Данъчно задълженото лице, регистрирано по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), когато използва стоки, за своята стопанска дейност и / или за лични нужди, има избор да ползва алтернативни правни възможности за целите на ДДС:
I. Да запази изцяло личните активи, като ги изключи от системата на ДДС, или
II. Да включи в своята стопанска дейност личните активи само до степента, до която те са използвани за целите на икономическата дейност, или
III. Да разпредели тези стоки изцяло към активите на своята стопанска дейност.
Този избор юридическите лица правят по принцип при самото придобиване на стоката от името и за сметка на съответното дружество, а физическите лица, които осъществяват дейността си в две качества – лично и като данъчно задължено лице, придобивайки стока, могат да я включват съответно в активи използвани в икономическата дейност или не.
- Ако данъчно задължено лице реши да прилага първата възможност (т. I), начисленото ДДС за получени стоки не подлежи на приспадане. Същото се отразява в данъчните документи за придобиването на стоката в дневника за покупки, като в колона 9 “Данъчна основа и данък на получените доставки, ВОП, получените доставки по чл. 82, ал. 2 - 5 ЗДДС и вноса без право на данъчен кредит или без данък” общата сума на данъчната основа и ДДС за всяка доставка поотделно, съответно в клетка 30 от справка-декларацията за ДДС.
- Ако се прилага втората възможност (т. II), в този случай частта от стоки, отнасящи се към стопанската дейност попадат в приложното поле на системата на ДДС, а останалата част на стоките използвани за лични цели - ДДС не се начислява. Следното се отразява в дневника за покупките:
- в колона 10 “Данъчна основа на получените доставки, ВОП, получените доставки по чл. 82, ал. 2 - 5 ЗДДС, вносът, както и данъчна основа на получените доставки, използвани за извършване на доставки по чл. 69, ал. 2 ЗДДС с право на пълен данъчен кредит” стойността на данъчната основа и в колона 11 “ДДС с право на пълен данъчен кредит” размерът на ДДС за всяка доставка поотделно в пропорция, съответстваща на използването на актива за стопанската дейност, съответно в клетка 31 и в клетка 41 от справка-декларацията за ДДС и
- в колона 9 “Данъчна основа и данък на получените доставки, ВОП, получените доставки по чл. 82, ал. 2 - 5 ЗДДС и вноса без право на данъчен кредит или без данък” общата сума на данъчната основа и ДДС за всяка доставка поотделно, съответстваща на пропорцията на използването на актива за лични нужди, съответно в клетка 30 от справка-декларацията за ДДС. - В третата алтернатива (т. III), стоката се разглежда само като стопански актив, начисленият ДДС по принцип подлежи незабавно на приспадане. Впоследствие същата стока се използва едновременно в икономическата дейност и за лични нужди, по реда на чл. 73 от ЗДДС за начисления данък се приравнява на възмездна доставка на услуга съгласно чл. 26 § 1 от Директивата относно общата система на данъка върху добавената стойност. В данъчните документи се отразява следното:
- в дневника за покупки - в колона 10 “Данъчна основа на получените доставки, ВОП, получените доставки по чл. 82, ал. 2 - 5 ЗДДС, вносът, както и данъчна основа на получените доставки, използвани за извършване на доставки по чл. 69, ал. 2 ЗДДС с право на пълен данъчен кредит” стойността на данъчната основа и в колона 11 “ДДС с право на пълен данъчен кредит” размера на данъка върху добавената стойност за всяка доставка поотделно, съответно в клетка 31 и в клетка 41 от справка-декларацията за ДДС;
- в дневника за продажби:
а) за данъчни периоди до месец януари 2016 г., включително - протоколът, с който е начислило данък за доставката за лични нужди като посочи в колона 16 “Начислен данък (20 %), предвиден в закона в други случаи” размера на начисления данък, съответно в клетка 23 “Начислен данък (20 %), предвиден в закона в други случаи” на справка-декларацията за ДДС;
б) за данъчни периоди месец февруари 2016 г. и следващите - протоколът, с който е начислило данък за доставката за лични нужди като посочи в колона 16 “Начислен данък за доставки на стоки или услуги за лични нужди” се посочва размера на начисления данък, съответно в клетка 23 “Начислен данък за доставки на стоки или услуги за лични нужди” на справка-декларацията за ДДС.
Когато данъчно задължено лице до началото на 2016 г. е упражнило данъчен кредит за стока, която е ползвал за стопанска дейност и за лични нужди, не е начислявало ДДС за доставката за лични нужди, може след 01 януари 2016 г.:
- да направи корекция на упражненото право на данъчен кредит, като приложи съответната пропорция на ползването за стопанската дейност и за личните нужди. Протоколът се включва в дневника за покупките.
- да начисли данък пропорционално на размера на ползването. Протоколът, с който е начислен данъка за доставката за лични нужди се отразява в дневника за продажби.
Декларирането на начисления данък за доставки за лични нужди и корекцията на данъчен кредит при използването и отделянето на стоки за лични нужди се извършва само със Справка-декларация за ДДС като лицата нямат задължение за подаване на други декларации и справки във връзка с това пред НАП.