Акциите могат да бъдат прехвърляни посредством общите придобивни способи (покупко-продажба, дарение, замяна), така и при правоприемство (наследяване, преобразуване на търговски дружества).
Правната уредба на наследяването на акции в Закона за наследството (съкр. „ЗН“) и в Търговския закон (съкр. „ТЗ“) е оскъдна и дава основание за възникване на множество тълкувания. Посредством наследяването едно лице придобива на имущество (съвкупност от права и задължения), останали след смъртта на друго лице (наследодател). От това, че наследяването се урежда от общите правила на ЗН, следва, че акции могат да бъдат наследени както по закон, така и по завещание.
Акциите се включват в наследствената маса съгл. чл. 31 ЗН. Акцията предоставя на притежателя си имуществени и неимуществени права. Неимуществените права се свеждат до право на глас, право на управление, право на акционера да избира и да бъде избиран в управителните органи, право на информация, право на обжалване на решенията на органите на дружеството. Имуществените права на притежателя на акцията са право на дивидент, право на ликвидационен дял в случай на прекратяване на дружеството, право да придобие част от новите акции, която съответства на неговия дял в капитала преди увеличаването (чл. 194 ТЗ), привилегированите акции осигуряват право на допълнителен или гарантиран дивидент (чл. 182 ТЗ).
Видът и особеностите на акциите, както и правата, които те предоставят следва да бъдат съобразени при разглеждането на реда на наследяването им.
I. Наследяване по закон
Наследството се открива в момента на смъртта в последното местожителство на умрелия според чл. 1 ЗН. Кръгът на наследниците се определя в съответствие с правилата на чл. 5-12 ЗН.
1. На налични акции
Освен ако е предвидено друго в устава на акционерното дружество, наследникът става акционер в АД с приемането на наследството. С оглед действието на приемането на наследството е необходимо то да бъде вписано в книгата на акционерите (чл. 179 ТЗ). Наследникът се легитимира пред АД с документ за самоличност и удостоверение за наследници.
2. На безналични акции
Според чл. 178, ал. 2 ТЗ акционерното дружество може да издава и безналични акции. Издаването и разпореждането с безналични акции се извършват по ред, установен със закон. Уредбата относно безналичните акции се намира в Закона за публичното предлагане на ценни книжа (съкр. „ЗППЦК“). Законът не съдържа специални правила относно наследяването на безналични акции. В този случай приложение намира чл. 127, ал. 1 ЗППЦК, уреждащ прехвърлянето на безналични акции: „Издаването и разпореждането с безналични финансови инструменти има действие от регистрацията им в Централния депозитар.“
Наследниците по закон придобиват правата върху безналични акции не от момента на откриване или приемане на наследството, а от момента на регистрацията им като акционери в Централния депозитар, т.е. само регистрираните притежатели на безналични акции имат противопоставими на дружеството права на акционери (в този смисъл и Решение № 38/11.06.2010 г. на Апелативен съд – гр. Бургас). Вписването се извършва от инвестиционен посредник, имащ правата на регистрационен агент. Процедурата за наследяване на безналични акции е подробно уредена в чл. 172-172б от Правилника за дейността на „Централен депозитар” АД и изглежда по следния начин - според ал. 1 на чл. 172 регистрационният агент подава нареждане до ЦД за регистрация на прехвърляне на финансови инструменти чрез наследяване по закон след изискване на:
- удостоверение за наследници, съответно еквивалентен чуждестранен документ с официален превод и легализация - оригинал или нотариално заверен препис;
- искане за справка за притежаваните от наследодателя финансови инструменти, подписано от всичките наследници или упълномощени от тях лица;
- договор за доброволна делба между всички наследници по удостоверение за наследници, с нотариална заверка на подписите (въз основа на справката по т. 2 в договора трябва да бъдат обхванати всички финансови инструменти, предмет на наследството, освен онези, които са обект на наследяване по завет);
- нареждане за прехвърляне на съответните дялове финансови инструменти от сметката на наследодателя по съответните сметки на наследниците, подписано от всички наследници или упълномощени от тях лица. Нареждането се подписва само от наследниците, които получават дял по договора за доброволна делба;
- документ, удостоверяващ притежаване на финансовите инструменти, предмет на наследството - оригинал. В случай, че наследниците не разполагат с такъв документ, се представя декларация за това обстоятелство от лицата по т. 2;
След проверка на горепосочените документи регистрационният агент (ал. 2):
- подава до ЦД заявка за справка по т. 2 на ал. 1 за притежаваните от наследодателя финансови инструменти и за тяхното блокиране;
- предоставя на наследниците издадената от ЦД справка.
- регистрира наследниците, които получават дял по договора за доброволна делба, като свои клиенти и открива съответните клиентски сметки.
- в съответствие с договора за доброволна делба между наследниците, нарежда прехвърлянето на съответните дялове финансови инструменти, въз основа на нареждането по ал.1, т.4 на ал. 1 от сметката на наследодателя по съответните сметки на наследниците. За прехвърлянето по сметка на всеки отделен наследник се изпраща отделно съобщение.
След получаване на съобщенията за прехвърляне ЦД (ал. 3):
- открива клиентски сметки на наследодателя при регистрационния агент и извършва захранването им служебно от съответните сметки на наследодателя.
- в случаите, когато наследодателят не е клиент на регистрационния агент, при получаване на заявка по ал. 2, т. 1, едновременно с блокирането на финансовите инструменти, предмет на наследството, ЦД регистрира наследодателя като клиент на регистрационния агент, като му присвоява служебен клиентски номер.
- изпраща съобщение до съответния член, при който е имало сметки с финансови инструменти, предмет на наследството и които служебно са прехвърлени по реда на т. 2.
В случаите на липса на воля от страна на наследниците за доброволна делба, регистрационният агент подава нареждане до ЦД за регистрация на прехвърляне на финансови инструменти чрез наследяване по закон, след представяне на заявление по образец, към което се прилагат (чл. 172а от Правилника):
- удостоверение за наследници, съответно еквивалентен чуждестранен документ с официален превод и легализация - оригинал или нотариално заверен препис;
- искане за справка за притежаваните от наследодателя финансови инструменти, подписано от наследника или упълномощено от него лице;
- удостоверителен документ за притежавани финансови инструменти, предмет на наследството - оригинал. В случай, че наследникът не разполага с такъв документ, се представя декларация за това обстоятелство;
- документи, удостоверяващи по безспорен начин размера на наследствения дял във връзка с регистриране на индивидуално придобити финансови инструменти:
а) влязъл в сила съдебен акт за установяване на наследствени права и/или;
б) друг документ, въз основа на който може да бъде определен броя финансови инструменти, които наследника следва да придобие по наследство.
в) декларация по образец за съгласие за извършване на регистрация съгласно наследствения дял. - нареждане за откриване на сметка и прехвърляне на съответстващия на наследствения дял брой финансови инструменти от сметката на наследодателя по сметка на наследника.
Регистрационният агент може да изисква от заявителя и други данни и документи, необходими за регистрация на прехвърлянето. След проверка на документите регистрационният агент:
- подава до ЦД заявка за справка за притежаваните от наследодателя финансови инструменти и за тяхното блокиране;
- предоставя на наследника издадената от ЦД справка;
- регистрира наследника като клиент и открива клиентска сметка при ЦД;
- в съответствие с документите по ал. 1, нарежда прехвърлянето на съответния дял финансови инструменти, въз основа на нареждането по ал. 1, т. 5 от сметката на наследодателя по сметка на наследника.
Регистрацията се извършва чрез откриване и вписване по сметка на наследника в Централен депозитар на съответстващия на наследствения дял брой безналични финансови инструменти.
В случай, че финансовите инструменти, предмет на наследяване, се съхраняват по клиентска сметка при член на ЦД, различен от регистрационния агент, който е подал нареждане за регистрация на прехвърляне, ЦД уведомява съответния член за заявената процедура, след получаване на заявката за издаване на горепосочената справка.
В срок от пет работни дни от получаване на съобщението, членът на ЦД, при който се съхраняват финансовите инструменти на наследодателя, полага всички разумни усилия за проверка на регистрираната при него информация относно наследодателя - титуляр на сметката за финансови инструменти.
Регистрационният агент, който е подал нареждане за регистрация на наследяване, изпраща по електронен път на ЦД сканирани документите, представени в процедурата, в следните случаи:
- финансовите инструменти, предмет на наследяване, са с обща номинална стойност над 10 000 (десет хиляди) лева;
- заявена е процедура за наследяване на чуждестранно лице.
ЦД изпраща получените от регистрационния агент документи до съответния член, при който се съхраняват финансовите инструменти на наследодателя, и извършва справка в Единната система за гражданска регистрация и административно обслужване на населението (ЕСГРАОН) към Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" при наличие на съответните предпоставки за предоставяне на данни от ЕСГРАОН за наследодателя - титуляр на сметката за финансови инструменти. За резултатите от проверката се уведомяват членовете на ЦД, участващи в процедурата по регистрация, за предприемане на необходимите действия съгласно нормативната уредба.
II. Наследяване по завещание
За наследяването на акции посредством завещание се прилагат правилата на чл. 13-22 ЗН. Заветникът се легитимира пред АД, представяйки завещанието и въз основа на него се прави вписване в книгата на акционерите. Заветникът трябва да се е сдобил и с протокол за обявяването му. За да бъдат предмет на завещание акциите следва да отговарят на определени условия:
- към момента на откриване на наследството акцията трябва да е част от патримониума (имуществото) на завещателя. В зависимост от вида на акциите и начина им на прехвърляне се наблюдават следните особености при:
a. налични акции
• акция на приносител – ако завещателят е първият й собственик, същата трябва да му е предадена. Предаването се осъществява след пълното изплащане на нейната номинална или емисионна стойност;
• поименна акция – завещателят следва да е изплатил съответната част от вноската си в акционерното дружество. Притежаването на поименната налична акция се доказва, като същата трябва да съдържа името на завещателя върху лицевата си страна или да може да се направи недвусмислен извод от непрекъснатия ред на джирата, че завещателят е нейн джиратар.
б. безналични акции – завещателят трябва да е получил депозитарна разписка от ЦД за притежаването на акцията/акциите. - към момента на откриване на наследството акцията да принадлежи на завещателя, т. е. към момента на откриване на наследството акцията трябва фактически да се намира в наследствената маса съгл. чл. 31 ЗН (притежаването на безналичната акция се доказва с факта, че на името на завещателя има открита и заверена сметка за безналични акции в ЦД).
Процедурата за регистрация на наследяване по завещание/завет на безналични акции е подробно уредена в чл. 173 от Правилника за дейността на „Централен депозитар” АД и изглежда по следния начин - регистрационният агент подава нареждане до ЦД за регистрация на прехвърляне на финансови инструменти чрез наследяване по завещание/завет след изискване на:
- удостоверение за наследници (оригинал или нотариално заверен препис);
- нотариално заверен препис от саморъчно или нотариално завещание изготвено в изискуемата от ЗН форма с всички необходими реквизити;
- протокол от нотариус за обявяване на завещанието.
След проверка на документите регистрационният агент:
- подава до ЦД заявка за справка и блокиране на финансовите инструменти – портфейл на наследодателя.
- след получаване на информация за портфейла на наследодателя уведомява наследника, който го е заявил, само до размера на частта която следва да получи от притежаваните от наследодателя финансовите инструменти съгласно завещанието/завета.
- в съответствие със завещанието/завета регистрационният агент нарежда прехвърлянето на съответните дялове, от притежаваните от наследодателя, финансови инструменти от неговата сметка, по съответните сметки на наследниците, заявили процедурата по наследяване.
За прехвърлянето по сметка на всеки отделен наследник се изпраща отделно съобщение.
За неуредените въпроси се прилага уредбата за регистрация на наследяване по закон.
Посредством завещаване на акции може да бъде накърнена запазената част на наследниците по закон. В този случай приложение намират правилата за възстановяване на запазената част (чл. 30-37 ЗН).