До края на 2015 г. регламентираният в „Закона за ограничаване на плащанията в брой” праг бе в размер на 15 000 лв. Като мярка в борбата срещу сивата икономика бе предложено намаление. Дълго време се смяташе, че намалението ще бъде в размер на 10 000 лв., тоест максималният праг ще стане 5 000 лв. Този размер е свързан с ограничението в някои от другите държави-членки на Европейския съюз, което е около 2. 000 до 3.000евро.
В последствие това предложение бе отхвърлено на второ четене и с брой 95-ти от 8-ми декември 2015 г. на „Държавен вестник” бе приет праг в размер на 10.000 лв. или тяхната приблизителна равностойност в чужда валута, която е около 5.000 евро.
През средата на 2017 г. темата за борбата срещу сивата икономика отново излезе на преден план. Този път мерките, предлагани от финансовия министър, бяха още по-строги. Говореше се за намаляване на прага за ограничение на плащанията в брой до 5.000 лв. от 1-ви август, до 3.000лв. от 1-ви януари 2018г., както и за още едно намаление, с което прагът да достигне 1.500лв. Предложението бе отхвърлено за втори път и с брой 63 от 4-ти август 2017г. на “Държавен вестник” бяха въведени редица други изменения и допълнения, но размерът на ограничението остана 10.000лв.
В края на 2019 г. в Държавен вестник беше обнародван Закон за изменение и допълнение на Закона за мерките срещу изпиране на пари (ЗИД ЗМИП). С § 55 на ЗИД ЗМИП е направена промяна в Закона за ограничаване на плащанията в брой (ЗОПБ). Вследствие на изменението, приложното полe на чл. 3, ал. 1,т. 2 от ЗОПБ се разширява. Тази промяна налага задължението плащания , които са на стойност под 10.000 лева, но могат да бъдат разгледани като част от свързани помежду си платежни операции на едно и също основание, чиято обща стойност е равна на или надвишава 10.000 лева, да бъдат извършвани чрез превод или внасяне по платежна сметка.
Общи положения
Със Закона се ограничава размерът на плащанията в брой само на територията на страната. Без значение от това кой извършва плащанията, ако те не се извършват на територията на България, те не попадат в обхвата на закона.
В термина „плащания” се включват плащания между физически лица, между юридически лица и между физически и юридически лица.
Вида на сделките, както и основанието за самото плащане по тях, не са от значение според закона.
Изключения от обхвата на закона
Дори и да се извършват на територията на страната, в обхвата на закона не попадат следните плащания:
- Тегленето на пари от собствени платежни сметки, както и внасянето на пари в тях;
- Тегленето на пари в брой от сметки на недееспособни лица и ограничено дееспособни лица, както и внасянето на пари в тези сметки, от съпрузи и роднини по права линия на тези лица. Роднини по права линия са тези, при които едното лице пряко или непряко произхожда от другото;
- Сделките с чуждестранна валута в наличност по занятие. Такива сделки могат да извършват търговците, които са вписани в публичния регистър на лицата, извършващи дейност като обменно бюро. Не е от значение дали тези лица са регистрирани по българския Търговски закон или по сходен на този закон в държава–членка на Европейския съюз или в друга държава–страна по споразумението за Европейското икономическо пространство (чл. 3, ал. 1 от Валутния закон);
- Операциите с банкноти и монети, страна по които е Българската народна банка;
- Замяната от банки на повредени български банкноти и монети. Такава замяна може да се извърши от всяка една банка или доставчик на услуги, както и от самата Българска народна банка;
- Изплащането на трудови възнаграждения по смисъла на Кодекса на труда;
- Изплащането на гарантираните влогове по смисъла на Закона за гарантиране на влоговете в банките.
Задължение за извършване на разплащания по банков път
По платежни сметки се уреждат парични взаимоотношения, които:
- са на стойност равна или надвишаваща 10.000лв.,
- Които се уреждат в чуждестранна валута, когато левовата им равностойност, определена по курса на деня на Българската народна банка за съответната валута, е равна или надхвърля 10.000лв.
- са на стойност под 10.000лв., но са част от задължение по договор с обща сума, равна или над 10.000лв.
- са на стойност под 10.000лв., но са част от свързани помежду си платежни операции на едно и също основание с обща сума, равна или над 10.000лв.
Административно- наказателни разпоредби
При първоначално нарушение на горепосочените условия за извършване на плащания в брой, физическите лица се наказват с парична глоба в размер на 25 на 100 от общия размер на направеното плащане. При повторно нарушение размерът на глобата се удвоява. Повторно е нарушение, което е извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което лицето е било наказано за същото по вид нарушение.
Юридическите лица, нарушили еднократно разпоредбите на Закона за ограничаване на плащанията в брой, се наказват с имуществена санкция в размер на 50 на 100 от направеното плащане. Размерът на имуществената санкция се увеличава двукратно (до 100 на 100 от размера на направеното плащане) при последващо неспазване на закона.