През последната година при нас зачестиха запитвания на български дружества, които искат да стъпят на немския пазар, под каква правна форма може да стане това. Дали чрез основаване на дъщерно дружество в Германия или регистрация на клон или филиал на съществуващо българска дружество? С тази статия ние от Правна кантора Русков и Колеги искаме да разясним какви са разликите между различните правни форми и какви са техните предимства и недостатъци.
I. Дъщерно дружество
1. Регистрация на дъщерно дружество
Дъщерното дружество е едно юридически самостоятелно предприятие, което се основава от дружеството-майка. То има своя собствена фирма и собствено счетоводство. Регистрацията на дъщерното дружество (учредителни документи, разрешение за икономическа дейност, вписване в Търговския регистър) подлежи на правото на държавата, в която е учредено, независимо дали учредителят е чужденец. Тоест учредяването на дъщерно дружество в Германия подлежи на немското право. Тук може да намерите списък на някои видове дружества в Германия.
2. Разрешение за икономическа дейност и вписване в ТР
Всяка икономическа дейност на дъщерното дружество трябва да се регистрира в Gewerbeamt на местната община, в която е седалището на дъщерното дружество. За определени икономически дейности е необходимо и преди започване на дейността да се получи разрешение от съответната компетентна служба. Особено за започването на повечето видове занаятчийски дейности е необходимо издаването на съответното разрешение от страна на местната занаятчийска камара (Handwerkskammer). Освен регистрацията на икономическата дейност дъщерните дружества трябва да се регистрират и в Търговския регистър (Handelsregister) към местния районен съд (Amtsgericht). Регистрацията изисква нотариална заверка на съдържанието на документите.
II. Клон
1. Общи характеристики на клона
Според немското търговско законодателство клонът (на немски Zweigniederlassung) представлява трайно пространствено и организационно отделена от седалището, до голяма степен независима част от предприятието. От него самостоятелно се изпълняват основни сделки.
Само търговците и търговските дружества имат правото да откриват самостоятелни клонове. Дружества, които не са вписани в Търговския регистър (занаятчии и граждански дружества), могат единствено да открият несамостоятелни представителства (вж. разяснения в т. IV).
Клонът не представлява самостоятелно, отделено от предприятието на централното управление юридическо лице, което го отличава от дъщерното дружество. В правен аспект той представлява част от централното управление и е само в известен смисъл самостоятелно. Единствен титуляр на правата и задълженията на клона е централното управление. Но в деловите си отношения клонът действа самостоятелно.
Типични характеристики, разграничаващи клона от несамостоятелния филиал (представителство):
- трябва да е налице пространствено отделяне от централното управление. Това обаче не изключва възможността клонът да се намира в същата община или район на действие на Търговския регистър.
- Учредяването на клон трябва да предвижда определен срок.
- Той трябва да служи за целите на предприятието на централното управление, макар и да може да бъде по-голямо и по-значимо от него.
- Предметът на дейност по същество съвпада с този на централното управление и не бива да се ограничава само до спомагателни или изпълнителни дейности.
- Клонът трябва да притежава известна самостоятелност в имуществен и персонален аспект. В имуществен смисъл той трябва да е организиран така, че дори при отпадане на централното управление да може да продължи функционирането си като самостоятелно предприятие (принципно разполага със собствени производствени средства, отделно счетоводство, самостоятелна банкова сметка). По отношение на персонала, това означава, че има управител с търговско пълномощно или прокура, който може да сключва самостоятелно сделките, свързани с клона.
2. Фирма и данни за делова кореспонденция
Тъй като клонът не е самостоятелно предприятие, а съставна част от цялото предприятие, то името на клона съвпада с това на централното управление. Името може да се изписва с или без приставката "клон". В този смисъл може ИВАНОВ И ПЕТРОВ ЕООД да води клонът си като ИВАНОВ И ПЕТРОВ ЕООД или ИВАНОВ И ПЕТРОВ ЕООД – клон Германия. Клонът може обаче да носи и фирма, различна от тази на централното управление, при което посочването на "клон" е задължително. Фирмата на клона трябва принципно да включва фирмата на централното управление, включително правната й форма, без промяна. Така например ИВАНОВ И ПЕТРОВ ЕООД може да наименува клона си ПЕТРОВ И ИВАНОВ – клон на ИВАНОВ И ПЕТРОВ ЕООД. Фирмата на клона, която е различна от централното управление, трябва да се включи в устава, респ. дружествения договор на централното управление.
Клон на чуждестранно централно управление се вписва в Търговския регистър с чуждестранното си име; в случай че съдържа нечетливи (за германците) символи (като например на кирилица или арабски език), то трябва да се транслитерира в четливи за Германия символи. Чуждестранните допълнения за правната форма могат да се водят и със съкращения, доколкото това не въвежда в заблуждение. При опасност от объркване правната форма се посочва с данни за държавата (напр. ООД съгласно българското право).
В деловата си кореспонденция клонът трябва задължително да изписва пълната фирма. В случай че фирмата на клона се различава от тази на централното управление, то тази фирма се посочва. Освен това трябва да се посочи Търговският регистър и номерът, под който клонът е вписан в него. Посочват се също така останалите задължителни за правната форма реквизити за националното централно управление.
В деловата кореспонденция на клон на чуждестранно централно управление наред с пълната фирма на клона и компетентния Регистърен съд и номер от ТР се посочват също така:
- цялата чуждестранна фирма с правната форма (целесъобразно би било пояснение на немски език, напр. ООД според бълг. право);
- седалището и търговският регистър на чуждестранното дружество;
- законните представители.
3. Регистриране на стопанската дейност и вписване в търговския регистър на клон на местно дружество
Учредяването и закриването на клон изисква решението на органите на централното управление, имащи представителна власт. Учредяването на клон на местно дружество или едноличен търговец се вписва под нотариално заверена форма в Регистърния съд по седалището на дружеството/на едноличния търговец. Особености възникват при капиталовите дружества: при дружествата с ограничена отговорност се подава допълнителен заверен препис от дружествения договор и списък на съдружниците, както и спесимени на всички съдружници и на прокуриста, имащ право да представлява клона. За акционерните дружества се подава заверен препис от устава в актуалната му към момента на вписване ревизия.
Отговорни за вписването лица:
- за едноличен търговец – самият той или прокурист по силата на нотариално заверено пълномощно;
- за персоналните дружества – съдружниците, имащи право да ги представляват, респ. прокурист чрез пълномощно;
- за ООД – управителят;
- за акционерно дружество – имащите право да го представляват членове на управителния съвет.
В случай че явилото се лице не действа от собствено име, а от името на друго лице, е необходимо да представи писмено, нотариално заверено пълномощно. В случай че подписът на пълномощното е заверен от нотариус в чужбина, в зависимост от държавата на произход се изисква легализацията (или Апостил) на документа. Легализацията може да се извърши от консулството на Федерална Република Германия.
Наред с вписването в Търговския регистър стопанската дейност на клона трябва да се регистрира съгласно правните норми за упражняване на дейността при компетентната служба за регистрация на стопанска дейност по занятие.
4. Регистриране на стопанската дейност и вписване в търговския регистър на клон на чуждестранно дружество
Учредяването и закриването на клон на чуждестранни предприятия се вписва под нотариално заверена форма в Регистърния съд, компетентен по седалище на клона. Вписването може да се извърши от управителя на клона. При регистрирането на няколко клона в Германия, то един Търговски регистър може да се избере като централен регистър за всички клонове. Вписването се извършва на немски език. Документите се подават със заверен превод на немски език.
За вписването в Търговския регистър се посочват следните данни:
За дружеството-майка:
- регистърът, в който чуждестранното дружество е вписано и съответния номер от Регистъра;
- правната форма на чуждестранното дружество;
- ако дружеството не е подчинено на правото на страна-членка на Европейската Общност или на други страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, се посочва правото на страната, на което е подчинено дружеството.
- представителното правомощие на управителите, респ. на управителния съвет и техните правомощия;
- фирмата и седалището на дружеството;
- предметът на дейност на клона;
- размерът на учредителния/основния капитал на дружеството;
- датата на сключване на дружествения договор;
- евентуалните разпоредби относно срока на дружеството.
За клона:
- адресът и предметът на дейност на клона;
- размерът на капитала;
- датата на решението за учредяване;
- лицата, имащи право да представляват дружеството в качеството си на самостоятелни представители на клона и техните правомощия;
- евентуалният срок на учредяване на дружеството.
Приложения:
- Удостоверение за наличието на дружество-майка, респ. посредством извлечение от Търговския регистър от страната по произход, официално заверено и преведено на немски език;
- нотариално заверено и преведено копие на дружествения договор;
- Доколкото немското право изисква разрешение за предприятието, респ. предмета на дейност на дружеството, се представя удостоверение за наличието на разрешение.
- ев. удостоверение за упълномощаването на трети лица (физически и юридически лица), нотариално заверено и преведено на немски език; за управителите, управителния съвет и прокуриста като удостоверение за представителните правомощия е достатъчно да се представи извлечението от Търговския регистър.
Освен това стопанската дейност на клона на чуждестранни предприятия трябва да се регистрира при компетентната служба за регистрация на стопанска дейност по занятие (вж. разяснения в т. I.2).
III. Несамостоятелно представителство (филиал)
1. Учредяване
Несамостоятелното представителство (наричан място на стопанска дейност или филиал) е зависим от централното управление във всяко едно отношение. Спрямо централното управление той не е самостоятелен. Тъй като тук една цялостна дейност на предприятието е просто пространствено разделена на различни места, несамостоятелните представителства нямат правото да носят фирма различна от тази на централното управление. Фактурите се издават от името на централното управление.
2. Регистриране на стопанската дейност и вписване в търговския регистър
Несамостоятелните представителства не подлежат на вписване в Търговския регистър. За тях е достатъчно регистрирането на стопанската им дейност.
3. Фирма и данни за делова кореспонденция
Несамостоятелното представителство посочва в деловата си кореспонденция освен фирмата, Регистърния съд на централното управление и номера от Търговския регистър. До фирмата може да се изпише например "клон Мюнхен". За клонове, които не са вписани в немския Търговски регистър, се посочват данните от търговския регистър в чужбина.
4. Данъчно облагане на клона/представителството на чуждестранно предприятие
В случай че чуждестранно предприятие открие в Германия клон/представителство, то неговите печалби се облагат с данък в Германия. Дължимите в случая данъци се определят в зависимост от правната форма на чуждестранното централно управление. Те съответстват на данъците, които едно предприятие със съответната немска правна форма би било задължено да заплаща.
Облагаемата в Германия печалба на клона/представителството или не подлежи на данъчно облагане в другата държава или подлежи на данъчно облагане, при което в този случай от дължимия в другата държава данък се приспада платеният в Германия размер на данъка. Подробностите са разяснени в съответните Споразумения за избягване на двойното данъчно облагане (СИДДО), сключено между Германия и другата държава.
Конкретно се налагат данък върху дохода или корпоративен данък, надбавка "Солидарност", данък върху общия доход, патентен данък и данък върху добавената стойност.
IV. Представителство
Понятието "представителство" не е известно на немското право за упражняване на занаят, респ. търговското право. Офисът на съответното предприятие упражнява самостоятелна стопанска дейност като част от собствената организация, при което се касае за несамостоятелен клон (място на стопанска дейност, вж. т. III). За него се изисква регистрирането на стопанската дейност. Или се открива офис, което се управлява от външно и съответно упълномощено самостоятелно лице, упражняващо дейността по занятие (напр. търговски представител). В този случай чуждестранното предприятие не упражнява самостоятелна стопанска дейност по занятие в Германия.
Авторът на статията, адвокат (Rechtsanwalt) Константин Русков е управляващ партньор на Правна кантора Русков и Колеги.