С ДВ бр. 84 от 25.10.2016 г. бяха обнародвани промени на Наредба № 1 от 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, приети от Висшия адвокатски съвет. С настоящата статия ще Ви запознаем с основните промени и допълнения на Наредбата, касаещи адвокатските възнаграждения.
Промените се състоят в следното:
I. Възнагражденията за процесуално представителство ще се дължат за всяка инстанция, включително и при връщане на делото за ново разглеждане (нова ал. 4 на чл. 2 от Наредбата).
II. В новата ал. 5 на чл. 2 е предвидено, че за процесуално представителство, защита и съдействие по граждански дела възнагражденията се определят съобразно вида и броя на предявените искове, за всеки един от тях поотделно. Това означава, че дори и оформени в една искова молба няколко иска, възнаграждение ще се дължи за всеки един иск поотделно.
III. Изменения и допълнения в чл. 6 от Наредбата, касаещи възнагражденията за съвет, справки, изготвяне на книжа и договори:
1. Във връзка с правото на адвоката да заверява преписи от документи, които са му предоставени във връзка или по повод защитата на правата и законните интереси на негов клиент съгл. чл. 32 от Закона за адвокатурата в Наредбата е предвидено възнаграждение в размер 3 лв. за първа страница и по 2 лв. за всяка следваща страница (нова т. 13 на чл. 6 от Наредбата).
2. Според нововъведената т. 14 на чл. 6 за изготвяне на документации за участие в процедури по Закона за обществените поръчки, тръжни и конкурсни документации по Закона за държавната собственост, Закона за общинската собственост, Закона за концесиите адвокатското възнаграждение е не по-малко от 1500 лв.
3. За устен съвет, консултиране, относно процедура по медиация без участието на адвоката в нея и справка в съдебни и административни места и др. ще се дължи възнаграждение в за устен съвет, консултиране, относно процедура по медиация без участието на адвоката в нея и справка в съдебни и административни места и др. възнаграждението ще бъде 30 лв., а не както досега – 20 лв. Възнаграждението за писмена консултация се увеличава от 40 лв. на 60 лв.
4. За жалби и сигнали до прокуратурата – 50 лв.
5. Възнаграждението за молба за отказ или възстановяване на българско гражданство от 200 лв. се увеличава на 300 лв.
6. В т. 8 след думата „спогодба“ се добавя „в това число изготвяне на споразумение, постигнато в процедура по медиация, без участието на адвоката в нея“.
7. За съставяне на: писмен договор, нотариални актове за собственост, продажба, замяна, дарение, ипотека, суперфиция и сервитути, извънсъдебна спогодба, в това число изготвяне на споразумение, постигнато в процедура по медиация, без участието на адвоката в нея, както и за извършване и съставяне на акт по обстоятелствена проверка на база цената на съответния договор или акт при интерес до 1000 лв. – възнаграждението става 70 лв. (чл. 6, т. 8., б. „а“).
8. за учредяване, регистриране и вписване на промени в съответния регистър на кооперативно сдружение възнаграждението вече е 400 лв. за разлика от досега – 250 лв., а за фондации и сдружения с нестопанска цел – 400 лв.
IV. Изменения и допълнения в чл. 7 от Наредбата относно процесуално представителство, защита и съдействие по граждански дела:
1. Въведена е нова т. 9 на ал. 10, според която за процесуално представителство, защита и съдействие по дела за поставяне под запрещение минималното възнаграждение възлиза на 500 лв.
2. Нова т. 10 на ал. 10 е добавена: за производства по Търговския закон по иск на съдружник или акционер срещу дружеството минималното възнаграждение възлиза на 800 лв.
3. Точка 4 на ал. 2 се изменя така: За процесуално представителство, защита и съдействие по дела с определен интерес възнаграждението при интерес от 10 000 лв. до 100 000 лв. е 830 лв. плюс 3 % за горницата над 10 000 лв., като досега същото възнаграждение се дължеше за дела при интерес над 10 000 лв. без горна граница. Измененията и нововъведените т. 5, 6 и 7 на ал. 2 целят степенуване/диференциация на дължимите възнаграждения, дължими според материалния интерес, както следва:
- при интерес от 100 000 лв. до 1 000 000 лв. – 3530 лв. плюс 2 % за горницата над 100 000 лв.;
- при интерес от 1 000 000 лв. до 10 000 000 лв. – 21 530 лв. плюс 1 % за горницата над 1 000 000 лв.;
- при интерес над 10 000 000 лв. – 111 530 лв. плюс 0,5 % за горницата над 10 000 000 лв.“
4. В ал. 3 се добавя второ изречение със следното съдържание: „За изготвяне на молба за предявяване на вземане, както и за изготвяне на възражение против предявено или прието вземане в производство по несъстоятелност, без процесуално представителство, възнаграждението е в размер 1/2 от предвиденото по ал. 2, но не по-малко от 400 лв.“
Тези допълнения на ал. 2 водят на практика до намаляване минималните адвокатски възнаграждения от дела с по-висок материален интерес.
5. Съгласно допълнението на алинея 4 „За процесуално представителство, защита и съдействие по дела за делба възнаграждението се определя съобразно интереса на представляваната страна според правилата на ал. 2, но не по-малко от 600 лв. за всяка фаза“, а досега беше 800 лв. Допълнено е още: „За процесуално представителство, защита и съдействие по дела за делба само на земеделски земи възнаграждението се определя съобразно интереса на представляваната страна според правилата на ал. 2, но не по-малко от 300 лв. за всяка фаза.“
6. Създават се нови ал. 5 и 6 със следното съдържание:
„(5) За процесуално представителство, защита и съдействие по искове по чл. 75, 76 и 108 ЗС възнаграждението се определя съобразно интереса на представляваната страна според правилата на ал. 2, но не по-малко от 400 лв. за движими вещи и не по-малко от 600 лв. за недвижими имоти или вещни права върху тях.“
„(6) За процесуално представителство, защита и съдействие по дела за съществуване, за унищожаване или за разваляне на договори и за сключване на окончателен договор с предмет вещни права върху недвижими имоти възнаграждението се определя съобразно интереса на представляваната страна според правилата на ал. 2, но не по-малко от 600 лв.“
V. В чл. 8 се правят следните изменения и допълнения, касаещи процесуалното представителство, защита и съдействие по административни дела без определен материален интерес:
1. възнаграждението за горепосочените дейности по глава единадесета от Закона за обществените поръчки от 500 лв. се увеличава на 700 лв. Създава се ново изречение второ със следното съдържание: „в производства по обжалване на крайния акт по чл. 108, т. 1 – 3 ЗОП възнаграждението се определя съобразно чл. 8, ал. 1 върху интереса.
2. Създават се т. 6 и 7 със следното съдържание:
- за горепосочените дейности по дела по Закона за българските лични документи – 400 лв.;
- за дела по Закона за подпомагане на земеделските производители – 500 лв.
3. Създава се нова ал. 3 със следното съдържание: “ За процесуално представителство, защита и съдействие по административни дела без определен материален интерес, извън случаите по ал. 2, възнаграждението е 500 лв.“
VI. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения, 1. Алинея 1 се изменя така:
1. „(1) За изготвяне на искова молба и писмен отговор по искова молба, на въззивна жалба и отговор по въззивна жалба, без процесуално представителство, както и за проучване на гражданско дело и приподписване на касационна жалба по чл. 284, ал. 2 ГПК, когато не е изготвена от приподписващия адвокат, възнаграждението е в размер 3/4 от възнаграждението по чл. 7 или 8, но не по-малко от 300 лв.“
2. Създават се ал. 5, 6 и 7 със следното съдържание:
- „(5) За изготвяне на жалби до Европейския съд по правата на човека в Страсбург, както и за изготвяне на искане за преюдициални запитвания до Съда на Европейския съюз в Люксембург без процесуално представителство възнаграждението е не по-малко от 1200 лв.
- (6) За изготвяне на жалба по Закона за обществените поръчки, писмен отговор, възражение по такава жалба без процесуално представителство пред Комисията за защита на конкуренцията или Върховния административен съд възнаграждението е в размер 3/4 от възнаграждението, определено по реда на чл. 8, но не по-малко от 300 лв.
- (7) За изготвяне на възражение пред контролиращ орган или жалба до съд по финансови корекции по проекти, свързани с разходване на европейски средства или оперативни програми без процесуално представителство, възнаграждението е в размер 3/4 от възнаграждението, определено по реда на чл. 8, но не по-малко от 300 лв.“
VII. Нова т. 5 е въведена в чл. 10, касаеща минималното възнаграждение за процесуално представителство, защита и съдействие на страната по изпълнително дело за обжалване на действията на съдебен изпълнител - 200 лв., а когато жалбата се разглежда в открито заседание - 300 лв.; същото възнаграждение се дължи и на процесуалния представител на длъжника.
VIII. В чл. 13 се създават ал. 3 и 4 със следното съдържание:
- „(3) За процесуално представителство, защита и съдействие на подсъдимия, частния тъжител или частния обвинител по няколко обвинения възнаграждението по ал. 1, предвидено за най-тежкото обвинение, се увеличава с 1/2.
- (4) При защита на повече от едно лице възнаграждението за всяко защитавано лице се определя по реда на ал. 1.“
IX. Създават се чл. 35 и 36 със следното съдържание:
- „Чл. 35. За процесуално представителство, защита и съдействие в производства по Закона за убежището и бежанците минималното възнаграждение е 400 лв.
- Чл. 36. За представителство и съдействие в процедура по медиация по граждански и търговски дела минималното възнаграждение е в размер 1/3 от предвидените в чл. 7 възнаграждения.“
X. В допълнителните разпоредби се създава § 2б със следното съдържание: „При договаряне с клиенти юридически лица – болници, социални домове за деца, за възрастни хора или за хора с увреждания, с преобладаващо обществено финансиране, които в кръга на своята дейност обслужват неограничен обществен интерес, адвокатът, съответно адвокатският съвет при условията на чл. 36, ал. 3 от Закона за адвокатурата, може да договаря възнаграждения под определения в настоящата наредба минимум за конкретен вид работа, но не по-малко от 1/4 от него.“
Макар и на пръв поглед обнародваните промени да създават впечатлението за увеличаване на минималните адвокатски възнаграждения, такова увеличение е налице само за някои дейности, като за процесуално представителство, защита и съдействие по дела с по-голям интерес се наблюдава диференциация според интереса, което води до значително намаляване на минималните адвокатски възнаграждения за такива дела в сравнение с приложимата досега уредба.
Новите адвокатски възнаграждения вече могат да бъдат изчислени в нашия Калкулатор адвокатски възнаграждения.