Адвокат Константин Русков даде на 05.01.2014 на немското радио Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) интервю на тема "Свободно движение на хора и трудови ресурси за български граждани в Германия след 01.01.2014" и продължаващите дебати по тази тема в немското население. Тук пресъздаваме текста на български език и благодарим на Mitteldeutscher Rundfunk и г-жа Mareike Wiemann
Крачка, облагодетелстваща всички
Германия – жертва на разширяването на ЕС на Изток ли е? Дебатът по въпроса за бежанците от бедни страни би могъл да създаде впечатлението, че имигрантите живеят на гърба на немските данъкоплатци. А дали е така? Плащат ли германците прекалено много в ЕС? Има хора, които виждат нещата по по-различен начин. Един от тях ще вземе думата тук. От Марайке Вийман Константин Русков е у дома в два свята: 37-годишният управлява немска-българска адвокатска кантора, поради което често пътува между офисите си в Лайпциг и София. Дебатите в Германия по въпроса за имиграцията от бедните страни са го шокирали: "Според мен тези опасения са неоснователни. През последните години действително много българи имигрираха в Германия. Но това не създава опасност за качеството на живот на германците. Считам, че това дори ще го подобри."
Нископлатени болногледачи, почистващ персонал
Русков заявява съвсем открито: "В крайна сметка германците печелят от притока от България. Много хора, които желаят да работят в Германия, се свързват с нас в София. В повечето случаи са готови да изпълняват тежък труд при много ниско заплащане. А тук са необходими точно такива хора" - казва Русков. Болногледачи, почистващ персонал, сервитьори: "Общият немски работник не би работил за подобно заплащане. Той по-скоро би изискал по-висока заплата. Но, когато той иска повече пари, това води до повишаване на крайната цена за потребителя. И именно поради тези дейности редица неща са много по-евтини в Германия. Обслужването на възрастните е по-евтино, тъй като българската медицинска сестра е готова да работи за по-ниско възнаграждение. Шницелът е евтин, защото българският помощен персонал разфасова прасетата за шест Евро на час. Това – казва адвокат Русков – се взема в много малка степен под внимание в настоящия дебат.
България: привлекателна страна за предприемачи
Според него се пропуска и още един аспект: България е доста привлекателна страна за немските предприемачи. Разходите за заплати са ниски. Адвокатската кантора Русков води счетоводството на различни немски предприятия в България. Русков казва, че редица от тях са много добре: "Ако едно дружество изгради добро предприятие в България, което е добре организирано, то може да произвежда относително евтино. А с това и печалбите са пропорционално високи. Освен това: В България печалбата се облага с корпоративен данък само от десет процента, което води до доста добри печалби."
"Алди", "Лидл" и други определят облика на градовете
Това, че немските предприятия отдавна са стъпили в България, не може да се пренебрегне: "Лидл", "Алди", "Дайхман", "ДМ & Ко." определят облика на градовете. Константин Русков приветства това, тъй като се създават работни места в България и печалби в Германия: "Разбира се, когато едно предприятие инвестира в България, печалбата не остава в страната. Рано или късно се прехвърля в Германия." Адвокат Константин Русков се надява, немските дебати за имигрантите от бедни страни скоро да спрат. За него разширяването на ЕС на Изток е крачка, облагодетелстваща всички страни. Оригиналния текст и запис на интервюто може да прегледате тук (на немски език):
http://www.mdr.de/mdr-info/arbeitnehmer-freizuegigkeit100.html