I. Авансово облагане на местните и чуждестранните физически лица според ЗДДФЛ
Обект на облагане по Закона за данъците върху доходите на физическите лица са доходите на местните и чуждестранните физически лица, получаващи доход от източник в България за съответната година. Съгласно ЗДДФЛ доходите на физическите лица се облагат на годишна база, като за определен вид доходи данъчно задължените лица са задължени да декларират и плащат авансови вноски на база на придобитите през годината доходи от следните дейности:
- от трудови правоотношения,
- от друга стопанска дейност,
- oт наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество
1. Авансови вноски от доходи от трудови правоотношения
Авансовите вноски за данък върху доходите от трудови правоотношения са месечни.
Облагаемият доход на лицето включва трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя, с изключение на определени доходи (посочени в чл. 24, ал. 2 от ЗДДФЛ). Този доход се намалява с удържаните или внесени осигурителни вноски в страната и в чужбина. Така се получава месечната данъчна основа. Когато тя се умножава по данъчната ставка в размер на 10%, се получава дължимият данък за месеца.
Данъкът се декларира от Работодателя до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнася и се внася в републиканския бюджет по сметка на Териториална дирекция на Национална агенция по приходите (ТД на НАП) по мястото на регистрация на платеца на дохода. Декларирането на платения данък става от Работодателя с декларация по образец.
Местните и чуждестранните физически лица нямат задължеие да подават годишна данъчна декларация за деклариране на доходите от трудови правоотношения ако нямат други доходи извън тези по трудови правоотношения /чл. 52, ал. 1 от ЗДДФЛ/.
2. Авансови вноски от доходи от друга стопанска дейност (доходи на лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон)
Авансовите вноски за доходи от друга стопанска дейност се извършват на тримесечна база. Облагаемият доход на лицето се определя като придобитият от него доход се намалява с нормативно признати разходи за дейността, както следва:
- с 60 на 100 за доходи от дейността на лица, регистрирани като земеделски стопани за производство на непреработени продукти от селското стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност;
- с 40 на 100 за :
o доходи от дейността на лица за производство на преработени или непреработени продукти от селското, горското, ловното и рибното стопанство;
o авторски и лицензионни възнаграждения;
o доходи от упражняване на занаят, които не се облагат с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси; - с 25 на 100 за доходи от упражняване на свободна професия или възнаграждения по извънтрудови правоотношения.
Физическите и юридическите лица дължат авансов данък върху разликата между облагаемия им доход и задължителните осигурителни вноски, които са направили за съответното тримесечие.
Дължимият от лицата данък се получава, когато тази разлика се умножи по данъчната ставка в размер на 10%.
Данъкът се внася в срок до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода, като за четвъртото тримесечие на данъчната година не се внася данък, освен когато лицето, придобиващо дохода, писмено декларира, че желае удържане на данък (чл. 65 и 66 от ЗДДФЛ). В тези случаи удържаният данък се внася от платеца на дохода в срок до 31-ви януари на следващата година в републиканския бюджет по сметка на ТД на НАП по мястото на регистрация на платеца на дохода.
Внесеният данък се декларира чрез подаване на декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ в срок до края на месеца, следващ тримесечието в което е получен дохода, в същата ТД на НАП.
Местните и чуждестранните физически лица подават и годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за деклариране на доходите от друга стопанска дейност, с изключение на случаите, посочени в чл. 52, ал. 1 от ЗДДФЛ. Тя се подава до 30-ти април на годината, следваща годината на придобиване на дохода в ТД на НАП по постоянния адрес на физическото лице, носител на задължението за данъка. Чрез нея се прави преизчисление на общия дължим данък от лицето и ако той се различава от авансово внесения данък, лицето трябва да довнесе разликата по сметката на същата ТД на НАП.
3. Доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество
Авансовите вноски за доходи от наем са тримесечни. Облагаемият доход на лицата се получава като придобитият доход се намали с 10 на 100 разходи. Лицата дължат авансов данък върху разликата между облагаемия доход и осигурителните вноски, които са задължени да правят за своя сметка (чл. 44, ал. 1 от ЗДДФЛ). Дължимият данък се получава като тази разлика се умножи по данъчна ставка в размер на 10%.
Данъкът се внася в срок до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода. Не се удържа и внася авансов данък за доходи, придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година, освен когато лицето не декларира писмено, че желае удържане на данък. В тези случаи данъкът се внася в срок до 31-ви януари на следващата година в републиканския бюджет по сметка на ТД на НАП по мястото на регистрация на платеца на дохода.
Внесеният данък се декларира чрез подаване на декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ в срок до края на месеца, следващ тримесечието в което е получен дохода, в същата ТД на НАП.
Местните и чуждестранните физически лица подават и годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за деклариране на доходите от наем, с изключение на случаите, посочени в чл. 52, ал. 1 от ЗДДФЛ. Тя се подава до 30-ти април на годината, следваща годината на придобиване на дохода в ТД на НАП по постоянния адрес на физическото лице, носител на задължението за данъка. Чрез нея се прави преизчисление на общия дължим данък от лицето и ако той се различава от авансово внесения данък, лицето трябва да довнесе разликата по сметката на същата ТД на НАП.
II. Авансово облагане на местните и чуждестранни юридически лица според ЗКПО
В обхвата на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) влизат местните юридически лица, чуждестранните юридически лица, които осъществяват стопанска дейност в Република България чрез място на стопанска дейност, извършват разпореждане с имущество на такова място на стопанска дейност или получават доходи от източник в Република България, едноличните търговци, както и физическите лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски стопани, които определят облагаемия си доход по реда на чл. 26 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица - за данъците, удържани при източника и в случаите, определени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, както и физическите лица - търговци по смисъла на чл. 1, ал. 3 от Търговския закон - за случаите, определени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Данъчно задължените лица по този закон са задължени да правят месечни или тримесечни авансови вноски за корпоративен данък през 2022 г. на базата на прогнозна данъчна печалба за текущата година. Ако нетните приходи от продажби на лицето за годината, преди предходната година, са по-малко от 300 000лв., авансови вноски не се внасят (чл. 83, ал. 2 от ЗКПО). Ако приходите от продажби за годината, преди предходната година са между 300 000 и 3 000 000лв. лицата са длъжни да правят тримесечни авансови вноски (чл. 85 от ЗКПО). В случай, че приходите от продажби са над 3 000 000 лв., данъчно задлжените лица трябва да правят месечни авансови вноски (чл. 84 от ЗКПО).
1. Месечни авансови вноски
Месечните авансови вноски се определят като произведение от данъчната ставка на корпоративния данък и прогнозната данъчна печалба за текущата година, разделена на броя месеци в годината. Те се декларират с декларация по образец в срок от 01-ви март до 15-и април на същата година (чл. 87а, ал. 1 от ЗКПО).
Месечните вноски се внасят:
- за месеците януари, февруари и март - в срок до 15-ти април на текущата календарна година;
- за месеците от април до ноември - в срок до 15-то число на месеца, за който се отнасят.
- За месец декември – в срок до 01-ви декември
Накрая на годината се прави преизчисление на данъка и разликата се довнася от лицата в срок до 30-и юни на следващата годината в съответната ТД на НАП.
Когато годишният корпоративен данък надвиши значително сумата от месечните вноски, върху превишението над 25 на 100 се дължи лихва. Във връзка с това лицата имат право да променят авансовите вноски чрез подаване на декларация по образец за намаляване или увеличаване на вноските (чл. 88 от ЗКПО) до 01-ви декември на годината.
2. Тримесечни авансови вноски
Тримесечните авансови вноски се определят като произведение от данъчната ставка на корпоративния данък и прогнозната данъчна печалба за текущата година, разделена на броя тримесечия в годината.
За първото и второто тримесечие те се внасят до 15-о число на месеца, следващ тримесечието за което се отнасят, а за третото тримесечие - в срок до 01-ви декември. За четвъртото тримесечие не се прави авансова вноска.
Накрая на годината се прави преизчисление на данъка и разликата се довнася от лицата в срок до 30-и юни на следващата годината в съответната ТД на НАП.
Когато годишният корпоративен данък надвиши значително сумата от месечните вноски, върху превишението над 25 на 100 се дължи лихва. Във връзка с това лицата имат право да променят авансовите вноски чрез подаване на декларация по образец за намаляване или увеличаване на вноските (чл. 88 от ЗКПО) до 01-ви декември на годината.