Какво представлява Европейската заповед за арест?
Европейска заповед за арест представлява съдебно решение, постановено в държава-членка на ЕС и има за цел задържане и предаване на търсено лице от друга държава членка с цел провеждане на наказателно преследване или изпълнение на наказание лишаване от свобода, или на мярка, изискваща задържането му. Процедурата, наложена от Рамковото решение на Съвета на Европейския съюз от 13 юни 2002 г. (2002/584/ JI), се основава на принципа на взаимното доверие и признаване на съдебни решения. Този принцип гласи, че ако един съдебен акт е бил издаден в държава-членка на ЕС, то той трябва да бъде признат във всички останали държави-членки като такъв и да има същите правни последици.
Как се урежда Европейската заповед за арест?
Спрямо български граждани инструментариумът на Европейската заповед за арест се прилага на практика, когато са заподозрени в извършване на престъпление в друга държава-членка на ЕС. Ако в България постъпи Европейска заповед за арест от Германия, Австрия, Лихтенщайн или друга държава-членка, то процедурата по предаване се определя от българския Закон за екстрадицията и Европейската заповед за арест (публикуван в ДВ бр. 46 на 03.06.2005 г.). В частност процедурата по изпълнение на Европейската заповед за арест се урежда от глава пета на горе упоменатия закон (чл. 35 до чл. 66 ЗЕЕЗА).
Как се процедира при получаване на Европейска заповед за арест?
Процедурата по предаване въз основа на Европейска заповед за арест се урежда на първа инстанция в едно от 28-те окръжни съдилища. При постъпване на Европейска заповед за арест по един от надлежните начини (поща, факс, и-мейл и др.) съдът насрочва съдебно заседание в 7-дневен срок от задържането на лицето, в рамките на което му разяснява правото му да даде съгласие за предаване на издаващата държава членка, както и да направи отказ от прилагане на принципа на особеността. Когато исканото лице даде съгласие да бъде предадено, съдът постановява ограничена процедура за проверка на условията. В тези случаи например фактът, че в България е заведено наказателно производство заради същото престъпление, което е посочено в Европейската заповед за арест, няма правно значение. Ако исканото лице не даде съгласието си да бъде предадено на издаващата държава, компетентният съд проверява дали Европейската заповед за арест съдържа определените от закона реквизити (данни за исканото лице, координати на издаващия орган, време и място на деянието и т.н.). Освен това следва да се провери наличието на определени причини, които възпрепятстват предаването на исканото лице. Следните основания за отказ имат особено значение в съдебната практика:
- влязла в сила присъда за същото деяние, за което се иска предаването с Европейската заповед за арест (ne bis in idem),
- наказателното производство в България за същото престъпление е било прекратено,
- спрямо българското законодателство изпълнението на наказанието е погасено по давност.
Следва да се има предвид, че изпълняващият съд не проверява въпроса за вината, т.е. въпроса дали лицето е извършило деянието, в което е обвинено, или не. Решението по този въпрос се постановява само от компетентния съд в издаващата държава. Когато Европейската заповед за арест е издадена с цел провеждане на наказателно преследване срещу гражданин на изпълняващата държава или лице, постоянно пребиваващо в нея, предаването на това лице се извършва при предварително изискана от издаващата държава гаранция, че след като лицето бъде изслушано на нейна територия, ще бъде върнато в издаващата държава. С други думи, още при процедурата по предаване въз основа на Европейската заповед за арест може да се уреди въпроса за изтърпяване на наложеното наказание в България, ако лицето бъде осъдено в другата държава.
Какви са правата на исканото лице?
- Право да бъде информиране относно съдържанието на Европейската заповед за арест.
- Право на защитник и евентуално на преводач, ако не владее български език.
- Право да бъде изслушано пред решаващия съд.
- Право да обжалва, ако не е съгласно с решението на окръжния съд.
На какво трябва да обърне внимание исканото лице?
По време на процедурата за предаване често се поставят основите за изхода на наказателното производство в държавата, издала Европейската заповед за арест. Принципно Европейската заповед за арест не трябва да съдържа пълна информация за деянието, в което е обвинено лицето или за доказателствата и събраните от органите по наказателно преследване материали. При вземането на решение дали да се направят показания по същество пред компетентния съд в България следва да се вземе под внимание липсата на горе упоменатата информация. Ако исканото лице желае да представи оправдаващи или смекчаващи вината обстоятелства, се препоръчва да бъде осъществен контакт с адвокат, който има правоспособност в издаващата държава. С негова помощ могат да бъдат проверени възможностите за прекратяване на наказателното следствие в държавата, която е издала Европейската заповед за арест и респективно същата да бъде отменена.
Адвокат Мария Милушева е Fachanwalt (адвокат-експерт) по наказателно право в Германия и с практика в Мюнхен. В сферата на наказателното право тя разполага със забележителен опит, като многократно успешно е защитавала български граждани пред немските наказателни съдилища. Тя е на Ваше разположение по въпроси, свързани с наказателни производства в Германия.