник бр.102 от 2017 година се допълни съдържанието на чл.129, ал.1 от ТЗ, като в разпоредбата се добави и допълнително изискване към прехвърлянето на дружествения дял. Необходимо е да не са налице неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, задължителни осигурителни вноски и обезщетения на работниците и служителите в дружеството, като това правило се отнася както за действащите работници и служители, така и за тези, чиито трудови правоотношения с дружеството са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял. Поради законодателна празнота относно това как ще става удостоверяването на липсата на задължения по трудови и осигурителни правоотношения, на 04.01.2018 г. Агенцията по вписванията излезе със специални указания. Съгласно същите удостоверяването на липса на задължения по трудови и осигурителни правоотношения ще се случва посредством декларация от стана на управителя на дружеството. Декларирането на неверни данни е криминализирано и управителят носи наказателна отговорност съгласно разпоредбите на Наказателния кодекс.
Г. Отговорност при прехвърлянето
Необходимо е да се посочи уредбата в чл.130 от ТЗ-в случай, че са налице дължими към момента на прехвърлянето вноски срещу дела в капитала, се поражда солидарна отговорност между праводателя и правоприемника на дружествения дял за тяхното изплащане. Това трябва да се има предвид, тъй като плащането или внасянето на дяловата вноска е едно от основните задължения на съдружника в дружеството според чл.124 от ТЗ. Неизпълнението на това задължения представлява основание за изключване на съдружника от дружеството, който не е заплатил дела си в определен срок. В този случай той ще дължи законна лихва и обезщетение за вреди-чл.121 ал.1 от ТЗ. Ако съдружникът не може да изплати или внесе дела си или да го продаде на друго лице, за останалите съдружници възниква задължението да изплатят недостига съразмерно своите дялове или да намалят с него дружествения капитал по съответния ред-чл.121 ал.2 от ТЗ.
II. Процедура по вписване на прехвърлянето на дружествени дялове
Уредбата на процедурата по вписването се съдържа в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, който е в сила от 01.01.2018 година, а детайлната процедура се съдържа в Наредба №1 от 2007 година за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. Вписването се извършва със заявление до търговския регистър, който се води от Агенцията по вписванията, която осигурява достъп за попълване на заявленията по електронен път.
Прехвърлянето на дружествени дялове в ООД представлява промяна в обстоятелствата относно това дружество, като необходимите документи за вписването на подобни промени в търговския регистър са уредени специално в чл.21 от наредбата. Основните документи, които се изискват при вписването са:
-заявление по образец за промяна на обстоятелствата и документ за платена държавна такса;
-решението на общото събрание за прехвърлянето на дружествените дялове;
-преписът от дружествения договор, съответно учредителния акт, съдържащ промяната, заверен от органа, представляващ дружеството;
-преписът от дружествения договор, съответно учредителния акт, в който личните данни, освен тези, които се изискват по закон, са заличени;
-декларация от управителя на дружеството за истинността на обстоятелствата, заявени за вписване;
-молбата за приемане на нов съдружник, решението на общото събрание или на едноличния собственик на капитала за приемането му, договорът за прехвърляне на дружествен дял с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно;
-документът, установяващ съществуването на юридическо лице - съдружник, и удостоверяващ лицата, които го представляват по националния му закон (само за юридическо лице - съдружник, което не е учредено по българското право, или юридическо лице - съдружник, което не е вписано в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел);
-решението на съответния орган на юридическо лице - съдружник, за участие в дружеството с ограничена отговорност.
По отношение на срока за разглеждане на заявлението трябва да се има предвид, че длъжностното лице по регистрацията се произнася незабавно след изтичане на три работни дни от постъпването на заявлението в