Често срещано явление в практиката е едно лице да не може да се яви за определена нотариална сделка, тъй като същото пребивава в чужбина. Ето защо в подобни случаи се налага то да бъде представлявано в нотариалното производство в България от негов пълномощник, притежаващ изрично пълномощно затова. Такива сделки най-често се явяват покупко-продажбата на недвижими имоти и МПС-та, прехвърлянето на дружествени дялове и др. В настоящата статия ще разгледаме някои особени случаи при участието на пълномощници в нотариалните производства в Република България, както и специалните изисквания на закона за форма и съдържание на пълномощните.
При участие в нотариални сделки (производства) основно задължение на нотариуса е да провери самоличността на участниците в производството и дали същите могат да се разпореждат съгласно закона с процесните права. Основно изискване на закона е (чл. 37 от Закона за задълженията и договорите) упълномощаването за сключване на договори, за които законът изисква особена форма, да бъде дадено в същата форма. Ако договорът трябва да бъде сключен в нотариална форма, упълномощаването трябва да бъде направено писмено с нотариално удостоверяване на подписа и съдържанието, извършени едновременно.
Основен проблем при упълномощаването в чужбина (например нотариална заверка на пълномощно пред немски нотариус) е фактът, че чуждите нотариуси могат да заверяват единствено подписите, но не и съдържанието на пълномощните. С други думи чуждият нотариус може единствено и само да удостовери самоличността на упълномощителя, но не и неговата представителна власт или дали това лице може да встъпи във въпросната сделка съгласно българското законодателство.
Един от начините за преодоляване на тези законодателни изисквания е заверката на пълномощното да бъде извършена от консулските и дипломатически представителства на Република България в чужбина. Сългасно чл. 1, ал. 1 от „Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа“ заверяването на документи и други книжа, в т.ч. и пълномощни, в чужбина се извършва от дипломатическите и консулските представителства на Република България. Допустимо е да се прави заверка както на подпис, така и на съдържание, доколкото в съответните служби са налични подобни регистри.
Във всички други случаи, в които не се изисква заверка на съдържанието на документ, е допустимо пълномощното да бъде заверено от чуждестранен нотариус. В някои случаи е необходимо допълнително поставяне на апостил върху пълномощното – форма на легализация на документа в съответната държава, в случай че същата е членка на Хагската конвенция за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове от 1961 г. За България апостил не се изисква върху пълномощни, издадени в страни, с които България има изричен Договор за правна помощ и съдействие на междуправителствено ниво, в който е предвидено, че нотариалните документи са освободени от допълнителни изисквания за легализация. За да може да се използва съответното пълномощно у нас е необходимо то да бъде придружено с официален превод от лицензиран преводач, ведно с нотариална заверка на подписа на преводача.
I. Заверка на документи за покупко-продажба на дружествени дялове на ООД/ЕООД
Договорът за покупко-продажба на дружествени дялове следва да бъде придружен от нотариална заверка на съдържанието и на подписите на страните. За да може една страна, пребиваваща в чужбина, да бъде представлявана от свой пълномощник по време на нотариалната сделка в Република България, е необходимо да бъде представено изрично пълномощно за сключване на Договора за покупко-продажба на дяловете. Пълномощното трябва да съдържа основните параметри, при които пълномощникът следва да сключи сделката, а именно предмет (кои дялове следва да бъдат закупени/продадени), при какви условия и на каква цена.
Доколкото заверката на подписите и съдържанието се явява задължителен реквизит за успешното осъществяване на сделката, е необходимо заверката в чужбина да се извърши в дипломатическото или консулско представителство на Република България в съответната страна. Там следва също така да се завери подписът и съдържанието на Протокола от Общото събрание на съдружниците на ООД-то/Решението на едноличния собственик на капитала на ЕООД-то, в случай че в дружествения договор на дружеството (в учредителния акт на ЕООД-то) не е предвидено отпадане на изкискването за нотариална заверка. На нотариална заверка подлежи и образеца от подписа на управителя (спесимена), в случай че се избира нов управител.
II. Заверка на документи за покупко-продажба на недвижим имот/МПС
Пълномощното за покупко-продажба на недвижим имот/МПС следва да бъде със заверка на подпис и съдържание. Затова същата следва отново да се извърши от консулските и дипломатически представителства на Република България в чужбина. На заверка подлежат и всички декларации за страната, за които се изисква нотариална заверка при изповядването на сделката пред нотариус в Република България.
Пълномощното отново следва да бъде изрично. В него следва да и точно индивидуализиран купувания/продавания недвижим имот и/или МПС (за имотите такива индивидуализиращи белези са номер, административен адрес, граници, площ, съседи, кадастрален индентификатор и др., а за МПС-тата това са марка, модел, регистрационен номер, номер на рама, номер на двигател, мощност и т.н.). Необходимо е да бъде указано при какви условия следва да се осъществи покупката/продажбата и при каква цена.
III. Адвокатски пълномощни
Сългасно чл. 25 от Закона за адвокатурата на Република България адвокатът действа на основата на писмено пълномощно. С други думи законът не поставя условия за нотариална заверка на подписа на упълномощителя ще се касае за адвокатско пълномощно. Същото не важи в случай че адвокатът ще действа от името и за сметка на своя клиент при сделка, за която се изисква нотариална форма (покупко-продажба на имот, МПС, дружествени дялове). В този случай важат общите правила по-горе, независимо от факта, че упълномощеното лице е адвокат.