Задължително осигурени лица за всички социални рискове (общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука, професионална болест и безработица) според КСО са за следните видове дейности:
- Работа на трудов договор
- Държавни служители
- Съдии, прокурори, следователи, държавни съдебни изпълнители
- Военнослужещи
- Членове на кооперации
- Управители и прокуристи на търговски дружества, на еднолични търговци
- Служители с духовно звание на Българската православна църква и други регистрирани вероизповедания
- Специализанти, които получават възнаграждение по договор за обучение
Съществуват и дейности, при които е задължително осигуряването само за някои рискове (инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт), такива видове дейности са:
- Хората упражняващи свободна професия или занаятчии,
- Еднолични търговци, собственици или съдружници във фирма,
- Земеделски и тютюнопроизводители,
- Работещите по граждански договор, когато не са осигурени на друго основание и получават месечно възнаграждение равно или над минималната работна заплата, след приспадане на нормативно признатите разходи.
Ако работите на повече от един договор като:
- Работа на два трудови договора, от които вторият е при същия или друг работодател
- Работа на трудов договор и договор за управление
- Работа по договор за управление и на изборна длъжност
трябва да бъдете осигурени за всички социални рискове и по двата договора. Осигурителните вноски се изчисляват върху всички дължими възнаграждения, като общият им сбор не трябва да надвишава максималният осигурителен доход за страната, който за 2024г. е 3.750 лв. Когато получавате доходи от различни дейности, те се събират по ред, определен в закона.
Пример: Ако работите едновременно по два трудови договора и по първия сте осигурени на максималния осигурителен доход, то по вторият договор не се удържат и внасят осигуровки. Служителят трябва писмено да декларира пред втория работодател сумата, върху която е осигурен по основното правоотношение, за да не се внесат осигуровки над максималният осигурителен доход определен за съответната година. В случай на болничен лицето, когато е осигурено за общо заболяване и майчинство, получава обезщетение изчислено върху осигурителния доход при всеки работодател. Т.е. ако не сте осигурени при втория работодател, то нямате право на това обезщетение.
Ако сте самоосигуряващо се лице:
- Упражнявате свободна професия
- Ако сте ЕТ, собственик или съдружник във фирма
- Ако сте земеделски производител
В тези случаи вие сами се осигурявате и внасяте авансови вноски върху избран доход, който трябва да е над минималния и до максималния осигурителен доход определен за страната за съответната година. Минималният осигурутелен доход за България, считано от януари 2024 г. възлиза на 933 лева.
Ако изпълнявате две дейности, за които следва да сте самоосигуряващо се лице, то се осигурявате само върху едно от двете основания.
Пример: упражнявате дейност по свободна професия и едновременно сте собственик на фирма. В този случай се осигурявате на едно от двете основания по свой избор.
Ако сте самоосигуряващо се лице и изпълнявате дейност (не като самоосигуряващо се лице), за дейността като самоосигуряващ внасяте осигурителни вноски не по-малко от минималния осигурителен доход. Общият размер на осигуровките по двата вида дейности не бива да надхвърля максималния осигурителен доход.
Пример: собственик на дружество и едновременно работещ по трудов договор.
Ако сте самоосигуряващо се лице и едновременно изпълнявате дейност по граждански договор, вие ще трябва да декларирате пред възложителя по втората дейност, че се самоосигурявате и той няма задължение да удържа осигурителни вноски от възнаграждението ви. Вие сте задължени да включите тези суми към вашия окончателен размер на осигурителния ви доход и да внесете съответните осигуровки върху тях.
Ако работите само по граждански договор, т.е. не се осигурявате на друго основание, и получавате най-малко минималната работна заплата, то възложителят е задължен да направи удръжка и да внесе от ваше име осигуровки върху вашето възнаграждение.
Ако работите по граждански договор и се осигурявате и по трудов, осигурителни вноски отново се дължат върху сбора от двата договора, който не бива да надвишава максималния осигурителен доход.
Пример: Работещ по граждански договор, осигурен на друго основание като получава месечно възнаграждение под минималната работна заплата - 933 лв. за 2024г.
В случаите, когато лицето работи на непълно работно време по трудов договор и възнаграждението му е под минималната работна заплата, но същевеременно полага и труд без трудово правоотношение, съгласно граждански договор, той би следвало да се осигурява задължително за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт, независимо от размера на полученото възнаграждение по граждански договор.