Немският парламент одобри въвеждането на минимална работна заплата. С това Германия става 21-вата държава-членка на Европейския съюз, която регулира минималното заплащане със закон. От 01.01 2015 година минималното възнаграждение на час става 8.50 евро. От 2016 година големината на минималната работна заплата ще бъде определяана от специална комисия, в която ще има представители както на работодатели, така и на служители. Законът обаче не важи без изключения. За някои браншове ще важат преходни правила до 2017-а година. Минималната работна заплата не важи в следните случаи:
- Практиканти - задължителната практика при студентите е изключена от ограничението за минимално заплащане, както и доброволнта практика до 3 месеца. След приключване на образованието обаче минималната заплата важи и за практикантите. Единственото изключение в този случай е когато практиката не е свързана с изучаваната до момента професия. • Непълнолетни Минималната работна заплата няма да важи и за лицата под 18 години.
- Дългосрочни безработни - за хората, които са от дълго време без работа, минималната работна заплата няма да важи през първите 6 месеца от новата им работа.
- Доставчици на вестници - минималната работна заплата при тях ще бъде въведена поетапно от 2015 до 2017 година. Издателите ще могат да плащат на работниците си до 25 процента по-малко от минималната заплата през първата година от въвеждането и, през втората само 15 процента по-малко. От 2017 година ще важи и при тях минималната работна заплата от 8.50 евро на час. Ако през това време комисията увеличи минималното заплащане, то ще важи и за тях от 2018 година.
Тук са нужни и две пояснения:
- Ако в даден бранш има сключен колективен трудов договор (Tarifvertrag) между работодатели и профсъюзи, то минималното трудово възнаграждение в този бранш се определя според колективния договор. В Германия в много сфери има такива колективни договори, като например в сферата на строителството, тежката индустрия, гастрономия и др.
- Минималната работна заплата не важи и за лица, които извършват дейност самостоятелно (например чрез Гевербе), а не са подписали трудов договор. При тях важи така наречената „свобода на договаряне“, което означава, че могат да се споразумеят да работят и на по-ниски часови ставки от 8,50 евро. Поради което съветваме лица, които работят в сферата на ниско заплатените услуги, да не се подават на натиск от страна на некоректни работодатели да работят (привидно) самостоятелно с Гевербе, а да настояват за сключването на трудов договор.
С въвеждането на минимално заплащане заплатите на 3.7 милиона работници ще се увеличат през следващата година. Много големи компании обаче са против въвеждането на минимална работна заплата и според тях това ще доведе до намаляване на броя на работните места и прогонване на някои работодатели в страни с по-евтина работна ръка.