През последните няколо месеца получихме многобройни запитвания относно закъснели или отказани детски надбавки (Kindergeld) от страна на компетентните немски институции (Familienkassen). Освен обичайните обяснения за тези проблеми - като натрупване на многобройни молби - с особено значение е фактът, че Съдът на Европейския съд все още не се е произнесъл по преюдициалното запитване на Германия, което запитване е следното: дали работещи в Германия лица имат право на детски надбавки, когато децата им живеят в чужбина при другия родител.
Общото правило е, че родители, които имат постоянно местожителство в Германия или подлежат на неограничено данъчно облагане в страната, имат право на детски надбавки спрямо § 62 от немския Закон за данъчно облагане на доходите (EstG). Когато обаче родителите са разделени, право на детски надбавки има родителят, при когото живеят децата. От месец май 2010 г. е в сила Регламент (ЕО) № 987/2009 на Европейския Парламент и на Съвета за установяване процедурата за координация на системите за социална сигурност. Спрямо този регламент при определяне лицето, което има право на детски надбавки, се отчита положението на цялото семейство, така както ако всички ангажирани лица биха се подчинявали на законодателството на съответната държава-членка и пребиваваха там. Немският Върховен съд по финансовите въпроси подаде на 07.08.14 преюдициално запитване към Европейския съд, което е свързано с тълкуването на цитирания регламент.
Първият въпрос, който е поставен на Съда на Европейския съюз, гласи, дали Регламент № 987/2009 да се тълкува в смисъл, че предвиденото право на детски надбавки спрямо немското законодателство се полага на родителя, който отглежда децата в чужбина. Ако живущият в чужбина родител не е предявил своите претенции пред немските служби, се поставя въпросът, след какъв период от време следва да се счита, че това право може да бъде упражнено от родителя, който пребивава на територията на Германия.
Предвид преюдициалното запитване можем да изхождаме от това, че компетентните немски служби имат сериозни съмнения, дали родителите, чиито деца живеят в чужбина, имат право на детски надбавки. Държавите-членки трябва да се съобразят с решението на Съда в Люксембург, което се очаква през новата 2015 г. Ето защо ако немските служби вземат решения преди да се е произнесъл Съда, те се излагат на риск, че решенията им могат да се да се окажат в противоречие с европейското право.
Ние следим практиката на Европейския съд и ще коментираме очакваното с интерес решение. Ако имате случаи по въпроси относно детски надбавки в Германия, то Ви молим да се обърнете директно към адв. Мария Милушева. Нейните данни за контакт са:
Мюнхен
Fürstenriederstraße 74
80686 München
Тел.: +49 (0)89 56 26 04
Факс: +49 (0)89 58 34 97
E-Mail: kontakt@bg-anwalt.com