Определянето и плащането на местни данъци и такси се урежда по реда и начина, определени в Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ). Данъците и таксите са обект на контрол на всяка община и съответно тя има оперативна самостоятелност по отношение на събирането на местните данъци и такси.
В статията ще разгледаме видовете местни данъци и такси, регистрацията, сроковете и начина на плащането им, ще се спрем и на някои от най-разпространените данъци за плащане от населението.
I. Местни данъци
Към местните данъци спадат (чл.1, ЗМДТ) :
- данък върху недвижимите имоти;
- данък върху наследствата;
- данък върху даренията;
- данък при възмездно придобиване на имущество;
- данък при превозните средства;
- патентен данък;
- туристически данък;
- данък върху таксиметров превоз на пътници;
- други местни данъци, определени със закон.
Местните данъци се заплащат в брой в касите на общинската администрация или безкасово по съответната сметка, а размерът им се определя по условията и по реда на този закон от общинския съвет. Данъчните декларации по този закон се подават от данъчно задължените лица или от техните законни представители по образец, но могат да се подават и по електронен път по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
1. Данък върху недвижимите имоти.
С данък върху недвижимите имоти се облагат разположените на територията на страната сгради и поземлени имоти. Изключение правят поземлените имоти, заети от улици, пътища от републиканската и общинската пътни мрежи и железопътната мрежа, до ограничителните строителни линии. Не се облагат с данък и поземлените имоти, заети от водни обекти, държавна и общинска собственост, земеделските земи и горите, както и недвижимите имоти с данъчна оценка до 1 680 лв. включително (чл. 10, ЗМДТ).
В чл. 24 от ЗМДТ са описани недвижими имоти, освободени от данък. Такива са например имоти на държавата и общините, сгради на читалища,училища, храмове, музеи и други.
Данъчно задължени лица по този закон са собствениците на облагаеми с данък недвижими имоти. Те са длъжни да подадат декларация за регистрация по образец в срок от 2 месеца от придобиването на имота. Данъкът се заплаща независимо от това дали имотът се използва или не. Размерът му се определя от общинската администрация по местонахождението на недвижимия имот и се съобщава на данъчно задълженото лице или на негов законен представител. За имот, който е основно жилище, данъкът се дължи с 50 на сто намаление. Данъкът се плаща на две равни вноски в срок до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която е дължим, а на предплатилите до 30 април за цялата година се прави отстъпка от 5%.
2. Данък върху наследствата.
С данък върху наследствата се облагат наследените имущества в страната или в чужбина на български граждани, както и имуществата в страната на чуждите граждани. Имуществата на лица без гражданство се облагат като имущества на български граждани в случай, че постоянното им местопребиваване е на територията на страната (чл.29, ЗМДТ). Наследственото имущество включва движими и недвижими вещи, права върху такива вещи, също и други имуществени права, вземания и задължения. То се определя и оценява в левове към момента на откриване на наследството.
Данъчно задължени лица са наследниците по този закон или по завещание, като данък върху наследството не се заплаща от съпруг/а и от наследниците по права линия без ограничения (например: деца, внуци, родители и т.н.). Данъчно задължените лица са длъжни да подадат данъчна декларация в общината в 6-месечен срок от откриването на наследството. Общинският съвет определя заплащането на данък от наследниците за наследствен дял над 250.000 лв. както следва: в размер 0,4% - 0,8% за братя и сестри и техните деца с и 3,3% - 6,6% за останалите наследници в зависимост от общината, в която се намира наследството.
Чл. 38 от ЗМДТ описва освободените от данък върху наследствата имущества. Такива са: имуществото, завещано на държавата и общините; обикновената покъщнина; дребният земеделски инвентар; библиотеките и музикалните инструменти и други.
3. Данък върху превозните средства.
С данък върху превозните средства се облагат превозните средства, корабите и въздухоплавателните средства, регистрирани в Република България (чл. 52, ЗМДТ). Размерът на данъка се определя от служител на общинската администрация въз основа на данни от регистъра на пътните превозни средства и се съобщава на данъчно задълженото лице. Данъчно задължени лица по този закон са собствениците на превозните средства и те са длъжни да декларират придобиването на превозните средства в срок от 2 месеца, чрез подаване на декларация по образец. Данъкът за леките автомобили се определя според мощността на двигателя и възрастта на автомобила, а за другите видове превозни средства се използват различни критерии. В чл. 58 от ЗМДТ се посочват освободените от данък превозни средства. Такива са например пожарните, линейките, превозните средства на Българския Червен Кръст, когато се използват за целите на организацията и други. Данъкът се плаща на две равни вноски в срок до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която е дължим, а на предплатилите до 30 април за цялата година се прави отстъпка от 5%.
4. Патентен данък.
С патентен данък се облагат доходите от патентна дейност, изброени в Приложение № 4 от ЗМДТ. Физическо лице, включително едноличен търговец, което извършва патентни дейности се облага с патентен данък при условие, че оборотът на лицето за предходната година не превишава 50.000 лв. и лицето не е регистрирано по ЗДДС с изключение на регистрация при доставки на услуги по чл. 97а и за вътреобщностно придобиване по чл. 99 и чл. 100, ал. 2 от същия закон (чл.61з, ал.1). Лицата по ал. 1 прилагат разпоредбите за данъците, удържани при източника, и за облагане на разходите по чл. 204, т. 2 от ЗКПО.
В случаите, когато в рамките на 12 последователни месеца едно физическо лице е прекратило патентна дейност или е образувало ново предприятие, което извършва патентна дейност, и сумарният оборот на двете предприятия е повече от 50.000 лв. за 12 последователни месеца, за новообразуваното предприятие не се прилага чл. 61з. В този случай за текущата данъчна година новообразуваното предприятие се облага по общия ред на Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Когато в рамките на текущата данъчна година оборотът на лицето превиши 50.000 лв. или лицето се регистрира по Закона за данък върху добавената стойност, то се облага по общия ред на ЗДДФЛ.
Общинският съвет определя размера на данъка като съобразява следните критерии: местоположение на населеното място, вид на населеното място с оглед на това дали е с местно или с национално значение, брой на населението и големина на населеното място, стопанско значение на населеното място, сезонен или постоянен характер на дейността, икономическо състояние на населеното място.
Данъчно облекчение могат да използват следните лица:
- Физически лица, с 50 или на 50 на 100 намалена работоспособност – намаление на данъка с 50 на 100, ако извършват дейността лично и не наемат работници за тази дейност;
- Физически лица, които извършват с личен труд два или три вида патентна дейност заплащат патентен данък само за тази дейност, за която определеният данък е с най-висок размер;
- Физически лица, които са пенсионери и извършват дейността лично – 50 на 100;
Лицата, които се облагат с патентен данък, подават данъчна декларация по образец до 31 януари на текущата година, като лицата, заплатили пълния размер на патентния данък до 31 януари, ползват отстъпка 5%. Данъчните декларации се подават в общината, на територията на която се намира обектът, а когато не се извършва в обект - в общината, където е постоянният адрес на физическото лице.
Патентният данък се внася на тримесечие, като:
- първото тримесечие се плаща до 31 януари;
- второто тримесечие - до 30 април;
- третото тримесечие - до 31 юли;
- четвъртото тримесечие - до 31 октомври.
5. Данък при придобиване на имущества по дарение и по възмезден начин.
С данък се облагат имуществата, придобити по дарение, както и придобитите по възмезден начин недвижими имоти, ограничените вещни права върху тях и моторните превозни средства (с изключение на моторни превозни средства, които не са регистрирани за движение в страната). Облагат се и безвъзмездно придобитите по друг начин имущества, както и погасените чрез опрощаване задължения (чл. 44, ЗМДТ).
По закон данъкът се дължи от придобиващия, но може да се уговори данъчното задължение да се подели или да се поеме от прехвърлителя. Когато придобиващият на имуществото е в чужбина, данъчно задължен е прехвърлителят.
Основа за определяне на данъка е оценката на имуществото в левове към момента на прехвърлянето, а при придобиване по давност - към момента на издаване на акта, който удостоверява правото на собственост. При възмездно придобиване на имущество данъкът се определя от общинския съвет в диапазон от 0,1% до 3% върху оценката на прехвърляното имущество, а при замяна - върху оценката на имуществото с по-висока стойност. Всякакво имуществото, придобито по дарение или друг безвъзмезден, се облага с данък в диапазона 3,3% - 6,6% върху данъчната оценка, а даренията между братя и сестри и техните деца се облагат с данък в диапазона 0,4% - 0,8% в зависимост от общината , в която се намират. Лицата, получили безвъзмездно имуществото, са длъжни да го декларират и да заплатят дължимия данък в срок от 2 месеца от получаването му.
В чл. 48 от ЗМДТ са описани имущества, които не се облагат с данък. Такива са придобитите имущества от държавата и общините; образователните и културните институции, лечебни заведения и други подобни; юридическите лица с нестопанска цел; апортните вноски в капитала на търговско дружество и т.н.
6. Данък за таксиметрова дейност.
Данъкът върху таксиметровия превоз на пътници се определя от общинския съвет в срок до 31 октомври на предходната година в годишен размер в границите от 300,00 до 1.000,00 лв. Когато Общинският съвет не е определил размера на данъка върху таксиметровия превоз на пътници за съответната година до 31 октомври на предходната, данъкът се събира на база действащия размер за предходната година- чл. 61ф от ЗМДТ.
Данъкът върху таксиметровия превоз на пътници постъпва в приход на общината, за територията на която е издадено разрешение от кмета за извършване на таксиметров превоз на пътници – чл. 61ц от ЗМДТ.
II. Местни такси
Общините събират следните местни такси (чл. 6, ал. 1, ЗМДТ):
- за битови отпадъци;
- за ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади и улични платна;
- за ползване на детски ясли, детски кухни, детски градини, лагери, общежития и социални услуги, финансирани от общинския бюджет;
- за дейностите по хранене на децата в задължителното предучилищно образование извън финансираното от държавата;
- за технически услуги;
- за административни услуги;
- за откупуване на гробни места;
- за притежаване на куче;
- ползването на общинските тротоари, площади и улични платна или на части от тях като зони за платено и безплатно паркиране по Закона за движението по пътищата се определя с наредба на общинския съвет;
- за други местни такси, определени със закон.
Местните такси се определят въз основа на разходите за предоставяне на услугите и могат да се заплащат безкасово по банков път или в брой (чл. 7, ЗМДТ). Общинският съвет може да освобождава отделни категории лица изцяло или частично от заплащане на отделни видове такси. Лицата, неползващи услугата през съответната година или през определен период от нея, се освобождават от заплащане на съответната такса. Таксите се събират от общинската администрация и приходите постъпват в бюджета на общината.
С ПИК и електронен подпис можете да проверите какви са задълженията ви по местни данъци и такси и да ги платите, като използвате е-услугата на НАП: Справка за задълженията по местни данъци и такси с възможност за плащане. Справката показва данни, предоставени от общинските администрации.
1. Такса битови отпадъци.
Таксата за битови отпадъци се заплаща за извършваните от общината услуги по:
a) събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения и инсталации за тяхното третиране;
б) третиране на битовите отпадъци в съоръжения и инсталации;
в) поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места и селищните образувания в общината. (чл. 62, ЗМДТ)
Видът на предлаганите услуги по чл. 62 на територията на общината, както и честотата на събиране и транспортиране на битовите отпадъци се определят със заповед на кмета на общината и се обявяват публично до 31 октомври на предходната година. (чл. 63, ал. 2, ЗМДТ)
Размерът на таксата за всяко задължено лице се изчислява като сума от размера на всяка услуга по чл. 62 ЗМДТ, определя се в левове за всяка календарна година и се приема с решението на общинския съвет.
2. Такси за ползване на пазари, тържища, площади, тротоари, улични платна и т.н.
Таксата се заплаща от физическите и юридическите лица в зависимост от зоната, в която се намират терените, посочени в чл. 72. Те се плащат при издаване на разрешението за посочения в него период. При ползване на мястото повече от месец таксите се плащат месечно. Общинският орган, издал разрешението за ползване на място, може да го отнема, когато мястото не се използва по предназначение, когато не се използва от лицето, на което е предоставено, или когато обществени нужди налагат това.
3. Такси за детски градини, детски ясли, лагери и социални услуги, финансирани от общинския бюджет.
За ползване на детски ясли и детски градини се събират от родителите или настойниците месечни такси. За ползване на лагери и общежития от ученици се заплаща такса на ден в размер, определен от общинския съвет. Лицата, ползващи социални услуги, финансирани от общинския бюджет, заплащат месечна такса в размер на съответстващата реална издръжка на едно лице. Реалната издръжка на едно лице включва месечните разходи за храна, постелен инвентар и облекло, перилни и хигиенни материали, транспортни разходи за разнасяне на храната, както и съответната част от общите разходи за електрическа и топлинна енергия, вода, канализация и битови отпадъци, с изключение на даренията и завещанията от местни и чуждестранни физически и юридически лица. Таксите се начисляват и събират от задължените лица в съответните заведения и се внасят в общинския бюджет до 10-о число, а тези по чл. 86 - до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се дължат.
4. Такси за технически услуги.
За следните технически услуги се заплаща определена такса (чл. 107, ЗМДТ) :
- за издаване на скица за недвижим имот със и без указан начин на застрояване;
- за презаверяване на скици, от издаването на които са изтекли 6 месеца;
- за издаване на удостоверения за факти и обстоятелства по териториалното и селищното устройство;
- за заверяване на преписи от документи и на копия от планове и документацията към тях;
- за издаване на разрешение за поставяне на временни съоръжения за търговия - маси, павилиони, кабини и др.;
- за заверяване на преписи от документи и на копия от планове и документацията към тях;
- за издаване на разрешение за поставяне на временни съоръжения за търговия - маси, павилиони, кабини и др.;
- за издаване на разрешение за строеж, основен ремонт и преустройство на съществуващи сгради и помещения в тях.
Такса не се заплаща при следните услуги:
- допълване (поправки) на одобрен кадастрален план;
- писмо до съда за издаване на изпълнителен лист за вземания по влязла в сила оценка;
- освидетелстване на строежи като негодни за ползване, застрашени от самосрутване или вредни в санитарно-хигиенно отношение, когато специализираната комисия установи, че тези условия са налице;
- отчуждаване на недвижими имоти за строителство и обезщетяване на правоимащите;
- изменение и отмяна на влязла в сила заповед за отчуждаване и обезщетяване и нова оценка на отчужден недвижим имот;
- определяне на обезщетения за придаваеми недвижими имоти към парцел по дворищнорегулационен план и за техникоустройствени мероприятия;
- даване на устни справки за кадастралното, регулационното и градоустройственото положение на недвижими имоти;
- даване на предварителна информация по въпроси на техническото обслужване.
5. Такси за административни услуги.
Такса се плаща, когато общината извършва услуги по гражданското състояние като издаване на удостоверения за наследници, за идентичност на имена, удостоверения за семейно положение и родствени връзки; издаване на дубликати за удостоверение за раждане или за граждански брак, както и за повторно издаване на препис-извлечение от акт за смърт; адресна регистрация и/или издаване на удостоверения за постоянен или настоящ адрес и т.н. (чл. 110, ал. 1 ЗМДТ).
Административни услуги, които не подлежат на таксуване са: съставяне на акт за раждане и издаване на оригинално удостоверение за раждане; съставяне на акт за граждански брак и издаване на оригинално удостоверение за сключен граждански брак; съставяне на акт за смърт и издаване на препис - извлечение от него; отбелязвания, допълвания и поправки в актовете за гражданско състояние; учредяване на настойничество и назначаване на попечител; поддържане на регистъра на населението; отразяване на промяна на име в регистрите по гражданското състояние на населението; издаване на удостоверение за наследствена пенсия (чл. 110, ал. 2, ЗМДТ).