Чуждестранно лице, което според националния си закон е регистрирано да извършва търговска дейност, може да регистрира клон в българския търговски регистър към Агенцията по вписванията (чл. 17а, ал. 1 ТЗ и чл. 25 от Закона за насърчаване на инвестициите). Клонът не е самостоятелен правен субект, като може да сключва сделки, като всички права и задължения, който той поема възникват не за него, а за чуждестранното лице. Обстоятелството, че клонът не е самостоятелен правен субект се потвърждава и от предоставената от закона възможност исковете по спорове, произтичащи от преки отношения с клон, могат да се предявяват срещу търговеца и по седалището на клона (чл. 20 ТЗ).
Клонът има свои собствени седалище и адрес на управление, управител и предмет на дейност, който може да се различава от този на чуждестранния търговец. Тези обстоятелства се вписват в Търговския регистър.
По смисъла на данъчното законодателство клонът е място на стопанска дейност (съгласно § 1, т. 5, б. „а“ от ДР на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс). Освен това клонът на чуждестранен търговец е задължен да води търговски книги като самостоятелен търговец и съставя баланс.
Обстоятелства, които подлежат на вписване в Търговския регистър
В регистъра се вписват данни относно чуждестранното лице (правната форма и фирмата или наименованието на чуждестранното лице, както и фирмата на клона, ако тя се различава от тази на чуждестранното лице; регистъра и номера, под който е вписано чуждестранното лице, ако приложимото право го предвижда; правото на държавата, което се прилага за чуждестранното лице, ако това не е правото на държава - членка на Европейския съюз; лицата, които представляват чуждестранното лице според регистъра, в който е вписано, ако има такъв регистър, начина на представляване, както и ликвидаторите и синдиците и техните правомощия), както и всяка промяна в тях. Според ТЗ на вписване подлежи и включително закриването на клона, прекратяването на чуждестранното лице, започването на ликвидация, продължаване на дейността, прекратяване и приключване на ликвидацията на чуждестранното лице; всички актове на съда по несъстоятелността, които се вписват в регистъра, в който е вписано чуждестранното лице.
В регистъра се представя препис от учредителния акт, договор или устав на чуждестранното лице, който съдържа всички изменения и допълнения, включително след вписването на клона; всеки годишен финансов отчет на чуждестранното лице, след като е вписан или представен съобразно законодателството на страната, където то е регистрирано.
Прекратяване
Предимство на клона е, че прекратяването му се осъществява без производство по ликвидация, а само със заявление до Търговския регистър, след което клона се закрива. В това отношение клонът е добра алтернатива на дъщерното дружество.
Авторът на статията, адвокат (Rechtsanwalt) Константин Русков е управляващ партньор на Правна кантора Русков и Колеги.