I Същност на договора за дарение.
Дарението е договор, по силата на който дарителят отстъпва веднага и безвъзмездно нещо на надарения, който го приема. Дарението може да има за предмет всички възможни вещи, освен онези, за които това е забранено или онези, които са extra comercio. Предмет на дарение могат да бъдат вземания ,ценни книги,съвкупност от права, имущество - движимо и недвижимо, парични средства. Договорът за дарение е ргламентиран в Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) в чл. 225-227. При този договор:
- дарителят преотстъпва веднага имуществено право на надарения;
- надареният го приема;
- договорът по презумпция е безвъзмезден /без насрещен еквивалент за предоставеното/;
- дарението се счита за нищожно, когато то или мотивът за него са противни на закона или на добрите нрави, а също ако условията или тежестта са невъзможни .
Съгласно чл. 226 обещанието за дарение не произвежда действие. Дарението, доколкото се отнася до бъдещо имущество, е нищожно. Необходимо е съгласие между дарителя и надарения, тъй като е договор, а не едностранна сделка. Никой не може да бъде принуден да получи някакво имущество безвъзмездно против волята си.
Ще разгледаме данъчното облагане на данъка върху даренията от гледна точка на всеки закон по отделно.
II. Данъчно третиране на разходите за дарения съгласно Законa за корпоративно подоходно облагане
1. Обект на облагане
Обект на облагане и данъчни облекчения по ЗКПО са даренията, които дарителите юридически лица извършват в полза на друго лице. Съгласно чл. 26 т.7 от закона разходите за дарения не се признават за данъчни цели освен уточнените в чл. 31 от ЗКПО в следните размери:
А. Признаване до 10 % от счетоводната печалба, когато даренията са в полза на:
- здравни и лечебни заведения;
- социални или здравно-социални услуги за резидентна грижа съгласно Закона за социалните услуги;
- детски ясли,детски градини,училища,висши училища;
- бюджетни предприятия по смисъла на Закона за счетоводството;
- регистрирани в страната вероизповедания;
- специализирани кооперации на хора с увреждания, вписани в регистъра по чл. 83 от Закона за хората с увреждания;
- хора с увреждания,както и за технически помощни средства за тях ;
- лица, пострадали при бедствия съгласно Закона за защита при бедствия, или на семействата им ;
- Български червен кръст;
- социално слаби лица;
- деца с увреждания или без родители ;
- културни институти или за целите на културния,образователния или научния обмен по международен договор, при който Република България е страна;
- юридически лица с нестопанска цел със статут в обществена полза, с изключение на организации ,подпомагащи културата съгласно Закона за меценатството;
- Фонд „ Енергийна ефективност и възобновяеми източници;
- комуни за лечение на наркозависими и на наркозависими лица за тяхното лечение ;
- УНИЦЕФ;
- социални предприятия,вписани в регистъра на социалните предприятияза социалната им дейност.
Б. Признаване до 50 % от счетоводната печалба, когато даренията са в полза на :
- Националната здравноосигурителна каса по повод лечение на деца, финансирани oт Министерство на здравоопазването;
- Център за асистирана репродукция.
В. Признаване до 15% от счетоводната печалба, когато даренията са предоставени по реда на Зкона за меценатството.
Г. Признаване без ограничение в размера за дарение на компютри и периферни устройства за тях ,ако са произведени до една година преди датата на дарението, направени в полза на български училища, включително висши училища.
Посочените облекчения се прилагат и за дарения, направени в полза на идентични на гореизброените лица, установени в или граждани на друга държава – членка на ЕС или държава в ЕИП. Лицето, направило дарението, трябва да притежава официален легализиран документ, удостоверяващ статута на получателя на дарението, издаден и заверен от компетентен орган на съответната чужда държава и неговия превод на български език, извършен от заклет преводач.
Допълнително и изрично условие е зададено в чл. 31 ал. 6 от ЗКПО, съгласно което не се признават за данъчни цели разходи за дарения, ако с дарението се облагодетелстват пряко или косвено ръководителите, които го отпускат. Същото важи и при налично доказателство , че предметът на дарението не е получен .
Съгласно чл. 18 от ЗКПО за да бъде признат разходът за дарение в предприятието и да бъде ползвано данъчно облекчение с цел намаление на данъчната печалба ,следва кумулативно да са изпълнени следните условия :
- ДЗЛ да е реализирало счетоводна печалба;
- направеното дарение да е в полза на гореизброените лица и организации;
- размерът на дарението да бъде в посочените граници;
- документална обоснованост на счетоводните разходи за дарение;
- удостоверяване документално на получаване на дарението;
Липсва специална форма и вид на документ, който да удостоверява предаването и получаването на дарението, но има изискване за нотариална форма при дарение на недвижими имоти и съответна форма при прехвърляне на ценни книги. При ценни книги на заповед подаряването става чрез джиро. Ценните книги на приносител се подаряват чрез предаване. Поименните ценни книги се подаряват чрез цесия.
Надареното лице е необходимо да издаде документ например служебна бележка, сертификат, благодарствено писмо, протокол, разписка и др. В него следва да се съдържа с цел признаване на полученото дарение следната информация - вид на дарението , дата, на която е получено и категорията лица или организации от чл. 31 от ЗКПО.
Съгласно чл.31 ал.5 при ползване на данъчно облекчение дарителят като ДЗЛ сам определя размера на данъчно признатите разходи за дарения като общият размер на всички признати разходи за дарения не може да надвишава 65 на сто от счетоводната печалба на предприятието.
III. Данъчно третиране на размера на данъчните облекчения съгласно Законa за данъците върху доходите на физическите лица, когато дарителят е физическо лице.
1. Обект на данъчни облекчения
Обект на са даренията, които съгласно чл. 22 от закона представляват сумата от данъчните основи съгласно чл. 17, а именно: доходи от трудови правоотношения, доходи от друга стопанска дейност, доходи от упражняване на занаят, който не се облага с патентен данък, доходи от наем, доходи от прехвърляне на права или имущество и доходи от други източници се намаляват в следните размери :
А. до 5 % от дохода, когато дарениета е в полза на:
същите уточнени организации в чл. 31 ЗКПО в размер на 10% от счетоводната печалба с изключение на:
- хора с увреждания, както и за технически помощни средства за тях;
- лица, пострадали при бедствия съгласно Закон за защита при бедствия или на семействата им, социално слаби лица;
- деца с увреждания или без родители, социални предприятия, вписани в регистъра на социалните предприятия за социалната им дейност.
Б. до 15% от дохода за дарения за културата по реда на Закона за меценатството.
В. до 50% от дохода ако дарението е в полза на Националната здравноосигурителна каса по повод лечение на деца, финансирани от Министерството на здравеопазването или Център за асистирана репродукция.
Както и при предприятията съгласно чл. 22, ал. 2, общият размер на данъчните облекчения относно направените дарения е лимитиран и не може да надвишава 65 на сто от данъчните основи по чл. 17 от ЗДДФЛ.
Посочените облекчения се прилагат и за дарения, направени в полза на идентични на гореизброените лица, установени в или граждани на друга държава – членка на ЕС или държава в ЕИП. Лицето, направило дарението, трябва да притежава официален легализиран документ,удостоверяващ статута на получателя на дарението, издаден и заверен от компетентен орган на съответната чужда държава и неговия превод на български език, извършен от заклет преводач.
2. Оценяване на направеното дарение.
Съгласно чл. 22 ал. 3 от ЗДДФЛ когато дарението е в непарична форма, размерът му е цената на придобиване, отразена в документите за придобиване от дарителя. Изрично условие е придобиването да е станало до три месеца преди датата на дарението. При останалите случаи размерът на дарението е пазарната цена към датата на предоставяне на предмета на дарението.
3. Ред за ползване на направените дарения от страна на дарителя като данъчно облекчение.
3.1. Чрез работодателя
До 31 януари на следващата година работодателят определя годишната данъчна основа и преизчислява годишния данък на лицата, назначени по трудов договор.
За да се приложи тази възможност даренията трябва да са удържани от работодателя при изплащане на работната заплата и той да ги е предал в полза на надареното лице. Служителят е предал на работодателя в срок от 30 ноември до 31 декември на данъчната година копие на документи, удостоверяващи, че дареното лице е сред изброените в закона лица и че предметът на дарението е получен. Попълва и писмена декларация, че към момента на подаването, служителят няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения или че за данъчната година ще подава ГДД. Работодателят приспада до определените в закона лимити данъчните облекчения при преизчисляване на дължимия годишен данък и при възникване на данък за възстановяване, го възстановява на лицето в срок до 31 януари на следващата година.
3.2. Чрез подаване на ГДД
Дарителите – физически лица подават ГДД по чл. 50 ЗДДФЛ в периода, определен от закона за съответната данъчна година. Към ГДД се прилагат копия на документи, потвърждаващи принадлежността на надареното лице към чл. 22, ал.1 и че предметът на дарението е получен. Към датата на подаване на ГДД данъчно задълженото лице задължително няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения.
Приобретателитена дарение декларират в част II код 1025 Приложение 13 на ГДД чл. 50 цялото движимо, недвижимо имущество, ценни книги и парични средства, получени като дарение за съответната година.
Това е само право на надарените лица, а не задължение.
Декларирането в това приложение не води до формиране на данъчно задължение на надареното лице. То е само информативно и цели да информира приходните органи, че лицето разполага с по-голямо имущество от това, което е декларирало като подлежащо на облагане за съответната година. Тази възможност има смисъл при по-голям размер на дарението.
IV. Възникващи данъчни задължения за надарените лица. Облагане съгласно Закона за местните данъци и такси
1. Обекти на облагане
Съгласно разпоредбите на чл.44 ал.1 от ЗМДТ на облагане подлежат придобити по дарение недвижими имоти, както и недвижими имоти и ограничени вещни права върху тях и МПС, придобити по възмезден начин. Подлежат на облагане с данък в размер на данък дарение и безвъзмездно придобитите по друг начин имущества, както и погасените чрез опрощаване задължения.
2. Платец на данък дарение
Данъкът се заплаща от получателя на имуществото по чл. 44, а при замяна - от лицето, което придобива имуществото с по-висока стойност, освен ако е уговорено друго. В случай, когато е уговорено, че данъкът се дължи от двете страни, те отговарят солидарно. Когато страните са се уговорили, че данъкът се дължи от прехвърлителя, другата страна е поръчител. Когато приобретателят на имуществото е в чужбина, данъчно задължен е прехвърлителят.
3. Данъчна основа
При недвижимите имоти е уговорената цена или по определена от държавен или общински орган цена. По данъчната оценка се облага, ако уговорената цена е по-ниска от данъчната оценка.
Ако дарението е чуждестранна валута и благородни метали, по централния курс на Българската народна банка.
Ценните книжа се облагат по тяхната пазарна стойност.
Превозните средства се облагат по тяхната застрахователна стойност.
4. Размер на данъка
Размерът на данъка се определя се от всяка община, както следва:
- 0,4 до 0,8 на сто при дарение между братя и сестри и техните деца, роднини по права линия;
- 3,6 до 6,6 на сто от стойността на дарението при дарение от други лица.
Данъкът се начислява по същия начин и при безвъзмездно придобитите по друг начин имущества.
5а. Облекчения съгласно чл. 48, ал. 1 от ЗМДТ
Освободени от данък са:
5.1. Придобитите имущества от:
а. държавата и общините;
б. организации на бюджетна издръжка – образователни, културни, научни и социалните и здравно-социални услуги за резидентна грижа;
в. Български червен кръст;
г. национално представените организации на хора с увреждания и за хора с увреждания;
д. фондове за подпомагане на пострадали от природни бедствия и за опазване и възстановяване на исторически и културни паметници;
е. лечебни заведения по чл. 5, ал.1 от Закона за лечебните заведения;
ж. законно регистрираните в страната вероизповедания за имотите по чл. 24, ал. 1, т. 9;
5.2. Дарения за лечение на граждани на държава – членка в ЕС или страна съгласно Споразумението за ЕИП, както и на технически помощни средства ;
Лицето представя договор за дарение, от който е видно, че дарението е направено за лечение или за технически помощни средства за хора с увреждания, както и медицински документи, удостоверяващи съответното заболяване.
5.3. Дарения с хуманитарна цел на лица с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто и социално слаби граждани;
5.4. Дарения за юридически лица с нестопанска цел, получаващи субсидии от централния бюджет, и такива за осъществяване на общественополезна дейност за получените дарения;
5.5. Обичайни подаръци;
5.6. Имущество, безвъзмездно прехвърлено в изпълнение на задължение произтичащоот закон;
5.7. Дарения в полза на народните читалища;
5.8. придобитите имущества по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол;
5.9. Непаричните вноски в капитала на търговско дружество, кооперация или юридическо лице с нестопанска цел;
5.10. Чуждите държави за придобиване на недвижими имоти - при условията на взаимност;
5.11. Безвъзмездна помощ по Закона за меценатството.
5б. Облекчения съгласно чл. 48, ал. 2 от ЗМДТ
Освобождава се от данък полученото имущество по ал. 1, както и последващото прехвърляне на трети лица, при условие че прехвърлянето е свързано с изпълнението на преките цели, за които е създадена съответната организация по ал. 1 или които са посочени като основание за освобождаване от данък. При неизпълнение на условията за освобождаване несъбраният данък става дължим.
5в. Алинея 1, т. 5.1, букви "б", "в", "г" и "е", т. 5.4. и 5.7. се прилагат и когато имуществото се придобива от идентични или сходни лица, установени в друга държава - членка на Европейския съюз, или в държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство. Освобождаването в тези случаи е при условие, че лицето представи официален документ, удостоверяващ статута или качеството му, в което придобива имуществото, издаден или заверен от компетентния орган на съответната държава, както и неговия легализиран превод на български език.
6. Срок за плащане на данъка
Съгласно чл. 49, ал. 3 в двумесечен срок от безвъзмездното придобиване на имущество и друг вид дарение лицата, които са го получили, следва да заплатят дължимия данък.
7. Ред за подаване на декларация при безвъзмездно придобиване на имущество.
Съгласно чл. 49 ал. 3 в двумесечен срок от безвъзмездното придобиване на имущество и друг вид дарение лицата, които са го получили, следва да подадат декларация по ЗМДТ .
Поради липса на данъчно задължение по реда на ЗМДТ декларация не се подава при:
- дарения между роднини по права линия и между съпрузи;
- обичайни подаръци;
- имуществото, безвъзмездно прехвърлено в изпълнение на
- задължение по закон;
- за дарения, получени от ЮЛНЦ за осъществяване на общественополезна дейност.
Извън тези случаи дори и да не се дължи местен данък, получателят на дарението следва да подаде декларация по ЗМДТ, в която да посочи основанието за освобождаване от местен данък.
8. Данъчна Практика
Най-честите случаи на обложени с данък дарение са лица, които са декларирали пред Националната агенция по приходите, че са получили парично дарение от трети лица, които не са техни близки роднини. Това се случва по повод извършвана данъчна ревизия за укрити доходи. Установените несъответствия между имущественото и финансовото състояние на лицето и декларираните приходи и доходи през ревизирания период, ревизираното физическо лице се опитва да оправдае чрез получени парични дарения от трети лица. Но дори и да е така, безвъзмездно получените суми е следвало да бъдат декларирани и да се обложат със съответния данък. Данъкът е дължим към общината по постоянния адрес на физическото лице, което е приобретател /получателя на дарението/. Данъчните органи признават единствено писмени документи за потвърждение на твърдения. Необходим е писмен договор за дарение. Той трябва да е действителен и съществено условие е обогатяването на дарения и обедняването на дарителя да са настъпили веднага и безвъзвратно.
9. Плащане
Дължимият данък върху даренията съгласно ЗМДТ се заплаща към съответната община, съгласно постоянния адрес на приобитателя. За недвижими имоти и ограничени вещни права върху тях, по местонахождението на недвижимия имот, за всички останали видове дарения, по постоянния адрес /седалището/) на получателя на дарението.
10. Контрол
Установяването, обезпечаването и събирането на данъка при придобиване на имущество по дарение се извършва от служителите на общинската администрация по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
11. Санкци
Невнесеният в срок данък се събира заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания (чл. 4, ал. 2 от ЗМДТ).