Един от икономическите отрасли, който понесе най-големия сътресения заради пандемията от коронавирус, е туризмът. Заразата с COVID-19 доведе до затваряне на граници, отмяна и ограничаване на полети, затваряне на хотели и туристически обекти, което предизвика отмяната или неосъществяването на редица планирани преди пандемията туристически пътувания. В настоящата статия ще разясним с какви права разполагат потребителите, чиито туристически пътувания са били анулирани или не са се състояли, като по една или друга причина това се е случило като последица от върлуващата в почти цял свят пандемия от коронавирус, както и какъв е редът потребителите да получат обратно заплатените от тях суми.
Редът и условията за предоставяне на туристически услуги, в това число отношенията между туроператорите и потребителите се уреждат от Закона за туризма (ЗТ). Законът разглежда редица хипотези, които могат да доведат до прекратяването на договорите за предоставяне на туристически услуги, като инициативата може да бъде както на туроператора, така и на потребителят.
Прекратяване на договора за туристическия услуги от туроператора:
Пандемията от коронавирус и взетите от страните мерки резултира в отмяна на полети, затваряне на хотели и ресторанти, затваряне на туристически обекти, което от своя страна постави туроператорите в ситуация на обективна невъзможност да предоставят туристическите услуги, за които са се задължили преди разпространението на заразата. Ето защо чл. 82, ал. 2, т. 2 от ЗТ дава възможност на туроператора да прекрати договора за туристически услуги, без да дължи допълнителна такса (неустойка) за прекратяването му. В този случай туроператорът може да предложи на пътуващия пакет-заместител съгласно чл. 82, ал. 3 от ЗТ със същото или по-високо качество или да издаде ваучер за сумата, която пътуващият е внесъл при туроператора, съгласно Указанията и препоръките на Министерство на туризма и на Комисията за защита на потребителите във връзка със сключени договори за туристически пакети, чието изпълнение е невъзможно в условията на извънредно положение поради разпространението на COVID-19 в България и по света. Доколко туроператорът може да гарантира ликвидността на ваучера, е друг въпрос, чиито отговор следва да се направи на база на анализа на редица фактори, сред които общата икономическа и транспортна конюнктура, гаранции за наличието на застрахователно покритие за периода на ваучера, като същото няма да бъде предмет на анализ в настоящата статия.
Отделно от горната хипотеза, чл. 89, ал. 7 от ЗТ дава възможност на туроператора да прекрати договора за туристически услуги, в случай че туроператорът е бил възпрепятстван да изпълни договора поради непреодолими и извънредни обстоятелства и е уведомил пътуващия за прекратяването на договора без необосновано забавяне преди започването на изпълнението на туристическия пакет. Чл. 3, т. 12 от Директива (ЕС) 2015/2302 на Европейския парламент и на Съвета дава легална дефиниция за "непредотвратими и извънредни обстоятелства“, а именно това е „ситуация извън контрола на страната, която се позовава на тази ситуация, чиито последици не биха могли да бъдат избегнати дори при вземането на всички разумни мерки“. За такава ситуация следва да се приеме пандемията от коронавирус.
Прекратяване на договора за туристическия услуги от потребителя:
Разпоредбата на чл. 89, ал. 5 от Закона за туризма предвижда, че пътуващият има право да прекрати договора за туристически пакет преди започването на изпълнението на туристическия пакет, без да заплаща никаква такса за прекратяване в случай на непреодолими и извънредни обстоятелства, настъпили или случващи се в мястото на дестинацията или в непосредствена близост до него, които засягат значително изпълнението на туристическия пакет или превоза на пътници до дестинацията.
Към момента все още липсва съдебна практика конкретно за пандемията от коронавирус. Но дори и оскъдната съдебна практика на българските съдилища към този момент по идентични казуси казва, че е достатъчно да е налице „напрежение на обществени места в плануваната дестинация и това „да затруднява изпълнението на туристическия пакет“, „да е повишен рискът за живота и здравето на пътуващите“, за да може пътуващият да се позове на хипотезата на чл. 89, ал. 5 от ЗТ и да прекрати едностранно договора за туристически услуги, без да заплаща допълнителни неустойки за прекратяването му (Решение № 109064/09.05.2019 г., постановено по гр. д. № 5892/2018 г. на Софийски районен съд).
На сайта на Министерство на Външните работи се съдържа Списък на страните с предупреждение за пътуване. В момента, както сами може да се убедите, за много туристически дестинации като Обединени Арабски Емирства, Турция, Сейшелските острови, Тунис, Гърция, Малта, Хърватия, Бахамски острови, Куба, Мексико, Бразилия е въведена степен на риска Ниво 3: повишено ниво на риск, като МВнР не препоръчва пътуване в съответната страна освен при крайна необходимост. За други дестинации като Италия, Испания, Австрия, Германия, Великобритания, САЩ, Канада, Малдивите, Шри Ланка е налице степен на риска Ниво 4: МВнР предупреждава за преустановяване на пътуванията в съответната страна освен при крайна необходимост. За трети страни като Китай например МВнР е въвело степен на риска Ниво 5 – предупреждава се за преустановяване на всякакви пътувания и незабавно напускане на страната.
Възстановяване на заплатените суми
Съгласно разпоредбите на ЗТ и видно от указанията на КЗП и Министерството на туризма, независимо дали договорът за предоставяне на туристически услуги е прекратен от туроператора поради възпрепятстване да го изпълни при непреодолими и извънредни обстоятелства, или същият е прекратен от пътуващия, когато последният се е позовал на разпоредбата на чл. 89, ал. 5 от ЗТ, и ако пътуващият откаже да приеме пакет-заместител или ваучер, то тогава туроператорът е длъжен да възстанови всички платени суми в рамките на 14 дни след прекратяване на договора.
Следва да се има предвид, че с оглед разпоредбата на чл. 4, т. 1 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., срокът за възстановяване на платените суми се удължава с един месец след отмяната на извънредното положение.
Претенция пред застрахователя по Застраховка „Отговорност на туроператора“
Много от потребителите с основание са притеснени относно бъдещата платежоспособност на туроператорите поради кризата, породена от пандемията от коронавирус. Ето защо те трябва да знаят, че законодателят е предвидил възможност да насочат своята претенция директно към застрахователя на туроператора по застраховка „Отговорност на туроператора“, при спазване на реда и условията съгласно Кодекса на застраховането.
Чл. 97 от ЗТ задължава туроператорите ежегодно да сключват задължителна застраховка „Отговорност на туроператора“. Липсата на такава валидна застраховка е основание Министерство на туризма да приложи принудителна административна мярка „спиране дейността“ на туроператора. Информация относно застрахователната полица следва да се съдържа във всеки договор за предоставяне на туристически услуги. Отделно от това Министерство на туризма поддържа „Регистър на регистрираните туроператори и туристически агенти“, в който се съдържа информация относно наличието на валидна застраховка „Отговорност на туроператора“, застрахователната компания, с която е сключена полицата, валидността на полицата и лимита на отговорността.